Kriza visokih cijena

Ovo su Vladine mjere: Smanjuje se PDV, ograničava rast cijena energenata, povećava pomoć najugroženijima

P. N.

Plan je vrijedan nekoliko milijardi kuna. Premijer je, podsjetimo, najavio da će Vlada donijeti snažan paket mjera i na taj način ublažiti udar na standard građana



Premijer Andrej Plenković predstavio je sveobuhvatni paket mjera pomoći, koji bi trebao pomoći građanima i tvrtkama da prebrode krizu uzrokovanu visokim cijenama energenata. Plan je vrijedan nekoliko milijardi kuna. Premijer je, podsjetimo, najavio da će Vlada donijeti snažan paket mjera i na taj način ublažiti udar na standard građana.


– Rast cijena struje i plina nemoguće je, na žalost, potpuno obuzdati, ali mjere će ići za tim da rast cijena bude što manji, rekao je ranije Plenković, dodajući da će značajnu ulogu odigrati HEP. Istaknuo je i da su pripremljeni i elementi poreznog rasterećenja te da će se voditi računa o najugroženijim skupinama građana.


Kontekst u kojem su donesene mjere


Pojašnjavajući kontekst u kojem Vlada reagira, Plenković je rekao da je globalni porast cijena izazvao val poskupljenja u cijeloj Europi. Cijena plina, istaknuo je, raste jer dolazi do veće potražnje plina nakon COVID krize. Drugi razlog je situacija s Rusijom, koja je jedan od glavnih opskrbljivača plina u Europi. Rusija ima ograničenu proizvodnju, a plinovod Sjeverni tok 2 još nije u funkciji. Norveška, još jedan veliki proizvođač plina u Europi, nije u mogućnosti povećati proizvodnju, koja je u Europi inače u padu još od 2004. godine.




Da Vlada ne donosi ove mjere računi za struju bi poskupili 23 posto, a za plin čak 79 posto, rekao je Plenković, a potom predstavio odgovor Vlade na krizu. Paket koji je premijer predstavio vrijedan je 4,8 milijardi kuna.


– Paket je rađen sustavno u koordinaciji svih nadležnih ministarstava i tijela. Paket mjera se odnosi na kućanstva, poduzeća i na poljoprivrednike. Univerzalan je, zato što je usmjeren svim korisnicima. HEP će podnijeti dio tereta ovoga paketa, što je i normalno u ovakvim okolnostima. Paket podržava potpore za plaćanje plina kućanstvima, za porezno rasterećenje, jednokratnu nakanadu za umirovljenike, potpora za poduzeća, za trošak plina te poseban paket za poljoprivrednike i ribare, reklao je Plenković.


Električna energija i plin


Rast cijena Električne energije Vlada limitira na 9,6 posto. Prosječna računa kućanstva za struju danas je 3.400 kuna, a da se ništa ne poduzme ona bi bila veća od četiri tisuće kuna. Sa Vladinim mjerama će narasti na 3.725 kuna, za 325 kuna godišnje.


– Mjerama smo građanima na električnoj energiji uštedili 457 kuna, rekao je Plenković.


Govoreći o plinu Plenković je istaknuo da bi cijena, da se ne napravi ništa, skočila za čak 79 posto, a ovako će povećanje cijene biti ograničeno na najviše 20 posto.


– Kada smanjimo PDV dolazimo na 0,482, a s dodatnom subvencijom dolazimo na 0,382 kn po kilovat satu, rekao je Plenković, dodajući da se potpore građanima odnose se na sva kućanstva koja koriste plin. Iznos potpore direktno po računu, naglasio je, jeste deset lipa po kilovatsatu.


– Iznos popusta iskazuje se na računu posebnom stavkom. Trošak ove mjere je 600 milijuna kuna, a osigurat ćemo ga prodajom emisija stakleničkih plinova na dražbi, rekao je Plenković.


Porezno rasterećenje


– Porez na plin ćemo promjenom zakona trajno smanjiti na 13 posto. U iznimnom okolnostima uzrokovanim globalnom krizom PDV za plin smanjujemo sa 25 na pet posto, od prvi travnja 22 do 1. ožujka 23. PDV na pelet, briket, sječku i ogrjevnu drvo spuštamo s 25 posto na 13 posto. Da bismo olakšali građanima, idemo dodatno i sa smanjenjem stope PDV-a na hranu. Sad s postojeće s stope od 13 posto, koja važi za svježe meso, ribu, jaja, voće, povrće, jestiva ulja i masti, dječju hranu, troškove u poljoprivredi, spuštamo s 13 na pet posto, što je najniža stopa PDV-a. Dodatno ulazimo u dio mliječnih proizvoda, s 25 posto na pet posto na maslac i margarin. Smanjujemo stopu PDV-a i na higijenske uloške i tampone s 25 na 13 posto. Smanjujemo PDV za ulaznice na sportske, kulturne i druge manifestacije na pet posto.


Mjere za najugroženije


Ovim paketom pomoći Vlada će nastojati olakšati život socijalno ugroženima i umirovljenicima. Umirovljenici koji imaju mirovinu do 1.500 kuna dobit će jednokratnu naknadu u iznosu od 1.200 kuna, dok će oni koji imaju od 1.500 do 2.000 kuna mirovine, dobiti jednokratnu naknadu od 900 kuna.


– Oni koji imaju mirovinu od 2.000 do 3.000 kuna dobit će potporu od 600 kuna, a oni koji imaju mirovinu u iznosu od 3.000 do 4.000 kuna dobit će jednokratnu naknadu u iznosu od 400 kuna, rekao je Plenković.


Socijalne naknade za ugrožene kupce energenata ostaju na snazi, točnije “zadržavaju se postojeći korisnici tih socijalnih naknada. Korisnici minimalne zajamčene naknade od 800 do tisuću kuna, a takvih je 51 tisuću. Tu si zatim i korisnici  osobne invalidnine i članovi njihovog kućanstva, a takvih je oko 40 tisuća osoba. Proširuje se i definicija ugroženih kupaca energenata na korisnike nacionalne naknade za starije osobe, a njih je 57 tisuća. naknada za električnu energiju proširuje se i za plin i udvostručuje se mjesečni iznos naknade s 200 na 400 kuna. Godišnji iznos ove mjere je oko 300 milijuna kuna.


– Ovim mjerama znatno ublažavmo rast cijena hrane i drugih potrepština. Ovaj paket je univerzalan, solidaran i posebno usmjeren na najosjetljivije skupine stanovništva. On će donijeti i očuvanje radnih mjesta i očuvanje kupovne moći građana. Ovaj paket mora pridonijeti nastavku trenda snažnog gospodarskog oporavka, konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, poljoprivrede i ribarstva, zaključio je Plenković.