Marš zastava

Tisuće Izraelaca maršira muslimanskim dijelom Jeruzalema: “Smrt Arapima, Mohamed je mrtav”

Portal Novi list

Foto Screenshot BBC

Foto Screenshot BBC

Marš slavi izraelsko zauzimanje istočnog Jeruzalema u ratu 1967. godine.



Tisuće Izraelaca mašu zastavama i marširaju muslimanskim područjima starog grada u istočnom Jeruzalemu u događaju koji Palestinci smatraju vrlo provokativnim, javlja BBC.


Sve se to događa u vrijeme posebno visokih tenzija nakon višemjesečnih smrtonosnih incidenata. Palestinsko predsjedništvo je reklo da se Izrael “igra vatrom”.


Marš slavi izraelsko zauzimanje istočnog Jeruzalema u ratu 1967. godine.





Izrael cijeli Jeruzalem smatra svojim glavnim gradom, što većina zemalja i Palestinci odbijaju.


Palestinci vide istočni Jeruzalem glavnim gradom svoje buduće države, što Izrael isključuje.


Pjevaju i plešu


Mladi Izraelci prolaze Damaščanskim vratima u Stari grad, bučno pjevaju i plešu, noseći zastave i svirajući bubnjeve dok se kreću prema muslimanskoj četvrti.


Viču: “Živ narod Izraelov!” Među gomilom su i neke židovske izraelske obitelji koje nose kolica niz uske stepenice. Sve to čuva izraelska policija, prisutna u velikom broju.



Skupine demonstranata uzvikivale su rasističke slogane poput “smrt Arapima” i “Muhamed je mrtav”, prenose izraelski mediji, prema kojima je u povorci sudjelovalo i do 50 tisuća ljudi.


U prostoru u kojem bi inače bio velik broj Palestinaca samo je šačica palestinskih novinara, javlja BBC.


Ranije je došlo do nasilnih sukoba između Palestinaca i izraelske policije na svetom mjestu u Starom gradu.


Ubrzo nakon toga, stotine židovskih posjetitelja, uključujući krajnje desničarskog zastupnika, popeli su se na vrh brda, gdje su neki plesali, mahali izraelskim zastavama i klanjali se u molitvi, prije nego što ih je zaustavila policija.


“Bezobzirno se igraju vatrom”


Palestinske militantne skupine upozorile su da to neće tolerirati.


“Izrael se neodgovorno i bezobzirno igra s vatrom dopuštajući naseljenicima da skrnave sveta mjesta” u istočnom Jeruzalemu, rekao je glasnogovornik predsjednika Nabil Abu Rudeineh, prenosi službena palestinska novinska agencija Wafa.



Palestinski dužnosnici često opisuju Izraelce koji posjećuju sveto mjesto koje poštuju muslimani i Židovi kao doseljenike, a njihovu prisutnost tamo kao skrnavljenje.


Židovima i drugim nemuslimanima dopušteno je posjećivanje mjesta u određeno vrijeme, ali im je zabranjeno moliti se ili pokazivati ​​bilo kakve vjerske ili nacionalne simbole prema dugogodišnjem sporazumu s muslimanskim vlastima koje upravljaju kompleksom.


Ovo mjesto je poznato muslimanima kao Haram al-Sharif (plemenito utočište), a sadrži džamiju al-Aqsa (Qibli), treće najsvetije mjesto u islamu. Židovima je poznato i kao Brdo hrama i najsvetije je mjesto u židovstvu.


Lani su uslijedili raketni napadi


Jedan palestinski jeruzalemski aktivist, Usama Barham, rekao je za BBC da je “ono što se jutros dogodilo unutar naše svete džamije mnogo opasnije od Marša zastave”.


Prošle godine, razorni 11-dnevni sukob između Izraela i palestinskih militanata u Gazi izbio je na Dan Jeruzalema kada su vladari Gaze, Hamas, ispalili rakete prema gradu nakon što su se izraelska policija i Palestinci sukobili na svetom mjestu.



Marš zastava održava se na Izraelski dan Jeruzalema i prolazi kroz vrata Damaska ​​svake godine osim 2021., kada su ga vlasti preusmjerile zbog nestabilne situacije.


“Došli smo pokazati da je Izrael naš i da nikada ne odustajemo od svog grada”, rekao je sudionik Eitan Englander.


“Sretni smo što smo ovdje. Ne dolazimo se boriti. Došli smo pokazati svoj ponos na našu zemlju.”


Marš završava na židovskom svetom mjestu Zapadnog zida, koji se naslanja na kompleks džamije al-Aqsa.


Jako nabijena atmosfera


Ovogodišnji marš odvija se u ionako jako nabijenoj atmosferi između Izraelaca i Palestinaca.


Val smrtonosnih napada Palestinaca ili izraelskih Arapa na Izraelce i smrt desetaka Palestinaca, uključujući napadače, militante i civile, od strane izraelskih snaga izazvali su bijes na obje strane.


Također, tenzije je nedavno podiglo ubojstvo palestinsko-američke novinarke Al Jazeere Shireen Abu Aqle, ubijene dok je izvještavala o izraelskoj vojnoj operaciji na okupiranoj Zapadnoj obali, 11. svibnja.