Pune mreže problema

Ribari doslovno dišu na škrge: ‘Mjere državne potpore nisu dovoljne, tražimo hitno smanjenje cijene plavog dizela’

Marinko Glavan

Po cijeni dizela za ribare, odnosno plavog dizela, nadmašili smo Španjolsku, Francusku i neke druge zemlje, dok smo otprilike na istoj razini s Italijom, samo je cijena ribe u tim zemljama daleko viša, kaže riječki ribar Romeo Mikičić



Europska komisija prošlog je tjedna odobrila Program državne potpore u ribarstvu i akvakulturi, za pomoć gospodarstvu u aktualnoj pandemiji COVID-19, vrijedan 75 milijuna kuna. Riječ je o sredstvima za izravnu pomoć ribarima i uzgajivačima morskih organizama koji su već dvije godine izloženi otežanom plasmanu svojih proizvoda, a zadnjih mjeseci i ogromnom rastu cijene plavog dizela, što su predstavnici Ministarstva poljoprivrede najavili na dvama sastancima s predstavnicima ribara iz svih jadranskih županija, sredinom prošlog mjeseca.


Tada je, na sastancima s ribarima, ravnatelj Uprave za ribarstvo, Ante Mištura, najavio kako je Europskoj komisiji na odobrenje poslan niz mjera za pomoć ribarstvu i akvakulturi, od kojih je prva upravo odobrena izravna potpora, u iznosu od 75 milijuna kuna.


Obnova flote


Ministarstvo, odnosno Uprava za ribarstvo, prihvatila je i zahtjeve ribara da se Europskoj komisiji na odobrenje pošalju i zahtjevi za prenamjenom europskih sredstava namijenjenih, primjerice, obnovi flote, osuvremenjavanju brodova, ribolovnih alata i slično, u potpore ribarima, kako bi prebrodili krizu uzrokovanu ponajprije visokim troškovima goriva. U ovim zahtjevima hrvatskom Ministarstvu pridružila su se i nadležna tijela brojnih drugih europskih zemalja, poput Irske, Italije i Španjolske. Iz navedenih sredstava od 75 milijuna kuna, ribarima će se povećati iznos potpore, sa sadašnjih 130 kuna, na 220 kuna po danu, po ribaru, za manje ribare, a povećat će se i potpore za velike ribarske brodove, poput većih koća i plivarica, za koje je formula izračuna nešto drukčija, kao i za akvakulturu, odnosno uzgajališta riba i morskih organizama kojima se potpore isplaćuju po broju zaposlenih.




Mištura je na sastancima najavio i ubrzanu isplatu sredstava za štete koje na ribolovnim alatima i ulovu uzrokuju dupini, kao i za isplatu sredstava iz potpora manje vrijednosti, u ukupnom iznosu od oko 30 milijuna kuna, što bi ribarima trebalo pomoći da opstanu do odluke Europske komisije o prenamjeni ostalih spomenutih sredstava u potpore ribarima.


Uvjeti, kriteriji i način dodjele potpore, u ukupnom iznosu od 75 milijuna kuna, prema objavi Ministarstva poljoprivrede, bit će propisani Pravilnikom koji bi trebao biti donesen u narednih oko tjedan dana.


SNIMIO SERGEJ DRECHSLER


Bespovratna sredstava


Program državne potpore podrazumijeva dodjelu bespovratnih sredstava poduzetnicima u sektoru ribarstva i akvakulture, uključujući podsektore gospodarskog ribolova na moru, slatkovodne akvakulture i marikulture te prerade proizvoda ribarstva i akvakulture s ciljem ublažavanja negativnih gospodarskih i socijalnih učinaka na sektor ribarstva i akvakulture.


Korisnici potpore mogu biti ovlaštenici povlastice za gospodarski ribolov na moru, nositelji dozvole za akvakulturu te subjekti koji obavljaju preradu proizvoda ribarstva i akvakulture prema posebnim propisima na području poslovanja s hranom.


