SUSPENDIRANA ODLUKA PGŽ STOŽERA

Šćulac: “Nezadovoljni smo odlukom nacionalnog stožera, mi neke stvari vidimo daleko bolje, realnije i brže od njih”

Aneli Dragojević Mijatović

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Nacionalni stožer prihvatio je naše mjere, pa promijenio odluku. Izražavamo nezadovoljstvo jer smatramo da je naša mjera bila u redu, i ona je i pokazala ove rezultate, koji, nisu dobri, ali su solidni. Neke stvari vidimo daleko bolje, realnije i brže nego nacionalni stožer, ocijenio je Šćulac.RIJEKA – Nacionalni stožer je prihvatio naše mjere i sada promijenio tu odluku. Izražavamo nezadovoljstvo jer smatramo da je naša mjera bila u redu i ona je sada pokazala i ove rezultate koji, nisu dobri, ali su solidni. Očekujemo da će većina organizatora biti izuzetno odgovorna, i kroz profesionalne i umjetničke izvedbe, pridržavat se tog dijela, a preferiramo i preporučamo im da koriste digitalne putovnice, jer one omogućuju i druženje i produženi rad noću i daleko više slobode od ovakve mjere, rekao je Mladen Šćulac, načelnik Stožera civilne zaštite Primorsko-goranske županije, u obraćanju medijima nakon sjednice Stožera.


Foto Marko Gracin


– Ono što je, a to je normalno u radu stožera, svakako da je da mi vidimo neke stvari daleko bolje, realnije i brže nego nacionalni stožer. I sve naše mjere koje smo preporučivali, dugoročno su se pokazivale da su bile u redu prema našim građanima, ocijenio je Šćulac. Na pitanje je li postroživanje mjera od strane lokalnih stožera s razine nacionalnog spriječeno zbog sezone, odgovorio je da je to vjerojatno tako, ali da bi to trebalo pitati nacionalni stožer, što su mislili s tom odlukom, jer puno puta, kaže, dolazi do nerazumijevanja. U svakom slučaju svima nam je u interesu da budemo cijepljeni, digitalne putovnice, da se možemo čim više kretati slobodno, ponovio je Šćulac.


– U našoj županiji, ali i na čitavom priobalju, ulazimo trenutno u narančastu zonu, i želimo ukazati na potrebu da organizatori i građani brinu o cijepljenju, jer jedino tako možemo usporiti epidemiju. Korištenje Covid digitalne putovnice i drugih vjerodostojnih dokumenata, kao što su papirnata Covid-putovnica, potvrda o cijepljenju, preboljenju, PCR ili brzi antigenski test negativni, omogućuju odlazak na priredbe, rad i kretanje bez maski jer ne dolazi do širenja virusa, te se omogućuje veliki broj sudionika na jednom mjestu.
Ovo su kritični trenuci. U našim južnim županijama ima veći broj oboljelih osoba. Mi smo s mjerama koje smo donijeli usporili širenje, i očekujemo od građana da ih se pridržavaju, te od organizatora da prate sve potrebne evidencije, te da pokušamo ovu sezonu izvući bez nekih značajnijih oboljenja, zaključio je Šćulac.


Kritični trenuci


Glavni epidemiolog PGŽ-a Dobrica Rončević rekao je da je na jučerašnji dan (petak) ukupno 13 novoooboljelih, 15 ozdravljenih, tako da se broj ukupno aktivnih slučajeva u županiji smanjio na 89.


– Broj od 13 novooboljenih nije neka naročito dobra brojka, međutim, kad se gleda kroz ovo zadnje razdoblje, ne diže značajnije 14-dnevnu incidenciju. Da se gleda na razini županija, mi bismo i dalje bili u zelenoj zoni, međutim, kao jadranska, primorska regija RH smo se isto tako pojavili na narančastom području. Ta se područja od strane emitivnih tržišta intenzivno promatraju i zaista postoji razlog za određenu zabrinutost, s obzirom na općenito epidemiološku situaciju u Europi, a onda i u ovom primorskom dijelu Hrvatske.


Kako je vidljivo iz tih boja, upravo Hrvatska, koja je postala sada epidemiološki nešto lošija, ustvari je odraz onoga što je epidemiološki bitno i karakteristično za turističku sezonu, odnosno turističke rizike, što s jedne strane podrazumijeva intenzivniji društveni život, okupljanja koja su sada kroz ljetni period na Jadranu prisutnija nego drugdje. Međutim, određeni rizici su povezani i uz naša emitivna tržišta, odnosno nažalost nije bajna situacija ni u zemljama iz kojih turisti dolaze, pa unatoč mjerama za prijelaz granice postoji dodatni rizik, a što smo imali prilike vidjeti na našim otocima. Radili smo dosta veliki broj testova, na jučerašnji dan (četvrtak) 957, što brzih antigenskih, što PCR-a, i udio pozitivnih među testiranima je oko 1,4 posto.


