Grčka dopustila iskrcaj

Kraj agonije: I preostala dvojica Hrvata s “Mirjane K” vratila se kući

Marinko Glavan

Slučaj broda "Mirjana K" zorno pokazuje zašto je pomoračko zanimanje "kruh sa sedam kora" / Foto RUUD ZEGWAARD

Slučaj broda "Mirjana K" zorno pokazuje zašto je pomoračko zanimanje "kruh sa sedam kora" / Foto RUUD ZEGWAARD

S broda su iskrcana još i dvojica Albanaca i jedan Crnogorac. Zajedno s još dvojicom Hrvata, koji su pušteni prije desetak dana, bili su pet mjeseci zadržani na brodu koji je u Pireju zaustavljen zbog dugova, a brodar, riječka tvrtka Alveus Capital, ostavila ih je bez plaća i zaliha hrane i vode



RIJEKA – Nakon gotovo pet mjeseci neizvjesnosti i iščekivanja petorica preostalih članova posade broda »Mirjana K«, među kojima su i dvojica hrvatskih državljana, iskrcana su s broda i jučer su iz Grčke krenuli kućama. Sinoć nešto prije 19 sati naši su pomorci sletjeli u Zračnu luku »Franjo Tuđman« u Zagrebu.


Uz dvojicu Hrvata na brodu su bila još i dvojica Albanaca i jedan Crnogorac, a da je konačno došao kraj agoniji potvrdio je Luka Simić, inspektor Međunarodne federacije transportnih radnika(ITF) koji već više od četiri mjeseca radi na rješavanju ovog mučnog slučaja koji je još jednom potvrdio zbog čega pomorački kruh ima sedam kora.


Iscrpljujući pregovori


– S velikim zadovoljstvom mogu potvrditi da i ostalih pet članova posade kreće svojim obiteljima nakon što su prije desetak dana iskrcana dvojica pomoraca iz Hrvatske. Nakon gotovo pet mjeseci agoniji pomoraca s broda »Mirjana K« napokon je došao kraj. Nakon dugotrajnih i iscrpljujućih pregovora s lučkim vlastima napokon su se smilovali i dozvolili repatrijaciju ostatku posade. Ovi pregovori u samoj završnici nisu bili nimalo lagani te bih se ovim putem htio zahvaliti prvenstveno pomorcima s »Mirjane K« na strpljenju i ukazanom povjerenju, Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Ateni i Paris MoU Secretariatu (Organizacija koja okuplja pomorske administarcije europskih priobalnih država) na pomoći u pregovorima s lučkim vlastima, djelatnicima Kvarner Crewing Servicesa i svima koji su pomogli u rješavanju slučaja, rekao je Simić koji nije krio emocije i olakšanje konačnim rješavanjem pitanja repatrijacije nesretnih pomoraca koji su na sidrištu ispred grčke luke Pirej proveli gotovo pet mjeseci.


Bolesne vratili na brod



 


Upornost grčkih lučkih vlasti u odbijanju iskrcaja pomoraca s broda najbolje se vidjela prije nekih mjesec dana, kada su grčki liječnici dvojicu pomoraca proglasili nesposobnima za daljnji rad na brodu, no ni to nije bilo dovoljno za repatrijaciju, već su vraćeni na brod, s kojeg su se iskrcali tek prije deset dana. Nekoliko dana prije toga na brod, koji je u međuvremenu promijenio vlasnika, stigla je nova posada, ali Grci ni tada nisu dopustili iskrcaj, tražeći da se prvo obnovi jedan od brodskih certifikata, tako da su ostala petorica krenula put svojih država iz Grčke tek jučer.

Brod je u Pireju bio zaustavljen zbog dugova, a brodar, riječka tvrtka Alveus Capital, kojoj je na čelu Alan Klanac, bivši predsjednik uprave Jadrolinije, pomorcima je prestala isplaćivati plaće te su povremeno ostajali i bez dovoljnih zaliha hrane i pitke vode, zbog čega je »Mirjana K« i službeno proglašena napuštenom od strane brodara.


Ionako tešku situaciju dodatno su otežavale grčke lučke vlasti koje pomorcima nisu dopuštale iskrcaj s broda, iako je brod proglašen napuštenim, njihovi ugovori odavno su bili istekli, a za svoj rad brodar im nije davao plaću niti su im osigurani adekvatni uvjeti života na brodu. Grci su takvu odluku pravdali minimalno potrebnim brojem članova posade za siguran boravak broda na sidrištu, dok su istodobno odbijali sve zahtjeve ITF-a i drugih organizacija, uključujući i hrvatsko veleposlanstvo u Ateni da se brod priveže u neku od grčkih luka te da brigu o njemu preuzmu lokalne tvrtke.


Troškovi repatrijacije


– Evo, napokon su popustili pod pritiscima, kaže Simić, koji ističe da će troškove repatrijacije i zaostalih plaća snositi P&I klub osiguravatelja broda koji je pomorcima s »Mirjane K« već isplatio tri zaostale plaće, a prema Konvenciji o radu pomoraca, dužan im je isplatiti i četvrtu ukoliko to ne učini brodar, za što su šanse, procjenjuju u ITF-u, gotovo nepostojeće s obzirom na dosadašnje ponašanje brodara.


– U rješavanju ovog slučaja gospodin Klanac je u potpunosti podbacio, komentirao je Simić koji je već ranije višekratno u javnosti upozoravao na brodarovo odugovlačenje postupka, kao i na ugrožavanje psihičkog i fizičkog zdravlja pomoraca, među ostalim i konstantnim najavama iskrcaja, od kojih se onda u zadnjem trenutku »odustajalo«.