Prvi slučaj

Paraliziranom muškarcu ugradili implantat u leđnu moždinu, ponovo je prohodao

Portal Novi list

Michel Roccati / Foto Screenshot BBC

Michel Roccati / Foto Screenshot BBC

Michel Roccati ističe da je ova tehnologija za njega pravi dar.



Paralizirani muškarac, s potpuno presječenom leđnom moždinom, ponovo je prohodao, zahvaljujući implantatu koji je razvio tim istraživača iz Švicarske


Ovo je prvi slučaj da je osoba s takvom ozljedom mogla slobodno hodati, javlja BBC.


Ista tehnologija poboljšala je zdravlje drugog paraliziranog pacijenta do te mjere da je uspio postati otac. Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Medicine.




Michel Roccati ostao je paraliziran nakon nesreće na motoru prije pet godina. Leđna moždina mu je potpuno presječena, nakon nesreće uopće nije mogao osjetiti noge.


No, sada može hodati, sve zahvaljujući implantatu koji mu je kirurški pričvršćen na kralježnicu.


Pravi dar


Istraživači naglašavaju da to nije lijek za ozljede kralježnice i da je tehnologija još uvijek previše komplicirana da bi se koristila u svakodnevnom životu, ali je ipak pozdravljaju kao veliki korak ka poboljšanju kvalitete života.


Michel Roccati, pak, ističe da je ova tehnologija za njega pravi dar.



“Ustajem, hodam gdje želim, mogu hodati stepenicama – to je gotovo normalan život”, poručuje.


Nije samo ova nova tehnologija potaknula Michelov oporavak. Mladi Talijan ima čeličnu volju. Otkad je doživio nesreću, poručuje, bio je odlučan napredovati koliko god može.


“Nekoć sam boksao, trčao i radio kondicijski trening u teretani. No, nakon nesreće nisam mogao raditi stvari koje sam volio raditi, ali nisam dozvolio da mi to pokvari raspoloženje.


Nikad nisam prekidao rehabilitaciju. Želio sam riješiti ovaj problem”, objašnjava Roccati za BBC.


Brzina Michelovog oporavka zadivila je neurokirurginju, koja je ugradila implantat i spojila elektrode na živčana vlakna, profesoricu Jocelyne Bloch iz švicarskog Laboratoire de Neurothérapies et Neuromodulation – LNTM.


“Bila sam izuzetno iznenađena. Michel je apsolutno nevjerojatan. Trebao bi moći koristiti ovu tehnologiju da napreduje i bude sve bolji i bolji”, ističe.


Prvi korak


Istraživanje je podržao dr. Ram Hariharan, konzultant u Northern General Hospital u Sheffieldu koji je neovisan o istraživačkom timu, a također je povezan s britanskom udrugom posvećenoj osobama s ozljedama kralježnice.


“Uspjeli su u nečemu što dosad nikad nije bilo učinjeno. Nisam dosad čuo ni za jedan slučaj u kojem s pacijentu s potpuno presječenom leđnom moždinom ugradili implantat i omogućili pokrete mišića i poboljšanje ravnoteže, dovoljno za stajanje i hodanje”, izjavio je dr. Hariharan.


No,  dodao je da je potrebno provesti još kliničkih ispitivanja prije nego što bi se uvjerio da je ovo učinkovit postupak.


“Potreban nam je veći broj pacijenata kako bismo pokazali da je ovo sigurno i da značajno poboljšava njihove živote”, kaže.


Živci u leđnoj moždini šalju signale iz mozga u noge. Neki ljudi su paralizirani kada su živci oštećeni zbog ozljede.


U Michelovom slučaju uopće nema signala njegovim nogama jer je leđna moždina potpuno presječena. No implantat šalje signale izravno njegovim nogama omogućujući mu da hoda, ali samo kada je implantat uključen.


Hoda zajedno s kćeri


Do sada je devet osoba dobilo implantat i vratilo sposobnost hodanja. Nitko od njih ne koristi implantat kako bi hodali u svakodnevnom životu, u ovoj fazi to je previše komplicirano. Umjesto toga, koriste implantat kako bi vježbali hodanje – vježbaju mišiće, poboljšavaju zdravlje i, često – bar malo si vrate mogućnost kretanja.



David M’zee bio je jedan od prvih pacijenata koji je primio implantat. Poput Michela, mogao je hodati s implantatom dok je koristio hodalicu.


Davidovo se zdravlje popravilo u tolikoj mjeri da je mogao dobiti djevojčicu sa svojom partnericom Janine, što nije bilo moguće nakon njegove nesreće 2010. godine.


Njegova kći Zoe sada ima godinu dana. Juri za tatom sa svojom dječjom hodalicom i veseli se kad ga prestigne.


“Stvarno je prekrasno!”, ponosan je M’zee.


Super je zabavno biti u mogućnosti ovako hodati zajedno s kćeri.


“Prvi put hodam s njom na takav način – ona sa svojom hodalicom, ja sa svojom hodalicom”, dodaje.


Male stvari čine razliku


Imati obitelj Davidu je pružilo veliku radost. I implantat mu je pomogao na suptilne, ali važne načine.


“Pomaže kod hipertenzije. Imao sam je tako dugo. U početku nisam shvaćao da je imam. S vremena na vrijeme bio bih toliko umoran.


Kada smo saznali da implantat tu može pomoći, ostao sam paf. Upravo te male stvari čine veliku razliku”, priča.


Još je dalek put prije nego što se tehnologija može rutinski koristiti za pomoć paraliziranim ljudima da hodaju, kaže profesor Grégoire Courtine, koji je predvodio tim koji je razvio tehnologiju na École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL).


“Ovo nije lijek za ozljedu leđne moždine. Ali to je kritičan korak za poboljšanje kvalitete života ljudi. Osnažit ćemo ljude. Dat ćemo im sposobnost da stoje, da poduzmu neke korake. Nije dovoljno, ali to je značajno poboljšanje”, ističe profesor Courtine za BBC.


Kada postane dostupan, lijek trebao omogućiti regeneraciju leđne moždine, vjerojatno uz terapije matičnim stanicama, koje su još u vrlo ranoj fazi istraživanja. Profesor Courtine vjeruje da bi se njegova tehnologija implantata mogla koristiti u kombinaciji s tretmanima regeneracije živaca kada budu spremni.