Pporbena akcija

Antikorupcijsko vijeće saslušat će šeficu DORH-a: Zlata Hrvoj Šipek mora progovoriti o pritiscima

Tihana Tomičić

Zlata Hrvoj Šipek / Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Zlata Hrvoj Šipek / Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Inicirao sam saslušanje Zlate Hrvoj Šišek zbog izjava premijera da je nazivao glavnu državnu odvjetnicu i napisa u medijima da ga je ona prisiljena brifirati o istragama koje DORH provodi. To je nužno raspraviti, i to javno, naglašava Nikola Grmoja



ZAGREB – Antikorupcijsko vijeće saslušat će u srijedu 1. lipnja glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj Šipek, koja će na javnoj sjednici tog tijela morati progovoriti o tome je li izložena pritiscima politike i Vlade. Članovi Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije tijesnom su se većinom dogovorili da ova točka dođe na dnevni red sjednice, ali s obzirom na to da se radi o jedinom saborskom tijelu u kojem opozicija ima većinu, ipak je odlučeno da se podrži inicijativa predsjednika tog tijela, Nikole Grmoje iz Mosta.


Rezultat je to izjava koje su se posljednjih dana mogle čuti u eteru o tome da je glavna državna odvjetnica izložena pozivima najutjecajnijih ljudi iz HDZ-ove izvršne vlasti zbog nekih od politički najtežih predmeta, poput onog ministra graditeljstva Ivana Paladine, ili pak ministra obrane Marija Banožića, o čemu iz dana u dan javno govori i predsjednik Zoran Milanović.


Uzdanje u oporbu


– Ja sam kao predsjednik Antikorupcijskog vijeća inicirao tu točku s obzirom na izjave premijera Andreja Plenkovića o tome da je nazivao glavnu državnu odvjetnicu Zlatu Hrvoj Šipek i napisa u medijima da je ona prisiljena jednom mjesečno brifirati premijera o istragama koje DORH provodi. To je nužno raspraviti, i to javno, i drago mi je da su članovi Antikorupcijskog vijeća podržali tu moju inicijativu, kaže predsjednik Nikola Grmoja. Kaže da zasad nema potvrdu dolaska glavne državne odvjetnice na sjednicu, ali i dodaje da ne može zamisliti da se ne bi odazvala pozivu jednog takvog saborskog tijela. I to bi bila itekako jasna poruka javnosti, smatra Grmoja.




Ističe da će Antikorupcijsko vijeće nakon saslušanja i njenog iskaza donijeti i svoje zaključke, mada je svjestan da njih HDZ-ova saborska većina neće podržati, no među tim zaključcima mogao bi se naći i zahtjev oporbe da Zlata Hrvoj Šipek ode s te funkcije.


– Još nakon one famozne presice i blamaže šefice USKOK-a Vanje Marušić i odvjetnice Hrvoj Šipek, pa onda i nakon slučaja s ministrom Horvatom, ja sam smatrao da ona mora odstupiti, tako da to mislim i danas. Ali u posljednje vrijeme čak vidim tendenciju njezinog odmicanja od premijera Plenkovića. Naravno da je i to nedovoljno, ali evo sad će imati priliku o svemu javno govoriti, kaže Grmoja.


Na pitanje smatra li da i predsjednik Zoran Milanović radi pritisak na glavnu državnu odvjetnicu svojim prozivkama oko slučaja Banožić, Grmoja kaže da ne misli da je to pritisak: »Razlika je kad netko javno upozorava na neki problem u javnosti kao političar, i to kao osoba bez izravnog utjecaja na izbor glavnog državnog odvjetnika, nego kad to čini netko tko je šef vladajuće većine i o čijem izboru ovisi sudbina glavnog državnog odvjetnika.«


Podrška SDP-a


I članica Antikorupcijskog vijeća iz redova SDP-a Mirela Ahmetović podržava inicijativu o saslušanju.


– S obzirom na to da je glavna državna odvjetnica već u nekoliko navrata pokazala da je samo medij kroz koji premijer radi pritisak na DORH, očekujem da kaže o kojim se sve predmetima konzultirala s premijerom Plenkovićem. Glavna državna odvjetnica je već trebala otići kad je uhvaćena u laži u Hrvatskom saboru, ali nije otišla jer vjerno služi Andreju Plenkoviću. Otići će nakon izbora, uvjerena sam, kaže Ahmetović.


Premijer Andrej Plenković je prije nekoliko dana, govoreći pred predsjednikom Suda EU-a, ustvrdio da nikakvih pritisaka na DORH ili USKOK, kao ni jedno drugo tijelo u pravosudnom sustavu nema, te da su svi u tom sustavu lišeni političkih pritisaka. Predsjednik Zoran Milanović, pak, nakon što je premijer javno izjavio da se povremeno čuje s glavnom državnom odvjetnicom kad to zakon nalaže, izjavio je: »Zvao je državnu odvjetnicu, to je za izgon iz politike.«