Kako se, u osnovi, prema objavljenim materijalima iz Ministarstva, radi o potpori za pomoć uslijed pandemije COVID-19, u skladu sa Privremenim okvirom, jedan od osnovnih uvjeta za ostvarivanje ove potpore je da korisnik mora imati zabilježen pad prihoda u 2021. godini u odnosu na 2018. ili 2019. godinu ili pogođenost pandemijom na neki drugi način koji je uzrokovao poteškoće ili nemogućnost poslovanja. Uz ovaj osnovni uvjet, korisnici moraju ispuniti i određene uvjete specifične za sektor kojemu pripadaju. Koji će se uvjeti točno tražiti i tko će ih sve ispuniti, bit će poznato nakon objave Pravilnika.


Inače, sličan program državne potpore Europska komisija je, na zahtjev Republike Hrvatske, prvi put odobrila za 2020. godinu, i to na temelju Privremenog okvira za mjere državne potpore u svrhu podrške gospodarstvu u aktualnoj pandemiji COVID-19, putem kojeg je hrvatskim ribarima isplaćeno 30 milijuna kuna.


Najpogođeniji koćari


Među ribarima najpogođenijim drastičnim rastom cijene goriva su zasigurno koćari, a jedan od njih, riječki ribar Romeo Mikičić, čija tvrtka je vlasnik dvaju velikih brodova za koćarenje na otvorenom moru, inače predstavnik ribara u raznim europskim asocijacijama, pozdravlja najavljene mjere kao jedne od boljih unutar Europske unije.
– Mi, ribari s većim brodovima, imali smo do sad poticaj od 40 kuna po ribarskom danu, koji se množio s keoficijentom ovisnim o veličini broda. S novim mjerama taj je poticaj utrostručen, na 120 kuna po danu, koji se opet množi s navedenim koeficijentom. Ti su koeficijenti određeni različito za koće i plivarice, ali mislim da je povećanje određeno pošteno i u skladu s troškovima. U kontaktu sam s ribarima iz Italije, Grčke, Španjolske i drugih zemalja, i oni traže smanjenje cijene goriva, jer ne mogu raditi sa sadašnjim troškovima. A treba uzeti u obzir da se riba u tim zemljama prodaje po višim cijenama nego kod nas, kaže Mikičić.


Cijene goriva


Dodaje kako, unatoč mjerama, ostaje nepoznanica u kretanju cijena goriva za ribare u narednom periodu, što je, posebno za one koji se bave koćarenjem, poput njega, najveća stavka u troškovima.


– Idući tjedan sastajemo se s europskim povjerenikom za ribarstvo Virginijusom Sinkevičiusom, no ne očekujem da će on pristati na smanjenje cijene goriva za ribare, iako to traže ribari iz gotovo svih zemalja, budući da dolazi iz takozvane zelene političke opcije. No, cijena plavog dizela za ribare je definitivno previsoka i teško je razumjeti zbog čega. Prije samo godinu dana, a i uvijek do tad, cijena plavog dizela kretala se otprilike oko 50 posto cijene dizela za vozila na benzinskim crpkama. Sada je cijena plavog dizela 9,60 kuna po litri, dok je cijena dizela na crpkama 13,51 kunu. Po cijeni dizela za ribare, odnosno plavog dizela, nadmašili smo Španjolsku, Francusku i neke druge zemlje, dok smo otprilike na istoj razini s Italijom, samo je cijena ribe u tim zemljama daleko viša. Treba nešto učiniti i po tom pitanju, zaključuje Mikičić.


 


TKO JE UKLJUČEN?

Program državne potpore podrazumijeva dodjelu bespovratnih sredstava poduzetnicima u sektoru ribarstva i akvakulture, uključujući podsektore gospodarskog ribolova na moru, slatkovodne akvakulture i marikulture te prerade proizvoda ribarstva i akvakulture s ciljem ublažavanja negativnih gospodarskih i socijalnih učinaka na sektor ribarstva i akvakulture