Šverc-komerc

Rusi u očaju pokušali prošvercati vrhunsku američku tehnologiju za dronove, “pali” su u Italiji

Portal Novi list

Ilustracija američkog drona Reaper / Foto Tam McDonald, MOD UK

Ilustracija američkog drona Reaper / Foto Tam McDonald, MOD UK

Vrhunska oprema za dronove vrijedna desetke milijuna dolara zaplijenjena je u talijanskoj luci Goia Tauro. Moskva je se zadnjih dana očajnički pokušava dočepati.



Talijanske vlasti u luci Goia Tauro zaplijenile su teret za koji sumnjaju da ga je Rusija pokušala prošvercati za potrebe svoje invazije na Ukrajinu.


Identificirane su i blokirane vojne komponente proizvedene u Americi za kontrolu bespilotnih letjelica, koje su trebala krenuti u Moskvu.


Materijal vrijedan desetke milijuna eura sada je pod zapljenom.


Puno naprednija tehnologija od ruske




Priču je objavilo talijanski list La Repubblica, a simbolična je za napore koje je poduzela Ruska Federacija u pokušaju da se dočepa tehnologije dronova.


Točnije, čini se da cilj Kremlja nije bila kupnja daljinski upravljanih letjelica, već sustava koji pridonose njihovom upravljanju i letu.


Nakon neuspjeha svoje trodnevne invazije na Ukrajinu, koja se pretvorila u petomjesečan krvavi rat, ruskoj vojsci je prijeko potrebna kvaliteta na bojištu, a bespilotne letjelice predstavljaju vrhunsku tehnologiju.


Pogotovo američke, budući da se temelje na složenoj tehnologiji, puno naprednijoj od one koju koristi i uopće može proizvesti Rusija za svoje leteće zrakoplove.


Zbog toga su Rusi pokušali uvesti američke vojne komponente koristeći Italiju kao međustanicu. Materijal, naime, nije napustio talijanske granice, a u Kalabriji su ga blokirale carinska agencija i financijska policija.


Lov na dronove


Navodno je više kontejnera trebalo napustiti talijansku obalu. Teret, koji je u Italiju stigao iz Kanade, trebao je iz luke Gioia Tauro pristati u Kataru.


Barem je tako bilo na papiru, jer zapravo uopće nije bilo jasno je li to konačno odredište tereta. Drugim riječima, postojao je rizik da bi materijal mogao završiti u rukama ruske vojske u mogućoj međuluci.


Najvjerojatnija hipoteza? Brod s dragocjenom robom mogao je isključiti GPS lokator nakon što je napustio talijanske obale, a potom isploviti prema Siriji.


Sjetimo se da Sirija nije samo saveznička nacija Rusije, također je domaćin ruske vojne baze, one u Tartusu. Kombinirajući točke, dakle nije isključeno da je brod imao za cilj doći do sirijske obale, istovariti robu i otići “čist” u Katar.


Iz Sirije bi za Ruse bila dječja igra transportirati komponente negdje drugdje, koristeći teretni avion. Izvan svake hipoteze, talijanske financije i carina blokirale su teret i prije polaska.


Materijal zaplijenjen


Talijanski tužitelji sada istražuju međunarodnu trgovinu, dok je zaplijenjeni materijal, osim svoje ekonomske vrijednosti, mogao omogućiti Rusiji da se dočepa vojne tehnologije od primarne važnosti.


Pitanje je vrlo delikatno, do te mjere da je ekipa FBI-a odmah odletjela u Italiju kako bi istražila što se dogodilo.


Osjećaj je da Moskva ima veliku, očajničku, potrebu za dronovima.


Posljednjih dana, Sjedinjene Države su podigle znatnu uzbunu: američke obavještajne službe objasnile su da se Iran priprema Rusiji isporučiti naoružane bespilotne letjelice za rat u Ukrajini.


Odgovor Moskve je suhoparan: tvrdnje Sjedinjenih Država prema kojima bi Rusija kupovala bespilotne letjelice od Irana “čista su dezinformacija”, objasnio je za Tass izvor u ruskom ministarstvu vanjskih poslova.