Noćni udari

Eksplozije u ključnoj iranskoj tvornici oružja: “Napali su nas dronovima”. Evo tko bi mogao stajati iza toga

Portal Novi list

Foto Screenshot Twitter

Foto Screenshot Twitter

Četiri eksplozije, čemu se može svjedočiti na društvenim mrežama, pogodile su postrojenje za razvoj naprednog oružja. Napadnuto je još niz lokacija diljem Irana



Eksplozije su potresle tvornicu streljiva iranskog Ministarstva obrane u središnjem iranskom gradu Isfahanu usred izvješća o eksplozijama u tri druga grada, javlja The War Zone.


Videozapis je uhvatio jednu od eksplozija u Isfahanu dok su snage sigurnosti krenule ograđivati područje oko objekta. Iransko ministarstvo obrane kasnije je tvrdilo da su tri drona ciljala instalaciju u “neuspjelom napadu” koji nije izazvao žrtve i oštetio je samo krov zgrade.





U priopćenju iranskog Ministarstva obrane objavljenom preko državne novinske agencije IRNA tvrdi se da je protuzračna obrana uništila jednu bespilotnu letjelicu, a da su “obrambene zamke” uhvatile dvije druge bespilotne letjelice, prema izvješću Reutersa.


Velika baza u Isfahanu


Iran je stoga priznao “neku štetu na krovu” objekta, ali tvrdi da incident nije rezultirao nikakvim poremećajem proizvodnje na lokaciji.


No, to je u suprotnosti s drugim izvješćima koja su opisivala bar tri velike eksplozije.



Novinska agencija Tasnim, povezana s Korpusom iranske islamske revolucionarne garde, objavila je na svom Telegram kanalu da su se u gradu Isfahanu čule tri eksplozije, od kojih je jedna bila u centru za proizvodnju streljiva povezanom s ministarstvom obrane. Prema tom izvješću moguće su i neke žrtve na mjestu udara.


Agencija AP izvješćuje da “snimka udara, kao i snimka posljedica, odgovara mjestu u ulici Minoo u sjeverozapadnom Isfahanu, u blizini trgovačkog centra koji uključuje trgovinu tepiha i elektroniku.”


U tom izvješću stoji da je lokacija u Isfahanu “dom velike zračne baze izgrađene za flotu borbenih zrakoplova F-14 američke proizvodnje i Centra za istraživanje i proizvodnju nuklearnog goriva”.


Eksplozije diljem zemlje


Međutim, nedugo nakon prvih izvješća iz Isfahana, pojavili su se nepotvrđeni videosnimci koji pokazuju veliki požar u postrojenju za gorivo u blizini grada Azarshahra u pokrajini Istočni Azerbajdžan.



Eksplozije su zabilježene i u Karaju u pokrajini Alborz i u blizini grada Khoya u pokrajini Zapadni Azerbajdžan.


U ovom trenutku The War Zone nije mogao potvrditi iranske tvrdnje. Postoje daljnja nepotvrđena izvješća o zračnim aktivnostima iz teheranske zračne baze Mehrabad, u kojoj se nalaze zrakoplovi Zračnih snaga Islamske Republike Iran, nakon što je prijavljeno da nepoznati zrakoplov leti iznad iranske prijestolnice.



Iran je isporučivao bespilotne letjelice Rusiji tijekom rata protiv Ukrajine, a iranske bespilotne letjelice glavna su prijetnja Bliskom istoku. Iran također proizvodi projektile i drugo oružje koje prijeti regiji.


Sličan modus operandi kao 2021.


Izvještaji su koincidirali s potresom u sjeverozapadnom Iranu, a neki od video zapisa objavljenih na internetu možda su netočno povezali navodne napade dronovima u blizini Isfahana i druge aktivnosti s potresom koji se dogodio 1000 km dalje.


Izvješća na društvenim medijima sugeriraju brojne razloge za incidente, povezujući to s iranskom opskrbom bespilotnih letjelica Rusiji do povezivanja s izraelsko-iranskim napetostima i napetostima između Irana i međunarodne zajednice.


Tijekom posljednjih nekoliko godina Iran je proširio svoje pogone za proizvodnju bespilotnih letjelica i projektila.



Jason Brodsky, stručnjak za Iran, na Twitteru je napisao da “ova noćašnja operacija usmjerena na postrojenje MODAFL-a u Esfahanu ima sličan modus operandi kao ona iz lipnja 2021. kad je napadnuto postrojenje TESA Karaj. U potonjem su dronovi lansirani iz Irana.”


Iran je također nastavio obogaćivati uran u sklopu svog nuklearnog programa na nekoliko lokacija u zemlji. Različita izvješća, poput onog Iran Internationala pokazuju da je mjesto u Isfahanu bilo postrojenje za proizvodnju “streljiva”.


Druga izvješća, pak, tvrde da mjesto također proizvodi dronove. U tom slučaju, ovaj napad bi predstavljao zanimljiv slučaj dronova koji se koriste za uništavanje dronova.


“Napad je bio golem uspjeh”


Unatoč iranskim tvrdnjama, napad bespilotnim letjelicama na Iran u Isfahanu bio je golem uspjeh, prema više zapadnih obavještajnih izvora i stranih izvora, saznaje Jerusalem Post.



Četiri eksplozije, čemu se može svjedočiti na društvenim mrežama, pogodile su postrojenje za razvoj naprednog oružja, piše Post.


Njihovi izvori navode da je nastala šteta daleko veća od “manje štete na krovu” kako to tvrdi Islamska Republika i kako je lažno tvrdila i prije, u drugim incidentima posljednjih godina.


Tko može ovako kirurški precizno napasti?


Izrael se zasad ne oglašava, ali većina zapadnih obavještajnih službi i iranskih izvora pripisuje Mossadu slične uspješne napade na iransko nuklearno postrojenje Natanz u srpnju 2020., drugo nuklearno postrojenje Natanz u travnju 2021., još jedno nuklearno postrojenje u Karaju u lipnju 2021., kao i napade koji su uništilo oko 120 ili više iranskih dronova u veljači 2022.



Postoji također nekoliko organizacija na globalnoj razini osim Mossada za koje se navodi da imaju napredne i kirurške udarne sposobnosti prikazane u operaciji.


U svakom od tih incidenata, Teheran se isprva pokušao pretvarati da napadi nisu uspjeli i priznao je razmjere štete tek kada su satelitske fotografije ili drugi dokazi probili u javnu sferu.



Još uvijek nije jasno je li napredno oružje koje je oštećeno povezano samo s konvencionalnim ratovanjem ili bi moglo imati dvostruku namjenu i za nuklearna pitanja, poput određenih balističkih projektila ili eksplozivne opreme koja se može koristiti i za konvencionalno i za nuklearno oružje.


Lokacija u Isfahanu se često koristila za razna nuklearna pitanja, kao i za nenuklearna vojna pitanja.


Iran je čak u jednom trenutku rekao IAEA-i da su neke od nuklearnih aktivnosti koje su se provodile u nuklearnom postrojenju Karaj do lipnja 2021. premještene u Isfahan, piše Jerusalem Post.