Novi koncept

Osnivaju se mobilni timovi za mentalno zdravlje: Psihičko stanje Hrvata žele spašavati kućnim posjetima

Ljerka Bratonja Martinović

Foto Pixabay

Foto Pixabay

O mentalnom zdravlju pacijenata skrbit će 30 stručnih mobilnih timova



Mobilni stručni timovi koji dolaze u kuće pacijenata jedna su od glavnih novosti u sustavu skrbi o mentalnom zdravlju koji bi se trebao implementirati temeljem nove Strategije razvoja mentalnog zdravlja 2022-2030.


Riječ je o timovima kakvi postoje diljem Europske unije, a svrha im je smanjiti ovisnost osoba s mentalnim teškoćama o bolničkom sustavu i pružiti im svu potrebnu skrb u zajednici u kojoj žive.


U mobilnim timovima, kojih bi se u narednih godinu-dvije trebalo formirati 30-ak diljem Hrvatske, bili bi i sami oboljeli koji su u različitim procesima oporavka i svojim iskustvom mogu pomoći oboljelima i dati im nadu u ozdravljenje i uključivanje u društvo.


Rasteretiti sustav




– Cilj je osnažiti populaciju osoba s mentalnim poremećajima te onih u riziku od takvih poremećaja, kako bi povećali kapacitete koje svatko od nas ima i osposobili ih za suočavanje sa svakodnevnim stresom.


Fokus više nije na dijagnozi, nego na onome što se kod osobe može iskoristiti i osposobiti je da se uključi u zajednicu, ističe prof. dr. Danijela Štimac Grbić, voditeljica Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti HZJZ-a. Oporavak će, dodaje, biti to uspješniji što se ranije krene u intervenciju i što je ona bliža domu oboljelog.


Mobilni multidisciplinarni timovi za zaštitu mentalnog zdravlja model su koji se na zapadu pokazao više nego uspješnim. Tamo funkcionira već desetljećima, a daleko je jeftiniji od institucionalne skrbi o oboljelima u bolnicama ili ustanovama socijalne skrbi, kakvu primjenjujemo u Hrvatskoj.


Na čelu takvog tima je psihijatar, a u njemu su i psiholozi, socijalni radnici, socijalni pedagozi te tzv. peer radnici, odnosno osobe s iskustvom mentalnog poremećaja koje pomažu u oporavku oboljelih.


To su osobe koje imaju veću razinu empatije jer su i sami prošli neki oblik mentalnih teškoća, a oboljelima svojim primjerom pružaju nadu u oporavak.


Njihovim angažmanom rasterećuje se zdravstveni sustav, jer osobe s mentalnim teškoćama ne moraju obilaziti bolnice, a dolaskom u kuću mobilni tim ne pruža samo zdravstvenu skrb, odnosno psihoterapiju, nego pomaže u različitim aspektima njihovih potreba, od zapošljavanja, uključivanja u zajednicu, do podrške obitelji oboljelog.


Dugačak proces


Postojeći sustav skrbi o osobama s mentalnim teškoćama temelji se na medikamentnoj terapiji i upitnom oporavku.


– Takve se osobe do sada su se teško uključivale u zajednicu. Imamo iskustvo da ljudi s problemom mentalnog zdravlja s vremenom gube poslovnu ili radnu sposobnost, završavaju u skrbi, ili u vlastitoj obitelji ili na trajnom smještaju u instituciji socijalne skrbi, navodi Vlatka Ročić Petak iz udruge Ludruga.


Upravo je ta udruga bila nositelj EU projekta »Uspostava mobilnih timova peer podrške u zajednici za osobe sa psihosocijalnim teškoćama« koji je proveden u okviru Operativnog programa »Učinkoviti ljudski potencijali« 2014.-2020. i prenijela iskustva iz Nizozemske u našu zemlju.


– Formiranje tih timova bit će dugačak proces, ali dobro da je krenuo. To su revolucionarne promjene u našem sustavu.


Nizozemci u zdravstvenom sustavu već 20-ak godina imaju usluge mobilnih timova, gdje uz stručnjake, psihijatre, psihologe, socijalne radnike, sudjeluju i osobe s osobnim iskustvom psihičkih bolesti koje rade rame uz rame sa stručnjacima po profesiji te pričajući svoju priču i dijeleći svoje iskustvo pružaju nadu da je oporavak moguć, navodi Ročić Petak.


Njihov je angažman profesionalni, njima je to radno mjesto, a preduvjet je da su motivirani, empatični, te da su prošli odgovarajuću edukaciju, dodaje.


– Takav pristup definitivno se pokazao kao financijski učinkovitiji, makar ispočetka tako ne izgleda. Izračuni su pokazali da su veliki bolnički sustavi i konačnici skuplji nego kad platiš tim koji radi u zajednici i dolazi ljudima u krizi i potrebi u kuću.


Nakon 20 godina iskustva u Nizozemskoj su došli do toga da je i oporavak uspješniji. Mi u sustavu imamo neke pomake, ali ovoga časa u u zajednici nemamo uspostavljenu nikakvu sustavnu uslugu.


To treba mijenjati, veli predstavnica udruge Ludruga, i sama članica radne skupine za izradu Akcijskog plana za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici.