EPIDEMIOLOŠKI PODACI

Epidemija gripe u PGŽ-u na vrhuncu, samo u tjedan dana preko 4.000 slučajeva. Oboljelih od korone je sve manje

Barbara Čalušić

Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Prošlog tjedna u našoj zemlji je prijavljeno 4.115 slučajeva gripe, a značajan udio oboljelih se nalazi u Primorsko-goranskoj županiji



RIJEKA – Epidemija gripe približila se vrhuncu, o čemu svjedoči broj od 4.115 slučajeva koji su prijavljeni proteklog tjedna u Hrvatskoj. Dosad je Hrvatski zavod za javno zdravstvo u ovoj sezoni zabilježio sveukupno 33.487 slučajeva gripe, pri čemu prevladava gripa tipa A u 82 posto slučajeva. Od toga je najzastupljeniji soj H1N1 s 68 posto slučajeva, dok na H3N2 otpada 32 posto.


Značajan udio oboljelih od gripe u prošlotjednoj brojci zaraženih gripom u Hrvatskoj nalazi se u Primorsko-goranskoj županiji u kojoj je Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ-a primio sveukupno 790 prijava novih slučajeva, čime se broj ukupno zaraženih u županiji popeo na 2.559 slučajeva. Prema riječima dr. Andree Petaros Šuran, zamjenice voditelja Epidemiološkog odjela, ovo je dosad najveći broj slučajeva zabilježen u ovoj sezoni epidemije gripe, prema čemu se može zaključiti da se gripa približava svome vrhuncu koji će sigurno trajati i sljedeći tjedan.


Velike brojke


– Najveći broj oboljelih je u radno-aktivnoj skupini u dobi od 30 do 64 godine, a zatim slijede djeca vrtićkog i školskog uzrasta. Pritom smo prošlog tjedna zabilježili i šest slučajeva zaraze gripom u djece mlađe od godinu dana. Najmanje oboljelih je u skupini starijoj od 65 godina, što je i očekivano, budući da je ta skupina najviše zaštićena cjepivom. Prema našim očekivanjima, ovo bi mogao biti vrhunac sezone gripe u cijeloj zemlji, a izgleda da će i brojke za ovaj tjedan biti velike, što možemo zaključiti prema radu našeg laboratorija u koji dolazi dosta odraslih, ali i djece, ističe Petaros Šuran.




U PGŽ-u ove sezone nije zabilježen niti jedan slučaj smrti od posljedica gripe od koje je na razini cijele države umrlo osmero ljudi. Petaros Šuran ističe kako unatoč činjenici što nema smrti od gripe u PGŽ-u, ima pacijenata koji su zbog infekcije hospitalizirani u Kliničkom bolničkom centru Rijeka.


– Klinička slika gripe i ove je sezone uobičajena. Bolest počinje naglo, burno, s visokom temperaturom često i preko 40 stupnjeva, općom slabošću, bolovima u mišićima, kostima, glavoboljom. Nakon toga se javljaju simptomi u području respiratornog sustava među kojima je karakterističan suhi kašal, koji zna trajati i nekoliko tjedana. Temperatura i opći simptomi najčešće traju od pet do sedam dana. Najčešće komplikacije su bronhitis, upala pluća, bakterijska ili virusna, pogoršanje osnovne kronične bolesti, upala srednjeg uha, encefalitis, odnosno upala mozga, miokarditis ili upala srca, i perikarditis odnosno upala srčane ovojnice. Inkubacija gripe je vrlo kratka, do četiri dana, a u prosjeku prvi simptomi započinju nakon drugog dana. Prenosi se kapljičnim putem, kašljanjem, kihanjem i govorom, naglašava Petaros Šuran.


Sve manje korone


S druge strane, broj zaraženih koronavirusom u PGŽ-u sve je manji pa je tako jučer zabilježeno šest novih slučajeva, dok je aktivno bilo 157 slučajeva zaraze. U Hrvatskoj je zabilježeno 56 novih slučajeva zaraze te je bilo aktivno njih 511, od čega se uz pomoć respiratora liječilo 16 pacijenata, a preminule su četiri osobe.


– Udio pozitivnih u broju testiranih osoba je na najnižoj mogućoj razini te imamo šestero pozitivnih na ukupno 404 slučaja. Kraj pandemije još uvijek nije proglašen, jer se prate razni parametri poput situacije u Kini, no moguće je da će kraj pandemije biti proglašen na jednom od predstojećih sastanaka Svjetske zdravstvene organizacije na proljeće. Ovo je već treća godina pandemije, a znamo da je većina pandemija u povijesti trajala između dvije i tri godine, zaključuje Petaros Šuran.