IGOR TABAK

Vojni analitičar: “Ovo je još nevina faza kako bi to moglo biti idućih dana”

P. N.

Reuters

Reuters

"Nakon opkoljavanja grada puno je lakše razmišljati o operacijama u gradu. A možda do toga neće ni doći, jer izgladnjivanje tako velikog grada taktika je koja je vojno zamisliva”, kaže ovaj vojni analitičar.



Vojni analitičar Igor Tabak komentirao je najnovije informacije o stanju na ukrajinskim bojištima za Televiziju N1.


Igor Tabak ističe da ruske snage polagano, ali ustrajno napreduju.


“Oni postupno dolaze prema situacijama da dijelovima branjenih područja možda prijeti odsjecanje. Možda ne danas ili sutra, ali ta cijela situacija ide tim tijekom. Druga stvar je što je dosadašnja obrana bila dobra i to je definitivno utjecalo na moral vojske i stanovništva”, kazao je Tabak pa upozorio da kako te borbe duže traju, tako se poseže sa korištenjem sredstava koja su sve razornija i okrutnija.




“Tako da ćemo sve manje viđati ovakve snimke kao danas, da se ljudi okupljaju oko vojnih vozila. Ovo je još relativno nevina faza kako bi to moglo biti sve skupa idućih dana”, dodao je.


Termobarične rakete


Sudeći po snimkama, Tabak vjeruje da su korištene termobarične ili aerosolne rakete koje su jako razorne.


“To je jedan tip oružja razvijen još za vrijeme rata u Afganistanu. Ono je u urbanim sredinama jako efikasno, ali nosi sa sobom iznimne žrtve. Po efektu na samom mjestu djelovanja nije jako različito od taktičkog nuklearnog oružja, jedino što je manjeg opsega i nema radijacije”, pojašnjava Tabak.


Dodao je da su razmjeri štete koju takvo oružje nanovi bili jako vidljivi u borbama u Groznom kada se Rusija tamo borila protiv čečenske islamističke tvorevine.


“Ali ovako pred kamerama, pred očima svijeta mogao bi biti dvosjekli mač. S jedne strane operativno je efikasan i koristan, s druge strane nedvojbeno vodi u pravne postupke oko ratnih zločina”, kaže Tabak.


Komentirajući stanje na frontovima, kazao je da je tu puno borbenih situacija s potencijalom da postanu kritične, kao i da je puno još ruskih vojnih snaga i potencijala koji nisu iskorišteni “do standardnih razmjera nanošenja štete i užasa”.


“Ova kolona nije od danas ili jučer, nju se registriralo već u petak ili subotu. To njeno kretanje ima i psihološki učinak. Druga stvar, treba pažljivo pogledati od čega se sastoji. Tu ima jako puno raznih postrojbi i jedinica. Nije jasno kuda ona točno ide. Svima odmah padne na pamet ulazak u grad, ali na tom potezu zapadno od Kijeva otvara se prostor kraj Kijeva, ne bi li ga se zatvorilo i prekinulo mu komunikacije prema jugu, gdje se može komunicirati s ostatkom države. Nakon opkoljavanja grada puno je lakše razmišljati o operacijama u gradu. A možda do toga neće ni doći, jer izgladnjivanje tako velikog grada taktika je koja je vojno zamisliva”, kaže ovaj vojni analitičar.