Skupština vjerovnika Uljanika

Koliko vrijede dionice riječkog škvera? Danas prvi formalni korak prema novoj prodaji “3. maja”

Orjana Antešić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Nakon što je riječki škver u ljeto 2019. godine ušao u poseban program poslovanja pod izravnom skrbi države, ovo je prvi formalni impuls prema ispitivanju tržišta za eventualno preuzimanje »3. maja«



Što s većinskim paketom dionica »3. maja« bit će tema današnje Skupštine vjerovnika Uljanika, koja će se održati u Pučkom otvorenom učilištu u Pazinu.


Nakon što je riječki škver u ljeto 2019. godine ušao u poseban program poslovanja pod izravnom skrbi države, ovo je prvi formalni impuls prema ispitivanju tržišta za eventualno preuzimanje »3. maja«.


Kao što je poznato, Vlada je u protekle gotovo dvije godine državnim jamstvima za kredite i inim potezima stala iza nastavka poslovanja riječkog škvera, no ovo vrlo važno pitanje za budući opstanak »3. maja« inicirao je zapravo sam tijek stečajnog postupka Uljanika. S obzirom na to da je dosad unovčena glavnina imovine nekadašnjeg krovnog društva holdinga, ukupno oko 900 milijuna kuna, od Skupštine vjerovnika Uljanika, u kojoj glavnu riječ vodi država, traži se da se odredi po pitanju preostale imovine, čiji je dio i 88,3 posto dionica »3. maja«, a sve s ciljem da se stečaj Uljanika može privesti kraju.




Na početku stečajnog postupka Uljanika dionice »3. maja« bile su procijenjene na oko 16 milijuna kuna, odnosno 10 kuna po dionici, dok je njihova nominalna vrijednost utvrđena na 100 kuna. Doduše, trećemajskom dionicom, koja kotira na Zagrebačkoj burzi, ne trguje se već godinu i pol dana. Pred Skupštinom vjerovnika Uljanika zato će se danas naći prijedlozi načina na koji će se utvrditi sadašnja, realna cijena dionica »3. maja«.


Valja spomenuti da riječko brodogradilište, prema zadnjem objavljenom izvješću o poslovanju, s krajem 2020. bilježi gubitak iznad temeljnog kapitala u iznosu od 502 milijuna kuna. Taj gubitak najvećim je dijelom »nasljeđe« s kojim se riječko brodogradilište mora nositi nakon godina poslovanja pod kapom pulskog Uljanika.


Jedan od prijedloga vjerovnicima Uljanika, o kojem će se glasati, jest i da se nakon 30. lipnja, do kada se prema zakonu moraju revidirati sva financijska izvješća, ide na objavu javnog poziva svim zainteresiranim investitorima da provedu »due diligence«, odnosno obave uvid u trećemajsku dokumentaciju kako bi im se omogućilo da dobiju sve potrebne informacija prije daljnjeg mogućeg nuđenja otkupa dionica.


S obzirom na to da u četiri pokušaja prodaje na dražbama nije bilo ponuditelja, od Skupštine vjerovnika Uljanika zatražit će se da se odredi i po pitanju nezavršenih brodova na navozima pulskog i riječkog brodogradilišta, novogradnji 526 i 527.