Teška situacija

Treba li odmah otvoriti kafiće i restorane? Ugostitelj: ‘Gotovi smo. Kave za van su samo mrvice’

P. N.

Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL

U Italiji već danima traju prosvjedi ugostitelja pod sloganom “Otvorit ću”, Biljan kaže da su i oni vrlo blizu toga jer su spremni za rad



Na današnjoj presici Nacionalnog stožera očekuje se da će biti više govora o popuštanju epidemioloških mjera. O tome su u emisiji “U mreži Prvog” Hrvatskog radija govorili pomoćnica ravnatelja HZJZ-a Marija Bubaš, načelnik Stožera istarske županije Dino Kozlevac, predsjednik atletskog saveza Ivan Veštić i ugostitelj Dražen Biljan.


Bubaš navodi kako je epidemiološka situacija sve bolja, ali još nije sjajna. Smatra da kao što mjere treba postupno uvoditi, tako ih treba postupno i popuštati, ne zna koje će biti prvo popuštanje, o tome se još pomno promišlja.


Biljan smatra da sve sektore u ugostiteljstvu treba izjednačiti, ali “kava za van su mrvice za njihovo preživljavanje”. Tražili su mogućnost dostave, ali to je manje od 3% prihoda, što im neće pomoći gotovo ni u čemu. Govorio je o posljedicama “lockdowna”, kaže da su ugostitelji na podu i nemaju nikoga da ih podigne i pomogne.




“Gotovi smo. Po službenim podacima, 1.098 ugostiteljskih objekata zatvoreno je od početka pandemije. Čeka nas dugotrajan povratak gostiju. Sve ugostitelje treba otvoriti u isto vrijeme, nije ih dobro dijeliti”, dodao je.


U Italiji već danima traju prosvjedi ugostitelja pod sloganom “Otvorit ću”, Biljan kaže da su i oni vrlo blizu toga jer su spremni za rad.


“Maksimalno smo poštivali mjere dogovorene sa Stožerom. Smatram da je velika većina ugostiteljskih objekata sigurno mjesto za goste. Tu smo da maksimalno poštujemo mjere, u dogovoru sa Stožerom. Spremni smo početi raditi čim prije, ljudi su na izmaku snaga, računi su prazni, svakim danom se zatvaraju lokali i mi razmišljamo i o mogućnosti izlaska na ulicu ili o skupnom otvaranju u istom danu”, dodao je.


Veštić tvrdi da mjere ostavljaju dugoročne posljedice – sportski klubovi mjesecima gube djecu. Nakon prvog lockdowna, trebalo je 6 mjeseci da se u njegovu klubu bude jednak broj članova i da se djeca vrate. Smatra da pojedine sportske klubove nije trebalo ni zatvarati – posebice one na otvorenom i gdje djeca nisu u kontaktu, rekao je Veštić, piše HRT.