To je još uvijek relativno nizak, odnosno dosta nizak udio pozitivnih, i upravo ovo s evidencijom testiranja, brzim antigenskim testiranjima koja se provode na terenu, ali do sada je često nedostajala evidencija, također činimo određeni napor da bismo imali što manji udio pozitivnih testova jer je to bitno za određivanje određenog područja. U KBC-u Rijeka je jedna osoba više na respiratoru. Nažalost, ukupno su to tri osobe, te je sve skupa šest hospitaliziranih u KBC-u.


To nam sugerira da je u četvrtom valu (generalno gledano, a ne još u Hrvatskoj) vjerojatno za očekivati manji broj hospitalizacija i manji broj smrti, što se prvenstveno može pripisati cijepljenjima, koja se i dalje obavljaju vrlo intenzivno, trenutno pretežno s drugim dozama. Tako da smo drugim dozama u našoj županiji procijepili 43,5 posto odraslog stanovništva, a s prvim skoro 52 posto, što nije loše, ali i dalje predstavlja izazov za nastavak cijepljenja.


Druge doze sada se i ubrzavaju jer nova delta varijanta virusa zahtijeva radi dobre zaštite cijepljenje s obje doze. Svaki tjedan imamo jedan ili više dana otvorenih vrata kada se, uz ove uobičajene kanale, ljudi prijavljuju.


Otkada se utvrdilo da nam cijepljenje pruža slobodu kretanja, pojednostavljenje života, te se nameće kao društvena tema, povećao se znatno dolazak na cijepljenje mlađih ljudi, koji i sami navode da im je jedna od glavnih motivacija – možda ne ono što bismo očekivali – zaštita vlastitog zdravlja ili bližnjih, već jedna legitimna i dobrodošla motivacija: to što im to omogućava lakše kretanje, te boravak u kolektivima bez intenzivnih mjera zaštite. Međutim, dok nismo postigli bolji cjepni obuhvat od ovog koji imamo, dotle i dalje moramo voditi računa o općim preventivnim epidemiološkim mjerama, jer razloga za njihovo popuštanje do tada nema, zaključio je Rončević.


Turizam u plusu


Irena Peršić Živadinov, direktorica Turističke zajednice Kvarnera, rekla je da smo prošli 4 milijuna ostvarenih noćenja u 2021., a polovica toga ostvarena je u sedmom mjesecu.
– Znači, u posljednjih mjesec i pol brojke su jako narasle, mi smo se s otprilike 20.000 gostiju dnevno popeli na 140.000, koliko ih je sad na destinaciji, i u srpnju smo čak uspjeli uhvatiti 80 posto ostvarenih noćenja iz rekordne 2019. Turistički gledano, situacija i brojke su vrlo dobre, čak su iznad očekivanja, a osnovno je da svi učinimo napore da epidemiološka situacija ostane što bolja, da se ne bi slučajno dogodilo ono što smo imali prošle godine, da se onako naglo mora prekinuti sezona i da nama konkurentne zemlje, odnosno emitivna tržišta, pozovu goste da se vrate kućama jer se kod nas epidemiološka situacija pokvarila. Apeliram na sve da svojim ponašanjem doprinesemo da epidemiološka situacija bude što bolja, kaže Peršić Živadinov.


U sedmom mjesecu, nastavila je, smo na 80 posto iz 2019., a na 61 posto ostvarenja smo iz 2019., ako se gleda cijela godina.


– Znači, tu još imamo minus 39 posto, ali u odnosu na lani imamo i plus od 30 posto. Ono što smo primijetili je potražnja za smještajem koji je izoliran, takav smještaj bilježi porast u noćenjima od čak 120 posto. Drugim riječima, kuće za odmor, sve ono gdje gost ima tu neku svoju intimu, znači epidemiološki sigurnu situaciju, je vrlo traženo. To nam govori da gosti ne traže okupljanja, ne traže gužve, i osigurajmo im to. I ministrica je pozvala da se sve one manifestacije koje nisu neophodne za održavati, ne održe, ili da se one koje se održavaju, a imaju otežanu kontrolu epidemioloških uvjeta pokušaju izbjeći. Budimo svi odgovorni, kako bismo sačuvali ovo dobro što imamo, apelirala je.


Potvrdila je i da je buking za kolovoz vrlo velik, odnosno takav je i interes.
– Ljudi su, nakon godinu i pol što su zatvoreni, zaista željni putovanja, ali žele sigurnu situaciju, intimu, ne žele gužve, te se to najviše i traži, zaključila je.