Laboratorij Lawrence Livermore

Američki znanstvenici predstavili napredak u korištenju nuklearne fuzije: “Da, ovo nije samo sanjarija”

Portal Novi list, Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Po prvi put su nakratko ostvarili energetski dobitak u eksperimentu s fuzijom koristeći lasere



Američki su znanstvenici u utorak predstavili napredak u korištenju energije nuklearne fuzije, koji bi mogao pomoći u borbi protiv klimatskih promjena ako se uspije primijeniti na komercijalnu proizvodnju električne energije u narednim desetljećima.


Znanstvenici u laboratoriju Lawrence Livermore u američkoj saveznoj državi Kaliforniji 5. prosinca su po prvi put nakratko ostvarili energetski dobitak u eksperimentu s fuzijom koristeći lasere, objavilo je američko ministarstvo energetike.


Znanstvenici su laser usmjerili prema gorivu kako bi sjedinili dva laka atoma u jedan teži, pri čemu se oslobodila energija.


Kako i kada do elektrane?




Kimberly Budil, upraviteljica laboratorija, novinarima je na predstavljanju otkrića u organizaciji ministarstva energetike rekla da prepreke u znanosti i tehnologiji znače da će komercijalizacija vjerojatno biti moguća i za manje od pet desetljeća.



“S usmjerenim naporima i ulaganjem, nekoliko desetljeća istraživanja osnovnih tehnologija bi nas mogle dovesti u poziciju da izgradimo elektranu”, rekla je Budil.


Znanstvenici već otprilike sto godina znaju da se energija nuklearne fuzije oslobađa u Suncu, a na Zemlji je pokušavaju razviti desetljećima.


Arati Prabhakar, upraviteljica ureda Bijele kuće za znanost i tehnologiju, rekla je da eksperiment predstavlja “ogroman primjer napretka koji je postignut ustrajnošću”.


Veliki prvi korak naprijed


Nuklearni znanstvenici izvan laboratorija su rekli da će postignuće biti veliki korak naprijed, no da će biti potrebno mnogo istraživanja prije nego što fuzija postane komercijalno održiva.



Tony Roulstone, stručnjak za nuklearnu energiju sa Sveučilišta Cambridge, procijenio je da energetski dobitak eksperimenta iznosio svega 0,5 posto energije koja je bila potrebna da se uopće upale laseri.


“Stoga možemo reći da je ovaj rezultat … uspjeh znanosti, no i dalje je daleko od pružanja korisne, obilne, čiste energije”, kazao je Roulstone.



Industrija električne energije je pozdravila otkriće, no naglasila da kako bi se obavila energetska tranzicija, fuzija ne bi smjela kočiti razvoj drugih alternativa poput solarne energije, energije vjetra i nuklearne fisije.


“To je prvi korak koji kaže ‘Da, ovo nije samo sanjarija, može se učiniti, u teoriji'”, rekao je Andrew Sowder, viši upravitelj neprofitne skupine za istraživanje i razvoj energetike EPRI.