Dunja Mazzocco Drvar

‘Više nema sumnje, toplinski valovi će biti sve jači i jači. Hrvatska ide prema suptropskoj klimi i trebat će se brzo prilagoditi”

P. N.

Foto Kristina Štedul Fabac PIXSELL / iStock

Foto Kristina Štedul Fabac PIXSELL / iStock

Mi se nalazimo na području koje je jače pogođeno jer su procjene da se mediteranski bazen zagrijava 20 posto brže od ostatka svijeta, kaže



Popularna meteorologinja, a danas ravnateljica Uprave za klimatske aktivnosti Ministarstva gospodarstva Dunja Mazzocco Drvar uvjerena je kako će godine nemarenja o klimatskim promjenama, nažalost, vrlo brzo doći na naplatu.


Potvrđuje da se klima u Hrvatskoj definitivno promijenila unatrag dvadesetak godina.


“Takve su se stvari događale i ranije, no nikada tako brzo. Nekada se to događalo kroz nekoliko desetaka tisuća godina, a sada je to ne unazad 100 godina, nego unazad nečijeg životnog vijeka. “Hrvatska doživljava klimatske promjene kao i svaki kut zemaljske kugle, samo što svaki dio globalno doživljava to na drugačiji način. Neki su pogođeniji, neki manje. Mi se nalazimo na području koje je jače pogođeno jer se zna da je mediteranski bazen jedan od onih dijelova svijeta koji se zagrijavaju brže od ostatka. Čak su nekakve procjene da se 20 posto brže zagrijavamo. Ako govorimo o tom nekakvom porastu temperature u odnosu što smo imali prije 150 godina kada smo postavili tu neku granicu, prije industrijske revolucije, globalno smo mi sada na otprilike na +1,1, a Mediteran je već na +1,5. Hrvatska, a sasvim sigurno njezini južni dijelovi, jesu u toj situaciji da sigurno osjećaju klimatske promjene jače”, pojasnila je Mazzocco Drvar u velikom razgovoru za Net.hr.




Kaže kako definitivno idemo prema “suptropskoj klimi i neke promjene ćemo sigurno osjećati”. Na neke promjene, kaže, morat ćemo se prilagođavati brzo, a možda čak i protuintuitivno.


Na pitanje hoće li toplinski valovi u budućnosti biti još jači, kako tvrde znanstvenici, Dunja Mazzocco Drvar kaže da hoće.


“Globalno zatopljenje i globalno zagrijavanje i porast temperature je na neki način prva i najočitija pojavnost klimatskih promjena. Odnosno, kada govorimo o klimatskim promjenama, ono što nam prvo pada na pamet je to zagrijavanje. Toplinski valovi su možda najjednostavnije obrazloženje, najjednostavniji prikaz onoga što nam se događa. Naravno da tu ima još niz drugih stvari, ali ovo je nešto što smo počeli primjećivati i od kuda su zapravo krenula ta nekakva promatranja klimatskih promjena – od tih odstupanja temperature, od nekakvih uobičajenih vrijednosti koje su bile prije”, dodala je Mazzocco Drvar.


Velika je vjerojatnost da će temperaturnih rekorda biti i u srpnju i kolovozu, koji bi, nastavlja, također mogli biti ekstremni mjeseci.


“Toplinski val se definira u pravilu kada imamo nekih 5 stupnjeva odstupanja od prosječnih vrijednosti. Prosječne vrijednosti za lipanj, srpanj, čak i u ovoj najnovijoj klimi koja je topla u odnosu na neke stare klime, je nekih 26 stupnjeva za naše područje. Sada smo već danima preko 30, 31, neminovno je da govorimo o toplinskom valu. A tek smo počeli”, dodala je.


Osvrnula se i na temperaturu mora od 29 stupnjeva.


“Ne sjećam se u svojoj sada već dugoj meteorološkoj karijeri da sam vidjela temperaturu mora 29 stupnjeva u lipnju. Sigurno smo u nekakvom ekstremnom ljetu. S obzirom na to da su prognoze pokazivale da će srpanj i kolovoz biti još žešći od lipnja, mislim da stvarno možemo očekivati da ćemo imati ekstremni mjesec sigurno srpanj, a vrlo vjerojatno i kolovoz”, pojasnila je, piše Net.hr.