Pandemija i tržište

Oprez na svjetskim burzama zbog novog soja koronavirusa: Cjepivo djeluje blagotvorno i na trgovanje

Hina

foto: REUTERS/Ralph Orlowski

foto: REUTERS/Ralph Orlowski

U skraćenom radnom tjednu zbog božićnih blagdana podršku tržištima pružio je i dogovor republikanaca i demokrata u američkom Kongresu, nakon višemjesečnih stranačkih pregovora, o novom paketu fiskalnih poticajnih mjera.



ZAGREB – Na svjetskim su burzama početkom prošloga tjedna cijene dionica oštro pale zbog pojave novog soja koronavirusa u Britaniji, no do kraja tjedna nadoknadile su veći dio gubitaka.


Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 0,1 posto, na 30.199 bodova, a Nasdaq indeks 0,4 posto, na 12.804 boda. S&P 500 oslabio je, pak, 0,2 posto, na 3.703 boda.


Na samom početku prošloga tjedna svjetske su burze pale, ponajviše europske, jer su ulagače zabrinule vijesti o novom soju koronavirusa u Britaniji, koji se širi brže od dosadašnjeg.




Britanska je vlada proglasila karantenu za London i jugoistok Engleske, a kako bi se spriječilo širenje tog virusa, više od 50 zemalja u svijetu privremeno je obustavilo letove iz Ujedinjenog Kraljevstva, dok je Francuska zatvorila i granicu na 48 sati.


No, kasnije su se tržišta smirila, nakon poruka da je cjepivo protiv koronavirusa moguće brzo prilagoditi novom soju.


U skraćenom radnom tjednu zbog božićnih blagdana podršku tržištima pružio je i dogovor republikanaca i demokrata u američkom Kongresu, nakon višemjesečnih stranačkih pregovora, o novom paketu fiskalnih poticajnih mjera.


Taj paket poticaja gospodarstvu vrijedan je gotovo 900 milijardi dolara, uključujući pomoć nezaposlenima i malim poduzećima.


Kongres je u utorak prihvatio taj paket poticaja, pa zakone o tome još samo treba potpisati predsjednik SAD-a na odlasku Donald Trump.


No, Trump je to odbio jer želi da se pomoć nezaposlenima poveća sa 600 na 2.000 dolara, stoga se pregovori o paketu pomoći, kao i saveznom proračunu, nastavljaju.


Pozitivno je na tržišta, pak, utjecao dogovor Europske unije i Britanije o trgovinskim odnosima nakon brexita. Sada taj sporazum trebaju potvrditi britanski i europski parlament.


Podršku tržištima pruža i nada ulagača da će vlasti najvećih zemalja svijeta još dulje vrijeme fiskalnim i monetarnim poticajima podržavati oporavak gospodarstava od koronakrize, a da će se, zahvaljujući cijepljenu protiv covida-19, gospodarska aktivnost uskoro normalizirati.


Zbog oštrog pada na početku tjedna, na europskim su burzama indeksi u cijelom tjednu zabilježili blage minuse.


Londonski FTSE oslabio je 0,4 posto, na 6.502 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,3 posto, na 13.587 bodova, a pariški CAC 0,1 posto, na 5.522 boda.


Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks oslabio 0,4 posto, na 26.656 bodova.