'Sjećanja i neobjavljene priče'

Knjiga Eve Grlić: Osobni, ali i dnevnik jednog prostora i vremena

Kim Cuculić

: Iz knjige - u čamcu Eva, Danko i Rajko, 1954.

: Iz knjige - u čamcu Eva, Danko i Rajko, 1954.

U »Sjećanjima« autorica otkriva kako je događaje i pojave 90-ih vidjela ona, koja je živjela u skladu s načelima humanosti, solidarnosti i antifašizma. Eva Grlić bila je istaknuta hrvatska novinarka



 


ZAGREB  U izdanju zagrebačkog V.B.Z.-a upravo je objavljena knjiga Eve Grlić pod naslovom »Sjećanja i neobjavljene priče«. Kako ističe izdavač, »Sjećanja« Eve Grlić važna su knjiga za ovu zemlju i razumijevanje svega što se u njoj dogodilo, i to ne samo u dvadesetom stoljeću, nego i danas.



– Eva Grlić rođena je u židovskoj obitelji u Budimpešti, odrasla je u Sarajevu dvadesetih i tridesetih godina 20. stoljeća, a od 1938. živjela je u Zagrebu. Preživjela je progone u NDH, sudjelovala u partizanskom pokretu, da bi nakon rata završila na Golom otoku.




Njezin identitet i jedinstvena sudbina utjecali su na njezin širok svjetonazor i bili izvrsno polazište da u svojim »Sjećanjima«, iz unutarnje i vanjske perspektive, analizira i pripovijeda o razdoblju od prve Jugoslavije i NDH do socijalizma i 90-ih.


Eva i Danko Grlić, vjenčani u Zagrebu 1946. godine

Eva i Danko Grlić, vjenčani u Zagrebu 1946. godine


 


Hrabro i duhovito


»Sjećanja« su svojevrstan osobni dnevnik, ali i dnevnik jednog prostora i vremena, u kojem je hrabro, direktno i duhovito opisala uspomene na svoje djetinjstvo, djevojačke godine, sudjelovanje u radničkom pokretu i strahote za vrijeme NDH-a, boravak u partizanima, stravično golootočko iskustvo, rad u socijalističkim tvornicama i novinama te druženja s intelektualcima iz područja cijele bivše države i Europe, u kojima je sudjelovala zajedno sa suprugom, istaknutim filozofom Dankom Grlićem, navodi se u povodu izlaska knjige.
»Sjećanja« su dosad objavljena na hrvatskom, mađarskom i talijanskom jeziku. Novo izdanje, osim vrijednim obiteljskim fotografijama, upotpunjeno je i dosad neobjavljenim autobiografskim pričama u kojima, nadovezujući se na »Sjećanja«, piše o sudbinama članova obitelji, prijateljicama, Korčulanskoj filozofskoj školi i putovanjima, ali i buđenju nacionalizama na ovim prostorima. U njima otkriva kako je događaje i pojave 90-ih vidjela ona, koja je živjela u skladu s načelima humanosti, solidarnosti i antifašizma.


Biografija


Eva Grlić bila je istaknuta hrvatska novinarka, prevoditeljica i urednica, majka poznatog hrvatskog filmskog redatelja i producenta Rajka Grlića. Rođena je u Budimpešti neposredno nakon sloma Sovjetske komune Bele Kuna od mađarsko-aškenaske majke i sarajevskog sefarda. Odrasla je u Sarajevu dvadesetih i tridesetih godina, a 1938. preselila se u Zagreb. Tijekom holokausta poginulo je 36 članova njezine obitelji. Prvi suprug Rudolf Domany poginuo je u partizanskom pokretu. Iako je bila vatrena zagovornica Titove Jugoslavije i komunizma, tijekom života završila je na Golom otoku zajedno s drugim suprugom, istaknutim filozofom Dankom Grlićem. Nakon rata radila je kao činovnica u kemijskoj industriji i urednica tvorničkih novina, prevodila s mađarskog i njemačkog jezika i pisala priče koje su objavljene u Modroj lasti. Osim »Sjećanja« (1997. i 2001.) za života je objavila i zbirku priča »Putnik za Krakow«.