Prijelom lubanje

Liječnica opisala kako se borila za život bebe u kolima Hitne prema Rijeci: “Gledaš u to bespomoćno tijelo…”

Portal Novi list

Ilustracija / Foto Mateo Levak

Ilustracija / Foto Mateo Levak

Na rovinjsku Hitnu pomoć četveromjesečno dijete doneseno je jučer, ima prijelom lubanje i krvarenje u mozgu. Zbrinuto je u KBC-u Rijeka, ali i dalje je u komi



Beba od samo četiri mjeseca dovedena je na hitnu pomoć u Rovinj s teškim ozljedama glave. Kako su nastale – još se uvijek istražuje.


Na rovinjsku hitnu pomoć četveromjesečno dijete doneseno je jučer, nešto prije 13 sati. Bilo je mlohavo i lošeg općeg stanja. Majka i otac koji su ga doveli, prenosi Dnevnik Nove TV, rekli su da je dijete do sada bilo zdravo te da je pogoršanje nastupilo naglo.


Nakon pružene prve pomoći u Rovinju hitno je prebačeno u Pulu.


Prijelom lubanje, krvarenje u mozgu




“Dovezeno je u pratnji hitne medicinske pomoći na hitni prijem Opće bolnice Pula uz najavu da dođu anesteziolozi koji su poduzeli detaljnije mjere i, koliko imamo informacije, dijete je transportirano u KBC Rijeka”, rekla je Gordana Antić, pročelnica za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije.


Iz KBC-a danas kratko izvještavaju o zdravstvenom stanju djeteta.


“Možemo potvrditi da je dijete zaprimljeno u KBC Rijeka te se provode mjere intenzivnog liječenja i prateći dijagnostički postupci”, poručili su.


Prema neslužbenim informacijama, dijete ima prijelom lubanje i krvarenje u mozgu.


“Prema informacijama liječnice koja je bila na prijemu, dijete je bilo vitalno ugroženo, bez svijesti i s teškoćama disanja. Uvijek kod malih beba vrlo lako dođe do urušavanja stanja, doktorica je morala za dijete disati i dati mu umjetno disanje i kisik i ostalu primjenu, gdje se dijete oporavilo na te mjere”, ispričala je Antić.


Roditelji sve negiraju


Kako neslužbeno doznaje Dnevnik Nove TV, roditelji negiraju pad djeteta te ne znaju odakle ozljede. Kažu da je jelo oko 10 sati, a onda mu se stanje naglo pogoršalo. Počelo je teško disati i gubiti svijest.


Kako su nastale ozljede još nije utvrđeno, policija kaže da ranije nisu imali postupanja u toj obitelji, dok je Centar za socijalnu skrb izvijestio kako obitelj nije u njihovu tretmanu.


Prema posljednjim, neslužbenim informacijama dijete je danas u Rijeci trebalo biti i operirano. Mora se utvrditi kako su ozljede nastale, s obzirom na to da roditelji negiraju da je dijete palo. Očevid u kući nije ukazivao na to da se tamo dogodilo nasilje.


Dnevnik Nove TV razgovarao je s voditeljicom istarske hitne pomoći Tatjanom Čemerikić čiji je tim jučer preuzeo dijete i odmah uočio da je riječ o hitnom slučaju.


“Majka i otac su doveli dijete u ležaljci na ispostavu hitne medicinske službe u Rovinju. Doktorica je odmah pristupila procjeni i kako je dijete bilo mlohavo, shvatila je da se radi o hitnoći, da je dijete životno ugroženo. Odmah se krenulo u primarno zbrinjavanje”, ispričala je Čemerikić.


Nisu odmah uočili ozljede


Liječnici nisu odmah uočili ozljede.


“U tom trenutku nije bilo vidljivih ozljeda kod pregleda, ali je u transportu u nalazu napisala da je primijetila oteklinu s lijeve strane glavice. Oteklina upućuje na nekakav događaj, ali konkretnih podataka nemamo da bismo mogli zaključke izvući iz toga. Kako, kad i gdje je nastalo – ne znamo”, rekla je.


Liječnici su odmah krenuli pružati pomoć djetetu, pa nisu stigli ispitati roditelje što se dogodilo.


“Generički su podaci koji se uzimaju kad se dođe na hitnu, nemate Bog zna koliko vremena jer su svi vaši napori su usmjereni prema djetetu i treba ga zbrinuti i održavati vitalne funkcije do bolnice. Zabilježen je podatak da dijete nije bilo bolesno”, pojasnila je.


Jesu li ozljede mogle nastati i ranije nemoguće je sa sigurnošću utvrditi.


“U daljnjem zbrinjavanju i obradi će se moći sve bolje saznati”, zaključila je Tatjana Čemerikić u razgovoru za Dnevnik Nove TV.


Liječnica se cijelim putem borila da dijete preživi


RTL doznaje da je dijete, smješteno u KBC-u Rijeka, i dalje u komi i u stanju opasnom po životu. Razgovarali su s liječnicom koja je zaprimila dijete na rovinjskoj Hitnoj. Ona danas nije u službi, ali rekla je da je pod velikim stresom.


Ona je zaprimila dijete i kad je vidjela u kakvom je stanju, brzo je kolima Hitne prevezeno u pulsku bolnicu.


Cijelo vrijeme puta, od Rovinja do Pule, ona je umjesto djeteta disala pomoću balona i pokušavala održati saturaciju kisika na nekoj optimalnoj razini da ne bi organi a ponajviše mozak ostao bez kisika i u tome je uspjela.


Rekla je da joj je u svojoj 30- godišnjoj karijeri ovo bio jedan od najstresnijih dana koje je doživjela gledati to malo bespomoćno tijelo, ispričala je liječnica reporterki RTL-a.