PREVENCIJA

Projekt Thalassotherapije Opatija i KBC-a Rijeka: Edukacija onkoloških bolesnika o utjecaju terapije na kožu

Barbara Čalušić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Prvi centar takve vrste u Hrvatskoj počinje s radom idućeg tjedna u Opatiji, a radionice su namijenjene onkološkim bolesnicima, muškarcima i ženama svih dobnih skupina, kao i djeci i njihovim roditeljima



RIJEKA – Thalassotherapia Opatija idućeg tjedna pokreće prvi centar u Hrvatskoj za edukaciju onkoloških bolesnika o prevenciji i liječenju posljedica radioterapije, imunoterapije i kemoterapije na njihovu kožu. Plod je to suradnje opatijske Thalassotherapije i Kliničkog bolničkog centra Rijeka, a radionice na koje se dolazi uz uputnicu izabranog liječnika, namijenene su onkološkim bolesnicima u fazi aktivnog liječenja, muškarcima i ženama svih dobnih skupina, kao i djeci, odnosno njihovim roditeljima.


Radionice će u Thalassotherapiji Opatija voditi dermatologinja dr. Tea Rosović, a u program je uključena predstojnica Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Rijeka prof. dr. Ivana Mikolašević.


Hladne rukavice


– Za onkološke bolesnike to je velika novost i pomoć, imajući na umu činjenicu da značajan postotak naših onkoloških pacijenata razvija neku od kožnih manifestacija i nuspojava primjene sustavne antitumorske terapije i radioterapije. Svaka vrsta onkološke terapije, bilo da je riječ o zračenju, kemoterapiji ili imunoterapiji, može uzrokovati nuspojave na koži pacijenta, koje nisu tek neugodne, nego i bolne. Ponekad toliko bolne da pacijenti odustaju od svojeg onkološkog liječenja, a nekad je pak nužno privremeno ga zaustaviti radi liječenja ovih nuspojava. Kako ih spriječiti ili ublažiti, ali i brinuti o koži, čiji je imunitet narušen tijekom onkološkog liječenja, od iznimne je važnosti za pacijente. Upravo zato ovaj projekt predstavlja velik iskorak u poboljšanju kvalitete skrbi za onkološke bolesnike i naglašava ono što uvijek ističemo, a to je da je svakom pacijentu, osobito onkološkom bolesniku, potreban multidisciplinaran pristup. Klinika za radioterapiju i onkologiju je od kraja rujna prošle godine iz tog razloga uvela koordinatoricu za dijagnostičke pretrage za onkološke pacijente koja će i u ovom slučaju naručivati onkološke bolesnike koji su u procesu liječenja na našoj Klinici na radionice u Opatiji. Dakle, pacijenti se neće naručivati sami, objašnjava Mikolašević.




U tretiranju dermatoloških nuspojava liječenja kod onkoloških bolesnika koriste se i tzv. hladne rukavice i hladne čarape za stopala koje smanjuju protok krvi na tim dijelovima tijela. Tako se smanjuje i količina kemoterapeutika koji može izazvati prolazna i trajna oštećenja šaka i stopala.


– Na Klinici za radioterapiju i onkologiju pokrenuli smo sve predradnje kako bismo pokušali osigurati ova pomagala za naše onkološke bolesnike koji se liječe u okviru naše Klinike, dodaje Mikolašević koja naglašava dobru suradnju s Thalassotherapijom Opatija, od koje očekuje da će dodatno unaprijediti skrb o onkološkim bolesnicima.


Prvu informaciju o savjetovanju i školi o njezi kože za onkološke pacijente bolesnici mogu dobiti već na Klinici za radioterapiju i onkologiju u okviru savjetovališta za pacijente. Mikolašević vjeruje da će i ova suradnja biti od velike pomoći onkološkim pacijentima te je ovo još jedna stvar uz pomoć koje je moguće povećati kvalitetu skrbi ove populacije bolesnika.


Francuska iskustva


Radionice su namijenjene pacijentima od trenutka dijagnoze i tijekom aktivnog liječenja kemoterapijom, imunoterapijom ili radioterapijom jer je to period u kojem se može utjecati na nuspojave. Ako se pak radi o posljedicama liječenja koje je već završilo, kako ističe dr. Rosović, tada su to promjene koje se mogu tretirati na adekvatan način, ali ne putem ovih radionica.


– Edukacija će se sastojati od kratkog predavanja o očekivanim nuspojavama liječenja i pripremi kože za određene postupke. Nakon predavanja organizirana je radionica na kojoj će pacijenti moći sami isprobati neke tehnike, ukoliko žele, koje su jednostavne, a omogućavaju brzo olakšavanje simptoma. Nakon radionice postoji mogućnost individualnog dermatološkog pregleda, ali samo za pacijente koji su prisustvovali radionicama. Također, pacijenti koji prođu teorijski i praktični dio radionica, iako nemaju kožne promjene u tom trenutku, moći će tijekom liječenja doći na pregled bez ponovnog odlaska na radionice, ako im se pojave neke nuspojave liječenja. Uputnica D1 za dermatologiju potrebna je za edukaciju te vrijedi i za eventualne preglede tijekom jedne godine od izdavanja. Inače, u efikasnost ovih metoda, a uz podršku našeg ravnatelja prof. dr. Viktora Peršića i u organizaciji jedne tvrtke, imali smo priliku osobno se uvjeriti u učinak postupaka i proizvoda u hidroterapijskom centru u Francuskoj. Tamo provode takve edukacije za pacijente, a školu njege kože tog hidroterapijskog centra prošli smo moje medicinske sestre i ja, dok je voditeljica njihovog edukacijskog centra krajem prošle godine boravila kod nas u Thalassotherapiji da bismo i sami saznali na koji način provode školu za pacijente, objašnjava dr. Rosović.


Potrebna uputnica


Termin održavanja radionica je srijedom od 14 do16 sati, a prva se održava 8. veljače. Kako ističu u opatijskoj Thalassotherapiji, na radionicu je potrebno doći s adekvatnom uputnicom D1 za dermatologiju na kojoj je navedena onkološka dijagnoza (MKB šifre ‘C’) zbog koje se liječe.