SURADNJA

Vlada se sastala s hrvatskim županima: Velika očekivanja od reforme obrazovanja, demografije i cestovne infrastrukture

P. N., Hina

Photo: Damir Spehar/PIXSELL

Photo: Damir Spehar/PIXSELL

Predsjednik Vlade izvijestio je kako su na sastanku razmotrili sve ključne teme važne za županije.



BJELOVAR – Premijer Andrej Plenković i članovi vlade razgovarali su u utorak sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Hrvatske zajednice općina o sustavnim načinima poboljšanja višerazinskog upravljanja Hrvatskom te ključnim političkim, financijskim i sektorskim politikama.


Predsjednik Vlade izvijestio je kako su na sastanku razmotrili sve ključne teme važne za županije.


“Ovaj sustavan način omogućio nam je da poboljšamo višerazinsko upravljanje Hrvatskom i da sve ključne političke, financijske, sektorske politike možemo zajednički raspraviti na vrijeme i usuglašavati se o onim temeljnim smjerovima razvoja Hrvatske”, kazao je premijer novinarima.


Obrazovna reforma




Ministar obrazovanja Radovan Fuchs na sastanku je predstavio obrazovnu reformu, odnosno ključne promjene u Zakonu o odgoju i obrazovanju.


Od ključnih promjena naveo je uvođenje modela cjelodnevne nastave kojoj je cilj poboljšati kvalitetu odgojno-obrazovnih ishoda učenika, unaprjeđenje profesionalnog razvoja i kvalitete rada učitelja i nastavnika što će povećati zadovoljstvo zaposlenih u obrazovno-odgojnom procesu.


Jedna od promjena je i jačanje standardiziranog vanjskog vrednovanja i samovrednovanja škola što će unaprijediti i osigurati kvalitetu i relevantnost sustava.


Planira se također i uvođenje informacijskog sustava upisa u škole (e-upisi), koji će biti uključiv i prohodan sustav bez administrativnih opterećenja.


Komadina o problemu smanjenih potpora

Župan Zlatko Komadina sudjelovao je na sastanku.


Komadina je predložio dopunu dnevnog reda točkama o Nacrtu Prijedloga Zakona o zdravstvenoj zaštiti i o Nacrtu Prijedloga Programa razvoja brdsko-planinskog područja.


Novim prijedlogom Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji predviđa centralizaciju zdravstvenog sustava, Zavod za hitnu medicinu, Nastavni zavod za javno zdravstvo, specijalističke bolnice i sanitet bi umjesto županijskih postale državne ustanove.


Nadalje, Prijedlogom Programa razvoja brdsko-planinskog područja Gorski kotar, Lika i Dalmatinska zagora ispali su iz brdsko-planinskog područja te su pripali pod regiju „Jadranska Hrvatska“ kao sastavnice jadranskih županija. Na taj način im se dodjeljuje intenzitet regionalnih potpora od 40%, umjesto predviđenih 60% koliko pripada subregijama u kontinentalnoj Hrvatskoj. Gorski kotar, Lika i Dalmatinska zagora bi dobili intenzitet potpora isto kao Dubrovnik, Zadar, Split, Rijeka… što je neutemeljeno i nelogično.


Premijer Plenković je prihvatio županove prijedloge koji će biti dio sljedeće sjednice Vlade RH sa Hrvatskom zajednicom županija, dok će u međuvremenu ti isti dokumenti biti u javnoj raspravi.


Što se tiče današnje točke dnevnog reda o linijskom i javnom prijevozu putnika, Župan je istaknuo kako su sredstva osigurana u državnom proračunu za tu namjenu nedostatna. Zatražio je stalne izvore prihoda kroz raspodjelu porezne stope kako bi županije mogle preuzeti trajnu obavezu financiranja linijskog javnog prijevoza jer u suprotnom neće moći potpisati ugovor sa prijevoznicima, navodi se u priopćenju iz PGŽ-a.

Od ostalih promjena navodi se profesionalizacija uloge ravnatelja, podizanje učinkovitosti uloge osnivača i školskih odbora, jačanje podrške učenicima s posebnim potrebama (daroviti i učenici s teškoćama) te osposobljavanje obrazovnih ustanova za provođenje mješovitih i hibridnih oblika nastave.


Ministar Fuchs naveo je glavne ciljeve reforme gdje se želi povećati obuhvat djece u dobi od tri godine do godine polaska u školu koja sudjeluju u programima ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, povećati dostupnost kvalitetu i relevantnost visokog obrazovanja, povećati udio odraslih osoba uključenih u cjeloživotno učenje te povećati kvalitetu i relevantnost strukovnih i studijskih programa.


U reformi su navedeni i troškovi za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju i opremanje predškolskih ustanova u iznosu od 1,62 milijarde kuna.


U izgradnju, dogradnju i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne nastave uložit će se 2,28 milijardi kuna, dok će za srednje škole biti izdvojeno 576 milijuna kuna.


U modernizaciju visokog obrazovanja, odnosno digitalnu preobrazbu visokog obrazovanja uložit će se 633 milijuna kuna.


Ukupni troškovi reforme iznose 5,1 milijardi kuna, a u podizanje istraživačkog i inovacijskog kapaciteta, odnosno u njihove reforme i investicije uložit će se 2,4 milijardi kuna.


Butković o cestama


Ministar prometa Oleg Butković predstavio je na sastanku ulaganja u cestovnu infrastrukturu, odnosno ulaganja koja planiraju po svakoj županiji zasebno čija će ukupna ulaganja iznositi 11 milijardi kuna.


Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić predstavila je zakonske akte i akte strateškog planiranja, novi Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama, izmjene i dopune Zakona o savjetima mladih, strategija demografske revitalizacije do 2031. godine, izrada Nacionalnog programa za mlade (2022.-2024.) te osnivanje Savjeta za mlade Vlade.


Predsjednik Hrvatske zajednice županija Danijel Marušić kazao je novinarima kako su danas obuhvatili sve bitne i aktualne teme koje se tiču županija.


“Imali smo vrlo konstruktivan sastanak s vrlo kvalitetnim i bitnim informacijama za naše sljedeće korake”, dodao je Marušić.


Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak izrazio je pak zahvalnost što se sastanak održao u Bjelovaru te je istaknuo važnost teme o brzoj cesti prema Bjelovaru te završavanje gradnje i opremanje bolnice.


“Isto tako i 600 milijuna kuna koje grad Bjelovar ima spremno s građevinskim dozvolama da ih prijavimo na priliku generacija”, dodao je Hrebak.