Novi ugovori

Plan prijema u vojsku: Hrvatska ratna mornarica već će ove godine dobiti 610 novih mornara

Jagoda Marić

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/PIXSELL

S tržišta rada u Hrvatskoj vojsci zaposlit će se 814 osoba, a za 336 vojnika koji su već u vojsci promijenit će se statusna kategorija. Mornari će sklopiti ugovor o vojničkoj službi na dvije godine



ZAGREB – Hrvatska će ove godine dobiti 610 novih mornara koji će sklopiti ugovor o vojničkoj službi na određeno vrijeme, odnosno na dvije godine. Predviđeno je to planom prijema u Hrvatsku vojsku i planom promjene kategorija postojećeg vojnog osoblja što ih je Vlada usvojila na jučerašnjoj sjednici, a koji predviđaju da se s tržišta rada u Hrvatsku vojsku zaposli 814 osoba, a za 336 vojnika koji su već u vojsci promijenit će se statusna kategorija.


Ministar obrane Mario Banožić pojasnio je da će mornari koji sklope ugovor o vojničkoj službi na dvije godine imati mogućnost sklapanja ugovora s Hrvatskom vojskom na neodređeno vrijeme. Uz to Vlada je donijela odluku da Hrvatska u Borbenu skupinu Europske unije pod vodstvom Poljske stavi osam vojnika, a ta će skupina biti u stanju pripravnosti od 1. siječnja do 30. lipnja iduće godine, a osnovale su je Višegradske države, Poljska, Češka, Mađarska i Slovačka.


Naftni derivati


Po drugi put u mjesec dana Vlada je odlučila iz obveznih zaliha na tržište pustiti naftne derivate, čime se ponovo pridružila odluci Međunarodne agencije za energiju (IEA) iako nije njezina članica, pa nije bila ni obvezna postupiti po dogovoru koji je postignut u okviru te organizacije.




Jučerašnja odluka znači puštanje na tržište 32 tisuće tona dizelskog goriva, i to tako što će do kraja travnja biti pušteno 12 tisuća tona, a do kraja svibnja dodatne 22 tisuće tona.


Ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić objasnio je da Hrvatska nema obvezu sudjelovanja u provođenju odluke IEA-e koja je 1. travnja odlukom o puštanju 120 milijuna tona nafte iz obveznih zaliha odlučila poslati poruku svjetskim naftnim tržištima da neće biti manjka u zalihama kao rezultata ruske invazije na Ukrajinu. Prije mjesec dana Hrvatska je iz zaliha na tržište pustila 22 tisuće tona, što znači da se u drugom krugu odlučila na veće količine. Agencija za ugljikovodike pušta obvezne zalihe na tržište po tržišnoj cijeni, a to je, kako je objašnjeno u Vladinoj odluci, cijena koja se postigne tržišnim natjecanjem temeljenim na srednjim kotacijama, objavljenim tijekom isporuke u Platt’s European Marketscanu, za naftne derivate koji su predmet prodaje.


Državno jamstvo


HŽ Infrastruktura dobila je od Vlade državno jamstvo za kredit kojim će financirati obnovu i modernizaciju željezničke infrastrukture, a HŽ Putnički prijevoz dobio je suglasnost za sklapanje ugovora s EUROFIMA-om o predfinanciranju i najmu radi nabave sedam dizel- električnih motornih vlakova od Končara.


HŽ Infrastruktura podiže kredit kod HBOR-a u iznosu od 200 milijuna kuna, uz fiksnu kamatnu stopu od 0,80 posto i rok otplate od deset godina.


Kad je u pitanju nabava vlakova ugovor s EUROFIMA-om je vrijedan 31 milijun eura, otplata je jednokratna, nakon 15 godina, uz fiksnu kamatnu stopu od 0,68 posto i uz pravo vlasništva nad sedam vlakova do konačne otplate, koja služi kao jamstvo otplate kredita.


Dio je to projekta nabave 44 motorna vlaka za putnički prijevoz i to 12 dizel motornih i 32 elektromotorna, a dosad je nabavljeno 29 elektromotornih vlakova i pet dizel motornih vlakova, dok se isporuka tri elektromotorna vlaka očekuje do kraja ove godine.


Vlada je potvrdila i preraspodjelu u proračunu Ministarstva poljoprivrede u ukupnom iznosu od 53 milijuna kuna, kojom se osigurava novac za pomoć sektoru ribarstva u iznosu od 35 milijuna kuna, peradarstvu dva i pol milijuna kuna te primarnim poljoprivrednim proizvođačima od 16 milijuna kuna.