Odabrani finalisti

NAJIZNAJMLJIVAČ – ZAVRŠNA FAZA AKCIJE NOVOG LISTA, HRVATSKE TURISTIČKE ZAJEDNICE I MINISTARSTVA TURIZMA

Edi Prodan

Obilazak najboljih publicirat ćemo u bogato ilustriranim reportažama koje ćemo tijekom rujna i listopada objaviti na stranicama Novog lista

Najiznajmljivač, akcija Novog lista i Hrvatske turističke zajednice pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma, ulazi u svoju završnu fazu. Kako je naime poznato, još u svibnju su bile raspisane propozicije akcije u kojoj se biraju najbolji apartman, najbolja kuća za odmor, kao i najbolje sobe u vlasništvu privatnih iznajmljivača. Na adresu Novog lista stiglo je na stotine prijava koje su morale sadržavati sve potrebne informacije o samim objektima, o njihovoj pozicioniranosti, kategoriji, sadržajima, kao i ponudi koja ih čini drukčijim od drugih. Posebna se pažnja prigodom odabira poklanja ekološkoj osviještenosti, točnije potrošnji životno važnih resursa kao što su voda ili energija u pojedinom objektu. Drugi dio ponude bila je serija fotografija koja prati objekt, vanjsko i unutarnje uređenje, kao i internetska stranica na kojoj se nudi pojedini turistički kapacitet.



Kreće obilazak


Nakon pregledavanja pristiglih prijava, komisija Novog lista i ostalih partnera u akciji izdvojila je najbolje, one objekte koji ulaze u sam finale. Tu su propozicije znatno drukčije, točnije podrazumijevaju klasičan obilazak objekta, ne samo pisanu dokumentaciju i digitalno predstavljanje. Drugim riječima, digitalni svijet pretvara se u »starinski«, u svijet klasične komunikacije i fizičke interakcije. Sve finaliste ovogodišnje akcije posjetit će komisija koja će se uvjeriti u sadržaj online ponude, kao i u samu aktivnost iznajmljivača. S obzirom na to da »ljudi čine turizam«, spremnost iznajmljivača na maksimalnu predanost gostima i njihovim potrebama bit će od velikog značaja u konačnom definiranju pobjednika.
Jednako tako, uz najbolje iznajmljivače po kategorijama izdvojit će se i oni koji se nalaze u posebnim promatranim kategorijama. Dakako, i tu će biti u fokusu ekologija, ali i odnos prema turistima s posebnim potrebama, onima posvećenim sportskim aktivnostima, kućnim ljubimcima…



»Ključni atribut koji naš smještaj čini jedinstvenim i posebim je taj da je koliba napravljena od prirodnog, zdravog i ekološki prihvatljivog materijala. Sav interijer je ručno izrađen, od starih hrastovih stepenica, kuhinje, kreveta, do kupaonskog namještaja, ograde. A njena još jedna posebnost je ta da je uređena prema Vastu, znači u skladu s prirodom i njezinim energetskim zakonima. Kolibu održavamo sredstvima za čišćenje na prirodnoj bazi, odvajamo i recikliramo otpad, koristimo također i reciklirani toaletni papir i biološki razgradive vrećice za smeće. U potpunosti koristimo led štedljivu rasvjetu i većina uređaja je višeg energetskog razreda. Sakupljamo kišnicu za zalijevanje vrta u kojemu rastu i autohtone biljke. Za higijenu gostiju također imamo certificirane šampone i prirodne sapune i to u ambalaži koja raste, a koju mogu i za uspomenu ponijeti i posaditi kod kuće kad se vrate. Po želji i najavi gosti koji imaju problema s alergijama ili astmom mogu zatražiti spavanje isključivo na posteljini izrađenoj od sto posto nebijeljenog organskog pamuka s GOTS certifikatom, te na prirodnim jastucima od heljde ili pira. Naš položaj čini prednost jer se nalazimo skoro u samom središtu Gorskog kotara, otkuda možete putovati prema poznatim prirodnim ljepotama poput nacionalnih parkova, zaštićenih krajolika ili planina, ili samo želite uživati u kući s dušom i njenoj okućnici. A okućnica je poseban dio priče. Njezin izgled koji se oblikovno stapa s postojećom prirodom, funkcionira besprijekorno i pruža zadovoljstvo u svakom dijelu.« Jedna je to od posebno inspirativnih informacija pristiglih u prijavi objekta Divjake log home – Kraljica šume koja se nalazi u Gorskom kotaru.



