ŠOPING

Isplati li se u inozemstvo po hranu? Obišli smo slovenske i talijanske dućane, nisu jeftiniji samo Nutella i pašta

Bruna Matičić

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Tradicionalno su pašta, maslinovo ulje, kava i Nutella najpovoljniji u Italiji, no s nekim cijenama kupci će biti iznenađeni, osobito ako moraju u Italiji natočiti gorivo.



RIJEKA – Inflacija i globalni porast cijena izazvao je val poskupljenja u cijeloj Europi, međutim, Hrvatska je trenutno među najskupljim državama u regiji, a posebno se to vidi kada se u obzir uzme prosječna plaća u Hrvatskoj o kojoj, naravno, ovisi i kupovna moć građana.


Veliki val poskupljenja gotovo svih proizvoda i energenata, a kojemu se za sada kraj ne nazire, znatno pogađa hrvatske građane i bitno utječe na životni standard. Naime, svaki drugi proizvod na policama trgovina mješovite robe skuplji je nego prošle godine, a naročito teško pada poskupljenje osnovnih prehrambenih proizvoda poput ulja, mlijeka, brašna, kruha i mesa.


Stalna poskupljenja ponukala su brojne građane koji žive uz granicu da se po hranu i ostale potrepštine ponovo zapute u dućane susjednih zemalja. Za građane Rijeke i riječkoga prstena to, uostalom, i nije neuobičajeno jer već desetljećima njeguju naviku odlaska u kupovinu u Italiju, pa i Sloveniju zbog nižih cijena određenih proizvoda, ali i njihove kvalitete.


Otvoriti oči




Imajući to na umu, zaputili smo se u trgovačke centre naših susjeda i usporedili trenutne cijene popularnih proizvoda s našim cijenama kako bismo procijenili isplati li se kao nekada u nabavu otići sve do Trsta. Usporedili smo cijene kruha, mlijeka, jaja, ulja, mlaslaca, voća i povrća te pića i higijenskih potrepština u nekom od popularnijih trgovačkih lanaca u Sloveniji i Italiji s onima u hrvatskom trgovačkom lancu.



Prilikom usporedbe smo odabirali proizvode onih robnih marki koje je moguće pronaći u sve tri navedene države, a onda kada to nije bio slučaj, nastojali smo odabrati proizvode srednje vrijednosti koji obećavaju vrijednost za novac, a sve kako bismo dobili okvirnu sliku koliko su proizvodi skuplji ili jeftiniji u Hrvatskoj.


Prema onome što smo uočili, cijene u susjednoj nam Sloveniji gotovo da su jednake našima, ili čak i više, dok se još uvijek pojedine proizvode u Italiji može naći po nižim cijenama od naših. Ipak, sudeći po viđenom, vjerojatno je i u ovim zemljama inflacija učinila svoje, te i građane tih zemalja pogađa val poskupljenja.


SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER


Naime, cijena kruha, voća i povrća, jaja još uvijek je manja nego što je to slučaj u susjedstvu. Za usporedbu smo uzeli štrucu bakinog mješanog kruha od pola kg čija je cijena iznosila 10 kuna, dok je u Sloveniji akcijska cijena bijele rustikalne štruce iste gramaže iznosila 10,44, a u Italiji smo naišli na obični bijeli kruh čija je cijena za pola kg iznosila 13 kuna. Osim kruha, cijenom se ističe i karton jaja, a za usporedbu smo u obzir uzeli cijenu od 15 kuna za deset jaja, iako se u dućanima može pronaći i jeftinije i usporedili s kartonom jaja čija je cijena iznosila u Sloveniji 17,3 kune, a u Italiji 19,6 kuna. Zanimljivo je bilo usporediti istu robnu marku maslaca koji kod nas košta 23 kune, u Sloveniji drži cijenu od 23,27, dok u Italiji ima najnižu cijenu od 18,45 kuna za 250 grama.


Kalkulator u ruke


Proizvodi koji u Italiji uvijek imaju nižu cijenu i koje bi se isplatilo kupovati svakako su maslinovo ulje, Nutella, tjestenina, konzervirana tuna i prašak za pranje rublja. Naime, cijena litre maslinova ulja istog proizvođača u Hrvatskoj košta 59,99 kuna, a u Italiji 41,34 kune. Isto tako, kilogram Nutelle u Italiji stoji 45,94 kune, dok kod nas cijena iznosi 61,41 kunu, a tu je i Rio Mare tuna koju smo u Italiji našli po cijeni od 117,18 kuna, a kod nas košta nevjerojatnih 312,45 kuna po kilogramu. Također, tjestenina Barilla koju se u talijanskim marketima može naći za 11,97 kuna po kilogramu, kod nas drži cijenu od 26 kuna, dok cijena praška za pranje rublja marke Dash u Italiji stoji 23,12 kuna, što znači da je desetak kuna jeftiniji nego kod nas. Tradicionalno se u Trstu isplati kupiti kavu. Kilogram plave Lavazze može se naći za 70 kuna, dok je u nas u pravilu dvostruko skuplja.


SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER


Uz prehrambene artikle, provjerili smo i cijene goriva, a litra benzina najniža je u Sloveniji te iznosi 10,79 kuna, dok je u Italiji najviša – 13,93 kune po litri.
Što se Hrvatske tiče, od uredbe Vlade o reguliranju cijena naftnih derivata, litra benzina s 95 oktana već neko vrijeme drži cijenu od 11,37 kuna.


U konačnici, možemo zaključiti da je pojedine proizvode moguće naći po nižim cijenama u susjedstvu, ponajprije u Italiji. Međutim, što se tiče isplativosti odlaska u kupovinu mora se uzeti u obzir cijena goriva i činjenica da smo napravili oko 150 kilometara prijeđenog puta, i to automobilom čija potrošnja iznosi 8 litara po kilometru. To znači da smo na put potrošili oko 140 kuna, a da se pritom nismo zaustavili i popili piće ili kavu u Trstu, što građani obično učine kada se zapute u sličnu avanturu.


Što nas čeka


Važno je napomenuti da se izražene cijene proizvoda odnose na trenutne cijene uz postojeće porezne namete. Naime, kako bi pomogla građanima oko poskupljenja, Vlada je nedavno najavila porezno rasterećenje, odnosno smanjenje PDV-a. Tako će se PDV sniziti s 13 na 5 posto na svježe meso i ribu, jaja, voće i povrće, jestiva ulja i masti te dječju hranu, s 25 na 5 posto na maslac i margarin te s 25 na 13 posto na higijenske uloške i tampone.


Odluka bi na snagu trebala stupiti 1. travnja, međutim pitanje je hoće li se i u kojoj mjeri snižavanje PDV-a preliti na potrošače i odraziti na smanjenje troškova kućnog budžeta građana. Odluci Vlade doskočili su i trgovci koji su obećali da će transparetno primjenjivati novu stopu PDV-a i da je neće koristiti kako bi povećali svoje marže, već će ga u potpunosti prenijeti na kupce.


U tom smislu tržišna utakmica za naklonost potrošača već je započela, a dio velikih trgovačkih lanaca snizio je ili najavio skorašnje snižavanje cijena pojedinih proizvoda, a radi se o Konzumu, Lidlu i Kauflandu koji su odlučili svoje cijene sniziti mjesec dana prije primjene ove odluke. Ipak, s obzirom na to da se i dalje prognozira rast proizvođačkih cijena hrane, otvoreno ostaje pitanje koliko će se cijene umanjene za sniženje PDV-a zadržati.