Reakcije na pucnjavu

Policijski sindikat: Policajci moraju biti bolje plaćeni, ali i bolje opremljeni

Hina

Foto: D. KOVAČEVIĆ

Foto: D. KOVAČEVIĆ

Ovaj tragičan događaj još jednom posjetio je na to koliko su naše institucije i normalan život potencijalno izloženi na nemilost napadača, čiji motivi mogu biti brojni, u rasponu od političkog terorizma do problema s mentalnim zdravljem, što će u ovom slučaju tek utvrditi istraga, navode u SPH-u



Sindikat policije Hrvatske (SPH) osudio je u ponedjeljak pokušaj ubojstva policajca vatrenim oružjem na Trgu sv. Marka i od odgovornih zatražio žurno podizanje razine sigurnosti policijskih službenika.


“SPH najstrože osuđuje današnji pokušaj teškog ubojstva policajca vatrenim oružjem na Markovom trgu. Ozlijeđenom kolegi želimo brz oporavak i povratak u normalan život, a od odgovornih tražimo žurno podizanje razine sigurnosti policijskih službenika”, ističe SPH u priopćenju.


Poručuju da je sigurnost temeljna vrijednost nužna za funkcioniranje suvremene države jer bez sigurnosti nije moguće uspostaviti normalan život i omogućiti uživanje ljudskih prava poput prava na život, slobodu govora, slobodu
okupljanja, slobodu kretanja i dr.




Stoga će SPH idućih dana s Ministarstvom unutarnjih poslova pokrenuti dijalog o mjerama nužnim za podizanje razine sigurnosti policijskih službenika i, posljedično, svih građana.


“Smatramo ključnim da posao zaštite sigurnosti građana obavljaju policajci koji su dobro plaćeni, kvalitetno obučeni i opremljeni te kojih je dovoljan broj za potrebe obavljanja policijskog posla. Nažalost, u ovom trenutku niti
jedan od ovih  kriterija  nije u potpunosti  zadovoljen, iako je u aktualnom i prethodnom mandatu Vlade došlo do određenih pozitivnih pomaka, osobito kad je o opremljenosti policajaca riječ”, ocjenjuje SPH.


Foto galerija: Pucnjava na Markovom trgu Foto: Davor Kovačević


Ovaj tragičan događaj još jednom posjetio je na to koliko su naše institucije i normalan život potencijalno izloženi na nemilost napadača, čiji motivi mogu biti brojni, u rasponu od političkog terorizma do problema s mentalnim zdravljem, što će u ovom slučaju tek utvrditi istraga.


“Osobni osjećaj sigurnosti građana ključna je komponenta normalnog svakodnevnog života. Dođe li do njegova narušavanja, doći će i do teških društvenih poremećaja, a jednom izgubljen osjećaj sigurnosti teško je povratiti”, stoji u priopćenju.