Dizanje limita

Zbog rasta cijena nekretnina APN se našao u problemima, Vlada bila prisiljena povući potez

Jagoda Marić

Ilustracija / Foto Dino Stanin/PIXSELL

Ilustracija / Foto Dino Stanin/PIXSELL

Vlada je podigla limite da bi APN izazvao zanimanje tržišta



Rast cijena nekretnina otežava državi kupnju stambenih objekata za zbrinjavanje povratnika, bivših nositelja stanarskog prava koji su Hrvatsku napustili u vrijeme Domovinskog rata, odnosno u razdoblju od 1991. do 1995. godine.


Država te povratnike zbrinjava i tako što Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama na tržištu kupuje stanove ili kuće, ali pritom ima ograničenja za maksimalne cijene koje smije platiti i Vlada je podigla te limite kako bi APN ipak mogao izazvati zanimanje tržišta.


U obrazloženju odluke kojom se podižu maksimalne cijene navodi se da zbog rasta cijena APN nije po raspisanom Javnom pozivu zaprimio dovoljan broj odgovarajućih ponuda, niti je bio u mogućnosti temeljem pribavljenih elaborata prodavateljima ponuditi prihvatljivu cijenu.




Zato je Vlada podigla maksimalne cijene po kojima APN može kupovati stanove, pa će u priobalju vlasnicima moći ponuditi najviše 2.350 eura po četvornom metru, što je 350 eura ili 17,5 posto više nego što je to bilo propisano odlukom iz 2008. godine.


U velikim gradovima i Gradu Zagrebu može iznositi do dvije tisuće eura, što je 300 eura više od dosadašnje cijene, a u ostalim dijelovima Hrvatske maksimalna je cijena do 1.750 eura, dok je dosad bila tisuću i pol eura.


Sudske pristojbe


U obrazloženju odluke se navodi da je upravno vijeće APN-a na svojoj sjednici u ožujku donijelo Odluku o načelnoj suglasnosti za pokretanje postupka donošenja nove Odluke uzimajući u obzir nove kriterije postavljene temeljem provedene analize kretanja tržišnih cijena stambenih nekretnina u razdoblju od 2008. do kraja 2021. godine.


S obzirom na povećanje cijena u protekloj godini, pitanje je hoće li država i s ovim novim limitima uspjeti na tržištu dobiti dovoljan broj stanova za zbrinjavanje povratnika.


APN raspisuje natječaje za kupnju stanova, ali odluku o tome koliki broj nekretnina treba kupiti za zbrinjavanje povratnika, bivših nositelja stanarskog prava, donosi Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.


Uz ovu odluku Vlada je u Sabor uputila i konačni prijedlog izmjena Zakona o sudskim pristojbama, koji među ostalima donosi i oslobađanje od plaćanja sudskih pristojbi osoba s invaliditetom.


Vlada novim izmjenama zapravo samo omogućuje ili olakšava osobama s invaliditetom pravo na oslobađanje plaćanja pristojbi, koje su već imale, jer će one svoj status dokazivati ispravom nadležnog tijela, dok se dosad za taj postupak tražila isključivo potvrda Zavoda za vještačenje za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.


Sudske pristojbe neće se plaćati ni u slučajevima u kojima se postupak pokreće na temelju već donesene pravomoćne sudske odluke o zaštiti kolektivnog interesa.


To znači da će građani biti oslobođeni plaćanja pristojbe za spor u kojem potražuju svoje pravo, primjerice naknadu štete, u slučajevima kad to čine na osnovi već donesene pravomoćne presude koja je potrošačima dala za pravo u određenom kolektivnom sporu.