Otkriće paleontologa i geologa

Nekad je postojala Balkanatolija, kontinent iz eocena na čijim je ostacima i današnja Hrvatska

T.I.

Foto: Alexis Licht & Grégoire Métais

Foto: Alexis Licht & Grégoire Métais

Na području Balkana i Turske pronađeni su fosili sisavaca iz doba eocena (prije 55-34 milijuna godina), koji nemaju veze s onima iz Europe i Azije. Paradoks je jedino moguće tumačiti tako da je u to doba postojao manji odvojeni kontinent između Europe i Azije



Tim francuskih, američkih i turskih paleontologa i geologa predvođen istraživačima Francuskog nacionalnog centra za znanstvena istraživanja (CNRS), otkrio je da je prije nekih 50 milijuna godina postojao nizinski kontinent koji je odvajao Europu od Azije.


Ovaj zaboravljeni, odnosno nikad spominjani kontinent, je prema vjerovanju uključenih znanstvenika omogućio sisavcima iz Azije da koloniziraju Europu prije 34 milijuna godina kad su se ta velika zemljana masa počela spajati i poprimati današnje konture.


Do svojih zaključaka znanstvenici su došli na osnovu fosilnih nalaza na Balkanu i u Turskoj, fosila sisavaca iz doba eocena (prije 55-34 milijuna godina), koji nemaju veze s onima iz Europe i Azije. Paradoks je jedino moguće tumačiti tako da je u to doba postojao manji odvojeni kontinent između Europe i Azije.  Njihovi nalazi objavljeni su u časopisu Earth-Science Reviews iz ožujka 2022.




Prema pretpostavkama znanstvenika, taj veliki komad zemlje na kraju se spojio s Europom i kao što se vidi pokriva veliki dio današnje Turske, Grčku, bivše zemlje Jugoslavije, dakle i Hrvatsku, Mađarsku, dijelove srednje europskih zemalja, te sjevernu Italiju do Alpa. S obzirom na glavne geografske odrednice znanstvenici su dali i prigodno ime izgubljenom kontinentu: Balkanatolija, spojivši geografske nazive Balkan i Anatolija.