Kanadska studija

Nakon legalizacije marihuane, broj otrovanja kanabisom kod djece mlađe od 10 godina skočio devet puta

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

Zabrinjavajuće je što je prosječna dob ove djece bila tri godine i devet mjeseci. To sugerira da su trovanja izravna posljedica roditeljske nepažnje i ostavljanje kolačića, čokoladica ili gumi bombona s kanabisom u dosegu djece koja su tom vidjela uobičajene slatkiše



Legalizacija kanabisa ima puno pozitivnih učinaka, empirijski provjerenih. U američkim okruzima saveznih država koje su dozvolile uzgoj i prodaja marihuane u medicinske i(li) rekreativne svrhe zaposlenost raste, stopa kriminala pada, prihodi lokalnih javnih blagajni rastu, pa onda s tim i mogućnost za nova ulaganja, otvaranje novih poslova, za poboljšanje komunalne infrastrukture…


No, dakako ima i negativnih posljedica koje se uglavnom neekonomske naravi i tiču se samog zdravlja. Za jednu prilično neobičnu doznajemo u studiji  kanadskih znanstvenika objavljenoj u medicinskom časopisu JAMA Network Open.


Kanadska pokrajina Ontario je prema nalazima studije zbog trovanja kanabisom imala devet puta više posjeta hitnoj službi mjesečno u prosjeku kod djece mlađe od 10 godina nakon što je Kanada legalizirala rekreacijski kanabis.




“Čini se da je legalizacija jestivih proizvoda od kanabisa ključni čimbenik u ovom povećanju“ – pojasnio je za Medical Express glavni autor dr. Daniel Myran, specijalist javnog zdravlja i preventivne medicine, te postdoktorski suradnik u bolnici Ottawa i Odjelu obiteljske medicine Sveučilišta u Ottawi.


Istraživanje je pokrilo razdoblje od siječnja 2016. do ožujka 2021. i u tom je razdoblju zabilježeno 522 posjeta hitnoj pomoći posjeta zbog trovanja kanabisom kod djece mlađe od 10 godina. Zabrinjavajuće je što je prosječna dob ove djece bila tri godine i devet mjeseci. To sugerira da su trovanja izravna posljedica roditeljske nepažnje i ostavljanje kolačića, čokoladica ili gumi bombona s kanabisom u dosegu djece koja su tom vidjela uobičajene slatkiše.


Dobra je vijest da smrtnih slučajeva nije bilo u tih pet godina, ali je čak 32,7% posjeta hitnoj zahtijevalo je hospitalizaciju, a 3,6% prijem u jedinicu intenzivne njege (JIL).


Do rujna 2018. kad je Kanada legalizirala plod, sjemenke i ulje kanabisa zabilježeno je 81 posjeta hitnoj zbog trovanja djece, od tada do siječnja 2020. broj prijema je poskočio na 124. Čini se da se ključni moment dogodio od veljače 2020. kad su legalizirani prehrambeni proizvodi s kanabisom. Od tada do ožujka 2021. godine zabilježeno je čak 317 prijema na hitnu pomoć što je devet puta više negoli u razdoblju prije legalizacije.


“Kako u sve više država diljem svijeta razmatra legalizaciju rekreacijske konoplje, moramo naučiti kako bolje zaštititi djecu od trovanja kanabisom. Više obrazovanja je početak, ali možda ćemo morati razmotriti druge mjere kako bismo smanjili privlačnost jestivih proizvoda kanabisa maloj djeci, kao što su mnogo stroža ograničenja o tome kako jestivi proizvodi mogu izgledati i imati okus nakon što se uklone iz ambalaže” – zaključio je dr. Daniel Myran.