Šokantno postupanje

Antifašistkinja u okovima pred mađarskim sudom. Sude joj zbog navodnog napada na neofašiste. Prijete joj 24 godine zatvora

Ilaria Salis u okovima pred mađarskim sudom / Foto Twitter / X

Ilaria Salis u okovima pred mađarskim sudom / Foto Twitter / X

"Najprije moramo preko odvjetnika postići da joj se odobri kućni pritvor u Mađarskoj", izjavio je ministar Antonio Tajani te nadodao: "Orban nema nikakve veze s tim"



 


Slučaj Ilarije Salis, 39-godišnje milanske antifašističke aktivistice kojoj se sudi u Mađarskoj i koja je izvedena pred sud u okovima, vezanih ruku i nogu, izazvao je raspravu i reakcije među talijanskim političarima i građanima. Optužena je za navodni napad na dvojicu neonacističkih ekstremista tijekom prosvjeda u Budimpešti u veljači prošle godine. Fotografije okovane mlade žene koje su se proširile Italijom, izazvale su negodovanje i mnogi su uputili poziv vladi Giorgie Meloni da intervenira. Sljedeće ročište je zakazano za 24. svibnja, a Ilariji Salis prijeti do 24 godine zatvora, javlja La Stampa.





 


Optužena je za nanošenje teških ozljeda dvojici neonacista tijekom prosvjeda u Budimpešti, u zemlji gdje je na vlasti desnica na čelu s premijerom Viktorom Orbanom. Tužitelji su zatražili 11 godina zatvora, u slučaju da 39-godišnja učiteljica prizna krivnju, ali Ilaria Salis je uvijek negirala krivnju i to je ponovila jučer tijekom saslušanja, koje je trajalo 3 i pol sata.


 


Poduzeti diplomatski koraci


 


“Danas je talijanski veleposlanik zamolio mađarskog ministra pravosuđa da zatraži od glavnog državnog odvjetnika procjenu uvjeta istražnog zatvora Ilarije Salis i pravodobno ga izvijesti. Ministar ga je uvjerio da će ga nazvati odmah nakon razgovora s glavnim državnim odvjetnikom, što je već i učinio”, rekao je talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani. “Čekamo odgovor”, dodao je. Jutros je Tajani pojasnio da “ne možemo posredovati u suđenju” protiv Ilarije Salis, “možemo samo prosvjedovati u vezi s postupanjem prema zatvorenici”, precizirao je ministar vanjskih poslova. Izručenje “nije planirano jer nije počinila zločin u Italiji i uhićena je u Mađarskoj: hipotetski zločin počinjen je u Mađarskoj, pa joj se tamo mora suditi”.


Foto Twitter / X


“Sve su to neistine”, reagiraju na novinske napise iz mađarske zatvorske službe i napominju da je riječ o “kleveti koju iznosi bivša zatvorenica i talijanski mediji”. “Optužbe talijanskih i mađarskih medija” o uvjetima istražnog zatvora Ilarije Salis “lažne su i zatvorska služba ih odlučno odbacuje”, navedeno je u priopćenju mađarske  zatvorske službe, koja smatra da je “tužna i nemoralna činjenica da se te klevete objavljuju u medijima bez kontaktiranja s drugom stranom”. U priopćenju se spominju tvrdnje Carmen Giorgio, bivše zatvorske “cimerice” Ilarije Salis, koja je ispričala o krevetima punim stjenica, štakorima, zlostavljanjima i korištenju okova odnosno lanaca u zatvoru u Budimpešti.



Udruga Demokratski pravnici traži za Ilariju Salis kućni pritvor te napominje da “su takva pravila u  Europskoj uniji”. Udruga osuđuje “strašne uvjete” u kojima je zatvorena Ilaria Salis i “nehumanu i zabranjenu uporabu lisica i lanaca na sudovima”, s kojima je jučer dovedena pred sud milanska  učiteljica koja je u istražnom zatvoru u Mađarskoj već 11 mjeseci. Osim toga, Demokratski pravnici zajedno s dvojicom odvjetnika iz Venecije, koji prisustvuju suđenju kao međunarodni promatrači, podsjećaju da je “Europska unija utvrdila mogućnost kućnog pritvora u vlastitoj državi, upravo kako ne bi došlo do razlike u postupanju prema europskim građanima, čiji rizik od bijega ne smije služiti kao diskriminirajući element”.


 


Ministar Tajani: “Tražit ćemo kućni pritvor”


Jutros je ministar Antonio Tajani rekao da će “talijanski veleposlanik u Mađarskoj” otići u mađarsko ministarstvo kako bi “prosvjedovao protiv okrutnog postupanja prema talijanskoj zatvorenici” i “vidjet ćemo hoće li biti moguće dogovoriti kućni pritvor, a zatim hoće li biti moguće odvesti Ilariju Salis u Italiju na izdržavanje kazne”. “Najprije moramo preko odvjetnika postići da joj se odobri kućni pritvor u Mađarskoj, a zatim možemo razmišljati o ‘pretvaranju’ kućnog pritvora u Mađarskoj u kućni pritvor u Italiji”, izjavio je ministar Antonio Tajani. “Viktor Orban nema nikakve veze s tim. Ne odlučuje vlada  o procesu. Pravosuđe je neovisno”, nadodao je Tajani.


Manuel Jacoangeli, talijanski veleposlanik u Budimpešti, rekao je odvjetnicima Ilarije Salis da se  “maksimalno trudi kako bi Talijanki bio omogućen kućni pritvor u Italiji”.


Zahtjev za izručenje mladića


Zamjenik milanskog tužitelja Milana Cuno Tarfusser nazvao je “ozbiljno manjkavim” izvješće koje je danas stiglo od mađarskih vlasti za postupak pred milanskim sucima, koji će morati odlučiti hoće li ili ne izručiti Gabrielea Marchesija Mađarskoj. Taj je 23-godišnjak optužen, poput Ilarije Salis, za napad na neonaciste tijekom protuprosvjeda u Budimpešti 11. veljače 2023. “Na vrlo precizna pitanja odgovoreno je vrlo nepreciznim odgovorima” o zatvorskim uvjetima u Mađarskoj, kaže Tarfusser. “Ustrajat ću na tome da Marchesi ne bude izručen Mađarskoj”, dodao je Tarfusser.


 


Potpredsjednica Zastupničkog doma: “Što još moramo čekati, zašto Meloni šuti?


 


 


 


Oglasila se i potpredsjednica Zastupničkog doma Anna Ascani, iz redova oporbene Demokratske stranke. “Što još moramo čekati da bismo ozbiljno, odlučno učinkovito intervenirali i stali na kraj nehumanom postupanju prema Ilariji Salis u Mađarskoj? Sporost kojom djeluje vlada je zapanjujuća. I iznad svega, zaglušujuća je šutnja premijerke Giorgie Meloni. Pokažite da vam je stalo do zaštite dostojanstva talijanske građanke i poštivanja minimalnih pravila pravnog sustava! Nastavak šutnje samo potvrđuje sumnju u nepremostivu podređenost premijerke Giorgie Meloni njezinom prijatelju Viktoru Orbanu”, poručila je Anna Ascani.


Pokret 5 zvjezdica (M5S) je također najavio da će odmah uputiti dopis premijerki Giorgii Meloni i parlamentu, tražeći da se očituju i poduzmu mjere u slučaju Ilariji Salis.