Foto: iStock
Poanta konvencije je promocija društveno odgovornog pristupa razvoju ove moćne tehnološke inovacije, ukazivanje na rizike njene primjene i sprječavanje zloporaba
povezane vijesti
Umjetna inteligencija kao velika tehnološka šansa za civilizaciju s nebrojenim mogućnostima, tako i moguća ugroza, aktualna je nekoliko godina, i isto to vrijeme radi se na postavljanju jasnih pravila u njenoj uporabi.
Konvencija o umjetnoj inteligenciji (AI Convention) pripremana godinama uz suradnju 57 zemalja, usvojena je napokon u svibnju, i kao prvi pravno obvezujući međunarodni ugovor o umjetnoj inteligenciji od jučer je otvoren zemljama da joj pristupe, odnosno da je potpišu. Pristupanje se za početak očekuje od država koje su direktno i sudjelovale posredno ili neposredno u stvaranju Konvencije, dakle među ostalima članice EU, SAD i Velika Britanija.
Poanta konvencije je promocija društveno odgovornog pristupa razvoju ove moćne tehnološke inovacije, ukazivanje na rizike njene primjene i sprječavanje zloporaba.
“Ova je konvencija veliki korak u osiguravanju da se ove nove tehnologije mogu iskoristiti bez narušavanja naših najstarijih vrijednosti, poput ljudskih prava i vladavine prava” – izjavila je britanska ministrica pravosuđa Shabana Mahmood u objavi povodom otvaranja pristupa Konvenciji.
Na državama potpisnicima je odluka hoće li se držati postojećih zakona koji pokrivaju odredbe Konvencije ili će po potpisivanju donositi zakone kako bi se uskladili s Konvencijom. Naime, neke države, ili naddržavna partnerstva poput Europske unije već imaju zakone koji reguliraju ovo područje.
Iako bi ovo mogao biti veliki korak u regulaciji uporabe umjetne inteligencije, kritičari već ističu nedostatke, a oni se odnose na općenitost odredbi, kao i svojevrsno izuzeće od odredbi AI Konvencije kad je u pitanju uporaba umjetne inteligencije u svrhe nacionalne sigurnosti, kao i ograničeni nadzor privatnih tvrtki po tom pitanju u odnosu na javni sektor.