U okruženju tisuću maslina


»Kuća je okružena s tisuću stabala maslina i vinogradom, pa gosti imaju direktnu komunikaciju s prirodom i mogućnost da sudjeluju u procesu proizvodnje maslinovog ulja i uzgoju vinove loze. Također, gostima je dana mogućnost da se posluže povrćem iz obližnjeg mini vrta i voćem unutar trećine imanja – trešnje, jabuke, marelice, šljive, orasi, kruške, jagode… Na taj se način educira naročito mlađu populaciju, jer osim informativnih ploča o pojedinoj vrsti voća ili povrća, najmlađi imaju mogućnost doživjeti okus prirode. Naime, kuća je na osami, na vrhu brda iznad Motovunske šume i rijeke Mirne, što je ujedno i stanište bijelog istarskog tartufa, te se pruža pogled na akumulaciju Butoniga koja pitkom vodom opskrbljuje istarski poluotok. Stoga poseban naglasak pridajemo vodi i prezentaciji prirodnog bogatstva te odgovornom ponašanju u prirodi«, stoji pak u ponudi objekta Casa mille olivi, što ukazuje na ono što se želi postići kod većine privatnih iznajmljivača – posebnost i spremnost u iskazivanju posebitosti pojedine lokacije uz maksimalnu ekološku odgovornost.



Slijedimo li informacije o objektima koji su ušli u finale, dolazimo i do Jadranova i apartmana Mimi koji svim gostima daruje specifične autohtone darove, ili pak Golden Valley nedaleko Labina koji ima uistinu unikatnu ponudu: »U sklopu apartmana je mali ranč sa životinjama (koze, ovce, zečevi, kokoši), što je posebno atraktivno gostima s malom djecom. Imamo i jednog konja kojeg i djeca mogu jahati. Radimo kozji sir, imamo domaća jaja i sezonsko povrće i voće. «
Vrlo privlačno zvuči i opis »Međimurskog cekera«, kuće za odmor iz okolice Sv. Martina na Muri: »Idemo prema biodinamičkoj poljoprivredi pa je cijelo imanje zaštićeno od bilo kakvih tretiranja pesticidima ili insekticidima, kuća se grije na drva iz vlastitih šuma koje paralelno pošumljujemo, low waste kuća za odmor smo – u kući nema predmeta od plastike, sve su radili lokalni majstori čime potičemo lokalnu ekonomiju i održivost zajednice…«.


U finalu je 46 iznajmljivača!
Nakon pregledavanja pristiglih prijava, komisija Novog lista izdvojila je najbolje, one objekte koji ulaze u samo finale



Ima i primjera samokritičnosti, ali i činjenice da život u današnjici donosi i neke neminovnosti koje vlasnici kompenziraju maksimalnom pažnjom u nekim drugim elementima koji čine uspješan objekt turističkog poslovanja. Pa tako vlasnici Ville Festina Lente iz Dobrinja poručuju:


»S obzirom na to da imamo bazen koji je luksuz i sasvim u suprotnosti s načelima održivog razvoja jer je to nepotrebna potrošnja vode, kategoriju koja se odnosi na sprečavanje gubitka vode time ne možemo zadovoljiti. No, naš objekt od samog početka obnove uvelike živi po principima održivog razvoja. Većina materijala korištenih pri rekonstrukciji nabavljana je preko oglasnika – stara stolarija, stare cigle,»erte«, stare grede, tako da je na taj način ono što je za neke »otpad«, u našoj kući dobilo novi život. I samo uređenje je u velikoj mjeri obavljeno po principima održivog razvoja – nabavljali smo stare stvari, namještaj i razne dekoracije, te tako im udahnuli novi život i pridonijeli recikliranju, poručuju iz Dobrinja.



Reportaže s kopna i mora


Slične su i priče ostalih finalista, tako da se članovi žirija koji će obilaziti najbolje posebno vesele ljudima i objektima koji se u sveukupnosti hrvatskog turizma, koji je ove godine zahvaljujući naporima svih dionika postigao iznenađujuće dobre rezultate s obzirom na to da se nalazimo u krajnje teškim i po turizam krajnje neizvjesnim vremenima, ističu kao najodgovorniji. Kako prema gostima, tako i posebitostima koje čine unikatnost Hrvatske.



​Finalisti dominantno dolaze s najturističkijih područja, iz jadranskih županija, od Istre do Dubrovnika, ali ih ima i iz kontinentalnih područja kao što su Međimurje i Gorski kotar te Lika.
Obilazak najboljih, o čemu će i finalisti iznajmljivači biti na vrijeme obaviješteni, objavit ćemo putem niz bogato ilustriranih reportaža koje ćemo tijekom rujna i listopada publicirati na stranicama Novog lista, kao i u njegovim elektroničkim izdanjima.