TRAŽI SE POČINITELJ

Požari kod Crikvenice gotovo su sigurno bili djelo piromana: ‘Buknuli su svi u isto vrijeme i to po noći’

Vladimir Mrvoš

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Policijski službenici pojačano obilaze područje oko Crikvenice, posebno i područje na kojem je došlo do izbijanja požara, a građani se pozivaju da uklone gorive materijale oko stambenih objekata te da brzo dojave opaze li požar ili sumnjive osobe



CRIKVENICA – Indicije i pretpostavke da su šumski požari u blizini samog centra Crikvenice, jedan od njih samo nekoliko stotina metara daleko od zgrade JVP-a Crikvenica, djelo ljudskog nemara ili namjere, imaju sve više očitih dokaza. Požari su buknuli uz samu prometnicu, u ponedjeljak i utorak, i širili se prema brdu, a dogodili su se u isto vrijeme, u »gluho doba noći«, u razmaku od 24 sata.


– Možemo isključiti i mogućnost da se požar zapalio od komadića stakla koji bi po toplom i sunčanom vremenu poslužio kao povećalo, jer su se požari dogodili po noći, objašnjava nam zapovjednik JVP-a Crikvenica Robert Hrelja, dok se vozimo prema požarištu na brdu Kotor.





Na požarištu na otvorenom prostoru na brdu Kotor kod Crikvenice gdje je požar lokaliziran u utorak u 12.10 sati i jučer su dežurali brojni vatrogasci s vozilima, kako se ponovo ne bi rasplamsao. Požarom je bilo zahvaćeno nisko raslinje borove šume, a na teško prohodnom terenu od nekoliko hektara i dalje su bile postavljene vatrogasne cijevi u kojima je bilo više tona vode. Na intervenciji gašenja, u utorak pored svih raspoloživih zemaljskih snaga, sudjelovala su dva protupožarna zrakoplova Canadair CL-415.


Ključni vatrogasci


Srećom požar je brzim uočavanjem i intervencijama postrojbi u kojima je sudjelovalo više od 120 vatrogasaca sa šireg crikveničkog područja brzo stavljen pod nadzor, ali opuštanja i dalje nema. Naime, koliko god kanader sa svojih šest tona vode može ugasiti požar, vatrogasci na samom terenu su ključni jer aktivno paze da još negdje ne tinja, što s burom može biti razlog novog požara.


Čak 90% piromana su muškarci

 


Piromanija se razlikuje od klasičnog podmetanja požara, odnosno namjernog podmetanja požara radi osobne, novčane ili druge koristi. Piromani pale vatru kako bi oslobodili tjeskobu i napetost ili radi uzbuđenja. To je poremećaj u kojem se ne uspijevaju oduprijeti nagonima da se namjerno upali vatra, kako bi se oslobodili napetosti ili radi trenutnog zadovoljstva.


Osobe s ovim poremećajem namjerno podmeću požare u više navrata, a kada se nalazi u blizini vatre, mogu doživjeti zadovoljstvo i olakšanje. Jedna studija pokazala je da su većina piromana muškarci, čak oko 90 posto, a to se može usporediti s problemom kontrole nagona u što se ubraja kockanje i kompulzivna kupnja. Jedno istraživanje pokazalo je da su 14 posto požara zapalili piromani i drugi mentalno oboljeli, dok je jedna od najvećih provedenih studija otkrila je da je 39 posto onih koji su namjerno zapalili požar imalo dijagnozu piromanije.

Zanimljivo je da je u gašenju požara, a posebno u dogašivanju i čuvanju požarišta u Crikvenici, u sklopu postrojbe DVD-a San Marino – Novi Vinodolski, sudjelovalo i šest njemačkih vatrogasaca, iz organizacije Njemački vatrogasci pomažu – Deutsche feuerwehrhilfe, koji se trenutno nalaze u trening kampu u Novom Vinodolskom. Uz brojne donacije za hrvatske vatrogasce, i oni sudjeluju sa svojim kolegama u preventivnim patroliranjima i promatranju terena. Ovo im je bila jedna od prvih značajnijih intervencija na našem području, a poručuju da su sretni i zadovoljni što su mogli dati svoj doprinos u intervenciji.


Jučer je i župan Zlatko Komadina obišao opožareno područje na brdu Kotor te napomenuo da su suša i bura najgora kombinacija za širenje ljetnih požara te da moli građane na odgovorno ponašanje, kako se više ovakvi požari ne bi događali. Pohvalio je vatrogasce koji su brzim i efikasnim intervencijama sačuvali živote ljudi i njihovu imovinu te je napomenuo da je rano uočavanje požara najvažnije u ovom trenutku, kako se ne bi ponovo dogodio požar, možda i širih razmjera.


Odgovorno ponašanje


Mladen Šćulac, zapovjednik Vatrogasne zajednice Primorsko-goranske županije, pozvao je građane na odgovorno ponašanje i podsjetio građane, posebice u blizini šumskog područja, da je izuzetno važno uklanjanje gorivih materijala oko stambenih objekata, kao i na brze dojave u slučaju opažanja požara i sumnjivih osoba.


– Najbolje bi bilo da oko kuća u blizini šumskih predjela na 50-ak metara od stambenih i gospodarskih objekata ne bude ništa što bi bilo zapaljivo, odnosno što bi moglo ugroziti živote i imovinu građana. Ujedno molimo građane da dojave vatrogascima ili policiji ukoliko primijete aktivnosti za koje bi se moglo pretpostaviti da su povezane s podmetanjem požara, zaključuje Šćulac.


Iz Policijske uprave primorsko-goranske potvrdili su da rade pojačane izvide, kada su u pitanju požari oko Crikvenice, te da policija poduzima mjere i radnje u cilju utvrđivanja okolnosti i činjenica izbijanja navedenih požara.


Policijski službenici pojačano obilaze ovo područje, uključujući i područje na kojem je došlo do izbijanja požara, rekli su nam iz Policijske uprave.