Vruće na ljevici

Zagrebački ogranci u ratu s Grbinom: Ne uspije li osvojiti vlast sprema mu se šira “sačekuša”

Tihana Tomičić

Lokalni izbori ključni za poziciju Peđe Grbina / Foto Goran STANZL/PIXSELL

Lokalni izbori ključni za poziciju Peđe Grbina / Foto Goran STANZL/PIXSELL

Ako SDP ne uspije, makar kao dio šire koalicije, dobiti vlast u Zagrebu, Grbinu »sačekušu« pripremaju ne samo svi oponenti iz zagrebačkog SDP-a, nego na razini Hrvatske i Rajko Ostojić sa svojom ekipom



ZAGREB  Nakon što u prvom navratu nije uspio potpuno ovladati strankom, kad nije uspio promijeniti čelnike saborskih odbora iz kvote SDP-a, novi predsjednik SDP-a Peđa Grbin sada se susreće s novim problemima. Čelnici mjesnih organizacija po Zagrebu koje su raspuštene prijete žalbama i tužbama, i odbijaju prihvatiti odluku o raspuštanju. Na sjednici prošlog tjedna nacionalno Predsjedništvo donijelo je odluku o raspuštanju ogranaka u Sesvetama, Maksimiru i Črnomercu, no na terenu je to dovelo do novih problema.
Tako predsjednik MO-a Črnomerec Danijel Mlađenović tvrdi kako će podnijeti tužbu Statutarnoj komisiji stranke, a ako ga ona odbije, da će se obratiti Upravnom sudu s tvrdnjom kako obrazloženje koje je Grbinovo Predsjedništvo ponudilo za njegovu smjenu nema pravno utemeljenje.


Marasova kandidatura


– Tvrdnja da ogranak ne »ispunjava programsko-političke ciljeve« ne stoji, jer je ova organizacija jedna od aktivnijih, tvrdi Mlađenović, mada s druge strane iz Gradske organizacije uvjeravaju kako se organizacija nije sastajala i nije sazivana preko godinu dana, te da stoga Mlađenović mora otići. On međutim kaže da je ovdje riječ o političkom revanšizmu, i da se Grbin služi istim onim sredstvima koje je ranije protiv njega upotrebljavalo bivše vodstvo, a to je raspuštanje ili smjenjivanje nepodobnih, odnosno kritičara njega i njegovih suradnika. Tako Mlađenović kaže da je na jednom od zadnjih sastanaka na kojem se okupilo svih 17 gradskih organizacija zajedno s predsjednikom SDP-a Zagreba Gordanom Marasom, on rekao da Maras ne može biti kandidat za gradonačelnika, i kako bi svatko drugi bio bolji, primjerice nezavisni Boris Jokić. Nakon toga je uslijedila – odmazda.



– Otvoreno sam rekao da Maras nije dobar kandidat za gradonačelnika Zagreba jer ćemo izgubiti izbore. Kazao sam da neće ući ni u drugi krug. To sam izjavio na tri sastanka. Jedini sam rekao da bi bilo bolje podržati makar nekog neovisnog poput Borisa Jokića. Bitno je, međutim, da na ta tri sastanka nitko od 17 predsjednika organizacija nije izričito rekao da Maras treba biti naš kandidat. Dvoje je samo reklo kako misle da bi SDP trebao imati svog kandidata, kazao je Mlađenović.




U Maksimiru je situacija još i gora – tamošnje lokalno vodstvo čak odbija predati i ključeve prostorija Marasu i Grbinu, uz tvrdnje da su smijenjeni bez pravne osnove. U Sesvetama je mirnije, ali samo zato jer smijenjeni Draženko Pandek ne može demantirati da mandat u gradskoj Skupštini ne aktivira jer bi time srušio Bandićevu većinu, pa radije bira medijsku šutnju.


Važno je maknuti Bandića


Profesor Fakulteta političkih znanosti Berto Šalaj misli kako Grbin ima kontrolu nad strankom jer ima većinu u Glavnom odboru i Predsjedništvu, no evidentno ne i u parlamentarnom klubu i nekim lokalnim organizacijama koje ga »ne slušaju«.
– Grbin se sigurno ne mora bojati za svoju poziciju, barem ne do lokalnih izbora. A na tim izborima u Zagrebu bilo bi ispravno i dobro da SDP u vidu ima viši cilj, a to je micanje Milana Bandića, pa čak i kroz koaliciju. Koji god lijevi kandidat pobijedi Bandića, to će biti uspjeh, i moglo bi dati velik zalet SDP-u za sljedeće parlamentarne izbore, kaže Šalaj.

 


Savez na čekanju


Ako SDP ne uspije, makar kao dio šire koalicije, dobiti vlast u Zagrebu, Grbinu »sačekušu« pripremaju ne samo svi oponenti iz zagrebačkog SDP-a, nego na razini Hrvatske i Rajko Ostojić sa svojom ekipom. On je jasno rekao da se iz Sabora miče dok ne prođu lokalni izbori, a onda će vidjeti što dalje, u političkom kontekstu.


Za to vrijeme, SDP je naručio i anketu za Zagreb, iz koje proizlazi da čelnik platforme Možemo Tomislav Tomašević dobiva podršku čak 27 posto Zagrepčana, potom slijedi aktualni gradonačelnik Milan Bandić s 14 posto, dok je Gordan Maras na trećem mjestu. No, također, anketa kaže i da ne samo Tomašević, nego i Maras, dobivaju Bandića u drugom krugu, dok su potencijalni kandidati HDZ-a na tek 10 posto ili manje.
Zato i dalje traju sastanci Marasa, Grbina i čelnika platforme Možemo, da se vidi može li lijeva koalicija zajedno pobijediti Bandića, no dogovor još nije postignut. Problem je u tome što Gordan Maras, kao i Peđa Grbin, imaju unutarnja protivljenja u stranci, i dok ih ne riješe, Možemo neće potpisivati koaliciju.