Brodogradnja

Kreće novi pokušaj prodaje pulskog škvera. Ovaj tjedan trebao bi biti raspisan međunarodni tender

Orjana Antešić

LAVEN BRANISLAV BABI/PIXSELL

LAVEN BRANISLAV BABI/PIXSELL

Budući većinski vlasnik pulskog Arsenala neće morati nužno biti iz brodograđevne branše niti će se morati pismeno obvezati da će nastaviti, odnosno zadržati brodograđevnu djelatnost



RIJEKA – Nakon što je Skupština vjerovnika Uljanik brodogradilišta u stečaju prošli ponedjeljak potvrdila da će se kupac većinskog udjela u novom pulskom brodogradilištu (ipak) tražiti na međunarodnom tenderu, stečajni upravitelj Loris Rak najavio je ovaj tjedan u domaćim i inozemnim glasilima oglasiti javni poziv zainteresiranoj investicijskoj javnosti.


Prodaja 54,77 posto udjela u Uljanik Brodogradnji 1856 starta za početnih 27,65 milijuna eura, a tržište će biti najbolji lakmus papir koji će pokazati je li ova procijenjena vrijednost novog Uljanika bila realna ili ne. Ne bude li interesa i ponuda, stečajnog upravitelja Lorisa Raka Skupština vjerovnika ovlastila je da može oglasiti prodaju u još dva kruga, snižavajući početnu cijenu za po 10 posto. To znači da bi u drugom krugu početna cijena bila 24,88 milijuna eura, dok bi u trećem pokušaju pala na 22,12 milijuna eura. Ne uspije li se novi Uljanik prodati kroz sva tri kruga, Skupština vjerovnika, u kojoj država ima glavnu riječ, odlučit će što i kako dalje.


Novac za vjerovnike


Svi ovi ključni parametri za prodaju Uljanik 1856 bili su definirani još u srpnju prošle godine, pa ipak se sve oteglo na gotovo pola godine. Samo dva mjeseca trajalo je »domuđavanje« oko ponude CE Industriesa koji je htio preuzeti pulski Arsenal za 155 milijuna kuna, odnosno 20,55 milijuna eura. Kako su došli do tog iznosa, nije poznato, no slučajno ili ne, taman dovoljno da se mogu isplatiti preostala potraživanja bivših radnika propalog brodogradilišta. Jer, sve što se uspije dobiti od prodaje većinskog udjela u novom Uljaniku ide za namirenje vjerovnika Uljanik brodogradilišta u stečaju. Prioritet su bivši radnici, koji po definiciji spadaju u prvi viši isplatni red, no lista ostalih vjerovnika također je podugačka, a svemu što se oni mogu nadati jest da većinsko vlasništvo u novom Uljaniku na tržištu ipak nešto vrijedi, u svakom slučaju više od 20 milijuna eura koliko otprilike još treba da se obeštete nekadašnji radnici. Jedino na taj način, kada i ako se od prodaje vlasništva u novom Uljaniku uspije u cijelosti namiriti prvi viši isplatni red, mogu očekivati da će dobiti neki novac. Doduše, čak i u toj optimističnoj varijanti, radilo bi se tek o sitnijim iznosima, kapi u moru njihovih ukupnih potraživanja, ali bi ipak i ti vjerovnici dobili nekakav novac.




Iz uvjeta natječaja, koji su već definirani, a izradila ih je konzultantska tvrtka Tyet savjetovanje, u suradnji sa stečajnim upraviteljem Lorisom Rakom, budući većinski vlasnik pulskog Arsenala neće morati nužno biti iz brodograđevne branše niti će se morati pismeno obvezati da će nastaviti, odnosno zadržati brodograđevnu djelatnost. Poveo se, doduše, o tome razgovor na prošlotjednoj Skupštini vjerovnika, a zanimljivo je da ga je inicirala predstavnica države, smatrajući da bi u tom pravcu trebalo dopuniti minimalne uvjete natječaja. Međutim, stečajni upravitelj Loris Rak ocijenio je da bi se radilo o suvišnom uvjetu s obzirom na činjenicu, kako je on to obrazložio, da je brodograđevna djelatnost već definirana prostornim planom i ugovorom o koncesiji.


Ključ u cijeni


Na natječaj za kupnju Uljanika 1856, tako, mogu se javiti sve tvrtke koje posluju najmanje tri godine, koje u zadnje dvije godine nemaju za vratom započeti ili okončani postupak predstečaja ili stečaja te bez nepodmirenih dugovanja s osnova poreza, doprinosa ili drugih javnih davanja. Ozbiljnost svoje ponude morat će jamčiti s bezuvjetnom i neopozivom bankarskom garancijom prvoklasne banke, naplativom na prvi poziv, u iznosu od 5 posto visine svoje ponude, ali ne manjom od 1.327.228 eura, a tražit će se i da dokaže svoju solventnost i likvidnost kroz proširenu verziju bonitetne informacije (BONPLUS), kao i vjerodostojne isprave banke ili druge financijske institucije da raspolaže sredstvima potrebnim za financiranje svoje ponude.


Javni poziv za iskazivanje interesa za kupnju 55-postotnog udjela u Uljaniku 1856 odvijat će se u dvije faze. Nakon što budu pozvani da dostave pismo namjere, zainteresiranim ulagačima bit će omogućeno da obave dubinsko snimanje financijskih i poslovnih knjiga pulskog brodogradilišta. Kao što je uobičajeno, svi prijavljeni morat će potpisati ugovor o čuvanju povjerljivih podataka te uplatiti naknadu, koja je definirana u iznosu od 1.327 eura. Prvotni je plan bio da taj postupak due diligencea protegne na tri tjedna, no zasigurno će doći do skraćivanja s obzirom na intenciju da se cijeli proces prvog kruga prodaje zaključi do sredine ožujka. To, pored postupka due diligencea, uključuje i dostavu obvezujućih ponuda, njihovo vrednovanje, ukoliko ih bude bilo u ovom prvom krugu, kao i odabir najboljeg ponuđača, pri čemu je ključni kriterij visina ponuđene cijene.