Poplave

Hrvatske vode objavile prognozu oborina i vodostaja, ovo ne izgleda dobro

Portal Novi list

Foto Arif Sitnica, Zadarski list

Foto Arif Sitnica, Zadarski list

Najviše kiše očekuje se tijekom utorka pri čemu obilnije oborine mogu pasti u gorskim predjelima



Hrvatske vode objavile su prognozu oborina i vodostaja u sljedećih sedam dana.


U proteklih 24 sata pale su znatne količine oborina na području gotovo cijele Hrvatske, a najviše kiše palo je na području Zadarskog zaleđa: Gračac 256 mm, Knin 56 mm, Šibenik 37 mm, odnosno na slivovima rijeke Zrmanje, kod Obrovaca i Otuče, kod Gračaca.


Foto galerija: Obrovac pod vodom Foto: Arif Sitnica, Zadarski list


S obzirom na izuzetno velike i intenzivne oborine te kako je tlo od prethodnih kiša već bilo zasićeno vodom, došlo je do naglog porasta i izlijevanja rijeke Otuče u Gračacu te rijeke Zrmanje u Obrovcu.


Sava, Kupa i Una: veliki vodni valovi




Nove prognoze od jutros ukazale su na mogućnost pojave velikih vodnih valova rijeka Save, Kupe i Une u narednim danima. Očekuju se vrlo visoki vodostaji rijeke Kupe na karlovačkom, petrinjskom i sisačkom području te osobito rijeke Une na kostajničkom području.


Maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu i Une u Hrvatskoj Kostajnici očekuju se tijekom srijede na razini sličnoj kao u prosincu 2022. godine.



Iz pravca Republike Slovenije također se očekuje i formiranje velikog vodnog vala rijeke Save na razini 1.800-2.000 m3/s tijekom srijede.


Za potrebe snižavanja vodostaja rijeke Save na sisačkom i jasenovačkom području ponedjeljka ujutro otvorene su ustave Prevlaka i Trebež, putem kojih se dio velikih voda rijeke Save upušta u retenciju Lonjsko polje.


Zrmanja: Najveći vodostaj u povijesti


Od ponedjeljka ujutro vodostaj rijeke Zrmanje na području grada Obrovca stagnira i iznosi +301 cm, a najviši vodostaj je iznosio +302 cm, što je 40 cm više u odnosu na do sada najviše zabilježeni vodostaj.



Obalni zid rijeke Zrmanje je izgrađen 2008. godine i dimenzioniran na 100 godišnju veliku vodu, odnosno do visine vodostaja od +265 cm. Zbog ekstremnih oborina dogodio se veći vodostaj Zrmanje od ikada zabilježenog.


Otuča kod Gračaca: Pao apsolutni rekord


U posljednja 24 sata na području Gračaca palo je čak 256,4 mm, što je novi apsolutni rekord u dnevnoj količini pale oborine za tu postaju.



Također, prema podacima DHMZ-a količina pale oborine dan ranije iznosila je 78.1 mm. Znači ukupno je u samo 48 sati na području Gračaca palo 334.5 mm, što je na razini sličnoj prilikom velike poplave grada Zadra iz rujna 2017. godine. Inače, meteo postaja Gračac bilježi podatke od 1960. godine.


Prosječna količina oborina u svibnju u razdoblju 1960-2022. iznosi 126.5 mm. Maksimalna mjesečna količina oborine u Gračacu bila je 2016. godine s izmjerenih 329.5 mm.


Narednih 7 dana nestabilno


Ove dosad nezabilježene količine oborina uzrokovale su izlijevanje rijeke Otuče iz korita uzvodno od Gračaca te u samom Gračacu u duljini cca 3 km.



U narednih sedam dana i dalje se očekuju nestabilne vremenske prilike. Najviše kiše očekuje se tijekom utorka pri čemu obilnije oborine mogu pasti u gorskim predjelima.


Od četvrtka ipak slijedi smirivanje vremenskih prilika. Mjestimice će kiše biti i dalje, ali u puno manjim količinama.