NOVI ZAKON

Kombinirane mirovine porasti će za 510 kuna u prosjeku, evo i kada: Pitanje je hoće li to sasvim “pobrisati” inflacija

Hina

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Mirovine danas prosječno iznose 3.480 kuna, odnosno 2.136 kuna, kazao je Piletić pa podsjetio da je 2016. prosječna bruto plaća bila tisuću eura, a danas toliko iznosi prosječna neto plaća u Hrvatskoj.



ZAGREB – Ministar rada i mirovinskog sustava Marin Piletić pohvalio se u srijedu rastom mirovina unatrag šest godina, ali i podatkom kako je omjer broja umirovljenika i osiguranika ove jeseni u Hrvatskoj znatno povoljniji nego prethodnih godina.


Na dan 23. rujna imali smo milijun i 640 tisuća osiguranika, a omjer broja umirovljenika i osiguranika bio je jedan naprema 1,34, rekao je ministar u Hrvatskom saboru kojem je predstavio konačne izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju.


Te izmjene, koje donose dvije značajne novine za korisnike obiteljskih mirovina – mogućnost korištenja dijela obiteljske mirovine uz zadržavanje osobne mirovine, te povećanje iznosa obiteljskih mirovina povećanjem faktora za njihov izračun, dobile su pohvale zastupnika, poglavito HDZ-ovih.


Burić (HDZ): Kombinirane mirovine rastu u prosjeku za 510 kuna




Zakon je značajan, hrabar i reformski iskorak koji će izravno utjecati na povećanje, kako obiteljskih, ali i najnižih mirovina, kaže Majda Burić (HDZ).


Navodi kako će obiteljske mirovine u prosjeku rasti za 10 posto, odnosno oko 250 kuna mjesečno, a najniže za dodatnih tri posto i to od 1. siječnja iduće godine, a ne u fazama. Kombinirane mirovine, dakle cijela osobna plus dio obiteljske mirovine rast će za dodatnih 27 posto što u prosjeku predstavlja 510 kuna mjesečno, naglasila je zastupnica.


Ministar to potvrđuje te podsjeća da su prosječne, sveukupne mirovine u mandatu vlada Andreja Plenkovića, od listopada 2016. povećane za više od 29 posto, a najniža mirovina za 36 posto.


U prijevodu, one danas prosječno iznose 3.480 kuna, odnosno 2.136 kuna, kazao je Piletić pa podsjetio da je 2016. prosječna bruto plaća bila tisuću eura, a danas, kaže, toliko iznosi prosječna neto plaća u Hrvatskoj.


SDP-ov Boris Lalovac ne spori rast mirovina, no upozorava da ga je posljednjih šest mjeseci „pobrisala“ inflacija, pa pita razmišlja li se o promijeni indeksa usklađivanja mirovina ili da se, umjesto opće stope inflacije, uzme košarica koju troše umirovljenici.


Razmišljamo o svim opcijama koje ste naveli, odgovara mu Piletić i navodi kako je formirana radna skupina koja će temeljito preispitati cijeli mirovinski sustav.


Pavliček (HS): Zbog inflacije povećanje se neće osjetiti


I Marijana Pavličeka (HS) brine da, zbog inflacije, ali i ulaska u eurozonu, koja će ubrzati rast cijena, dobar dio umirovljenika povećanja neće osjetiti. Osim toga, upozorava da nam je četvrtina stanovništva starija od 65 godina i da će bez uvoza radne snage sustav teško biti održiv.


Svjesni smo demografskih izazova i gospodarske situacije, pa i ovim izmjenama potičemo da što veći broj umirovljenika produlji radni vijek, kaže Piletić.


Jure Brkan (HDZ) hvali rješenje po kojem obrtnicima svojstvo osiguranika prestaje na osobni zahtjev u slučaju obustave ili mirovanja djelatnosti, bez negativnih posljedica.


Ankica Zmajić (HDZ) pak naglašava kako je za mirovinsku reformu država u iduće tri godine predvidjela čak 4,5 milijardi kuna.


Pohvale HDZ-ovih zastupnika na račun zakona, nagnale su Željka Pavića (Socijaldemokrati) da primijeti kako je dobro da zakon ne ide u treće čitanje.


Naime, u izjavama nekih vidimo da broj umirovljenika koji će imati benefite od zakona raste geometrijskom progresijom, konstatirao je zastupnik.