MANJE BUKE

Kitovi zbog tiših oceana međusobno mogu više razgovarati: “Imamo jedinstvenu priliku slušati”

Sanda Milinković

"Imamo priliku slušati, a to je prilika koja se za naših života više neće ponoviti. Imamo generaciju grbavih kitova koja nikada nije upoznala tihi ocean", kaže jedna od istraživača.



Znanstvenici su pronašli dokaze o značajnom smanjenju zagađenja podvodnih površina bukom, posebice niskofrekventnih zvukova povezanih s brodovima. Zbog toga vjeruju da bi trenutna kriza mogla biti dobra vijest za kitove i ostale morske životinje, prenosi UNILAD.



Istraživali su zvučne signale pod vodom u stvarnom vremenu s opservatorija kojeg vodi Ocean Networks Canada, blizu luke u Vancouveru. Upravo su tamo došli do ovog najnovijeg otkrića. Njihov rad raspravlja o fenomenu opisanom kao ispitivanje zvučne snage u rasponu od 100Hz s dvije strane – jedna u unutrašnjosti i druga dalje od obale – kao način mjerenja “glasnoće”.




David Barclay, asistent profesora oceanografije na Sveučilištu Dalhousie i vodeći autor studije, kaže da znaju kako podvodna buka ove frekvencije ima efekt na morske životinje. “Postoji konzistentno opadanje buke od prvog siječnja, što je dodano promjeni od četiri ili pet decibela u razdoblju do prvog travnja”, kazao je.


Barclay dodaje da podatci iz luke ukazuju na pad prometa od oko 20 posto u uvozu i izvozu tijekom istog tog vremenskog perioda.


Jedno od mjesta koje promatraju nalazi se na 60 kilometara od brodskih ruta na dubini od 3,000 metara i također pokazuje pad prosječne tjedne buke od 1.5 decibela odnosno od oko 15 posto smanjenja snage.


Michelle Fournet sa Sveučilišta Cornell koja istražuje podvodne zvukove i grbave kitove na jugoistoku Aljaske, kaže da se suočavamo s trenutkom istine. Travanj obično znači početak sezone za kruzere u državi, ali svjetska zdravstvena kriza je to u ovim trenucima zaustavila.


“Imamo priliku slušati, a to je prilika koja se za naših života više neće ponoviti. Imamo generaciju grbavih kitova koja nikada nije upoznala tihi ocean. Znamo da se kitovi s jugoistoka Aljaske manje glasaju kada prolaze brodovi. Očekujem da ćemo vidjeti priliku za kitove da što više razgovaraju i vode puno kompleksnije razgovore”, zaključuje Fournet.


Na drugim dijelovima svijeta, znanstvenici također pokušavaju prikupiti podatke iz oceana jer su trenutno u jedinstvenoj poziciji. Nathan Merchant, stručnjak u Centru za okoliš Velike Britanije, kaže da zajedno sa svojim timom jedva čeka vidjeti što će njihovi zapisi pokazati.


Prikupljajući podatke s različitih lokacija, kaže da postoje međunarodni pokušaji koordinacije takvih pothvata. Dodaje da promatraju kako trenutna pandemija utječe na podvodnu buku diljem Europe. Zajedno sa svojim kolegama, nada se ostvariti eksperiment kojim bi oceane napravili tišima. U tome im pomaže ovaj prirodni eksperiment, ne bi li vidjeli njegove dugoročne pozitivne učinke.