EPPO

Turudić tvrdi da niz zemalja nema EU tužitelje. Pogledajte sami koliko je to točno

Portal Novi list

Foto Patrik Macek/PIXSELL; Screenshot EPPO

Foto Patrik Macek/PIXSELL; Screenshot EPPO

Nisam siguran da smo trebali osnovati to tijelo. Niz zemalja ga nema i funkcioniraju i mislim da je situacija kod njih bolja, tvrdi Ivan Turudić



Novi glavni državni odvjetnik Ivan Turudić danas je u Studiju uživo N1 televizije ustvrdio da niz zemalja nema Urede europskog javnog tužitelja (EPPO) i da “nije siguran da smo trebali osnovati to tijelo”.


“Glavni državni odvjetnik je nadležan za rješavanje sukoba nadležnosti između EPPO-a i državnog odvjetništva. Nisam siguran da smo trebali osnovati to tijelo.


Niz zemalja ga nema i funkcioniraju i mislim da je situacija kod njih bolja. To je politička odluka i treba je poštovati. Oni brinu o financijskim interesima EU-a. Mislim da se prenaglašava njihova moć”, rekao je Turudić u Studiju uživo N1 televizije.


Tko je sve član EPPO-a?




Međutim već brzo guglanje, a za što je Turudić prema objavljenim porukama koje je razmijenio s Josipom Pleslić ex Rimac itekako sposoban, pokazuje EPPO trenutno ima svoje urede u 22 od 27 članica EU.



 


To su: Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Italija, Litva, Latvija, Luksembourg, Malta, Nizozemska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Španjolska.


A tko nije i zašto?


Poljska Mađarska i Švedska članice su EU koje se do sada nisu priključile EPPO-u, dok su Danska i Irska odlučila da neće biti dio AFSJ-a- zajedničke europske zone slobode, sigurnosti i pravosuđa.


Spomenute zemlje svejedno surađuju u kaznenim postupcima kroz druge EU mehanizme, a upravo kroz te mehanizme EPPO može doći do informacija od nadležnih tijela.


S druge strane, Mađarska s EPPO-om od travnja 2021. godine ima sporazum kojima reguliraju pravosudnu suradnju i razmjenu informacija, a od kolovoza 2023. isti sporazum ima i Danska. Nedavno su i poljska i švedska vlada najavile osnaživanje suradnje s EPPO-om.


Što radi hrvatski ured?


Inače, na čelu EPPO-a je glavna europska tužiteljica Laura Kövesi, koja se proslavila žestokom borbom protiv korupcije u svojoj Rumunjskoj, a Kolegij EPPO-a sastoji se od po jednog europskog tužitelja iz svake zemlje članice.


Iz Hrvatske to je europska tužiteljica Tamara Laptoš, a u lokalnom uredu u Hrvatskoj rade delegirani tužitelji.


Od 1. lipnja 2021. Laptoš i hrvatski ured EPPO-a pokrenuli su niz postupaka. Najzvučniji svakako su bili protiv bivše ministrice Gabrijele Žalac i bivšeg ministra Tomislava Tolušića.