Stroge društvene mreže

Venecuelanski predsjednik Maduro dobio zabranu objavljivanja na Facebooku zbog lažnih tvrdnji o liječenju korone

T.I.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Tridesetodnvene zabrane Madura je koštala tvrdnja da je lijek Carvativir predstavlja "čudotvorne kapi" i da se može koristiti i za prevenciju i za liječenje COVIDa-19 bez nuspojava



Ako su na Facebooku na nešto alergični i reagiraju promptno, za razliku od mnogih drugih slučajeva, onda je to širenja dezinformacija o korona virusu. I tu nema popusta ni prema svjetskim čelnicima. Zapravo, gleda ih se pod posebnim povećalom, s obzirom na njihov utjecaj.


Tako Reuters izvještava da je Facebook na 30 dana zamrznuo stranicu venecuelanskog predsjednika Nicolasa Madura nakon što je promovirao nedokazane tvrdnje da lijek na bazi majčine dušice, Carvativir, liječi COVID-19. Madurova stranica i dalje će biti vidljiva, ali on i njegov tim mogu objavljivati nove statuse dok kazna ne završi.


U objavljenom videu, Maduro je pogrešno tvrdio za  Carvativir da je riječ o “čudotvornim kapima” i da se može koristiti i za prevenciju i za liječenje COVID-19 bez nuspojava. Glasnogovornik Facebooka, međutim, rekao je da se socijalna mreža pridržavala smjernica Svjetske zdravstvene organizacije koje kažu da za nijedan lijek (ne cjepivo), ne postoji dokaz da liječi COVID-19.




Glasnogovornik je dodao da je Facebook onemogućio nove objave Maduru zbog “opetovanih kršenja” njihove politike. Neuspješni venecuelanski predsjednik još je u veljači optužio Facebook za cenzuru nakon što je objavio druge neutemeljene videozapise na temu Carvativira.


Maduro je inače prilični ljubitelj društvenih mreža. Osim Facebooka, vrlo se često koristi i Twitterom. On možda i ima koristi od toga, ne i većina njegovih sunarodnjaka koji pod njegovom vlašću žive u bijedi.