Nakon bečkog krvavog pira

EU uvodi zakon koji će obvezivati internetske tvrtke da uklone ekstremistički sadržaj u roku sat vremena

T.I.

Foto: iStock

Foto: iStock

O ovom se zakonu na razini ministara unutarnjih poslova država EU raspravlja već od prošle godine, no recentni teroristički napadi u Francuskoj i Austriji ubrzali su stvar



Ubilački pohod Albanca, rođenog Bečanina porijeklom iz Sjeverne Makedonije, u centru Beča prije dva tjedna, natjerao je ministre EU da ubrzaju proceduru donošenja zakona kojima bi se smanjila mogućnost terorističkih napada u budućnosti.


Konkretno, riječ je zakonu po kojem bi internetske tvrtke imale zakonsku obvezu da da uklanjaju svu ekstremističku propagandu u roku od sat vremena nakon što je primijete ili im je netko prijavi da se nalaze na mrežnim stranicama koje su pod njihovom ingerencijom.


O ovom se zakonu na razini ministara unutarnjih poslova država EU raspravlja već od prošle godine, no kako doznaje BBC, recentni teroristički napadi u Francuskoj i Austriji ubrzali su stvar i donošenje zakona očekuje se do kraja godine. Ministri unutarnjih poslova rekli su da se tekst mora uskoro usuglasiti s Komisijom EU i Europskim parlamentom. U zajedničkoj izjavi ministara traži se “brz i učinkovit instrument za borbu protiv terorističkog sadržaja na mreži u roku od sat vremena ili manje od njegove prijave”. I njemački ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer i povjerenica EU za unutarnje poslove Ylva Johansson zatražili su do Božića dogovor o novoj “uredbi o terorističkom sadržaju na mreži (TCO)”.




Internetska propaganda prepoznata je kao generator terorizma, jedna od najefikasnijih načina za regrutaciju novih ekstremista. Bez obzira dolazili oni iz trećih zemalja ili bili rođeni u sredini koju su u međuvremenu toliko zamrzili, zahvaljujući indoktrinaciji na počelima iskrivljenih vjerskih nauka, da su u stanju nasumce pucati po svojim sunarodnjacima.


Povjerenica Johansson rekla je da je drugi prioritet za Europsku uniju po pitanju sprečavanja ekstremizma i terorističkih napada je stroža kontrola državnih granica unutar EU. Nažalost, koncept Europe bez granica dolazi u pitanje zbog sigurnosnih razloga i slabe koordinacije među državama članicama. Kontrole su očito nužne kako bi se sumnjivi pojedinci s mogućim terorističkim pretenzijama mogli sistematskije pratiti.


Ne samo da je kontrola minimalna unutar Schengenske zone, u izvještaju graničnih EU snaga Frontex stoji da prošle godine čak 22 posto ulazaka u Schengensku zonu nije registrirano u digitalnom Schengenskom informacijskom sustavu.