PwC Hrvatska

John Gašparac: Zapadnoeuropske tvrtke najviše zabrinjava kibernetički rizik, a hrvatske manjak ljudskih resursa

Dražen Katalinić

John Gašparac / Foto: D. KOVAČEVIĆ

John Gašparac / Foto: D. KOVAČEVIĆ

Voditelj poslovanja PwC Hrvatska o izazovima u poslovanju, zelenoj tranziciji i umjetnoj inteligenciji



Voditelj poslovanja PwC-a Hrvatska John Gašparac partner je ove velike svjetske konzultantske kuće, a od srpnja 2022. zadužen je za usluge revizije i računovodstvenog savjetovanja u jugoistočnoj Europi.


Diplomirao je trgovinu na Sveučilištu British Columbia u Vancouveru u Kanadi, a u tom je gradu 1988. započeo svoju karijeru. U PwC dolazi 1997. kad je kompanija počela raditi u Hrvatskoj. Član je Kanadskog instituta ovlaštenih računovođa.


U razgovoru za Novi list otkriva koje rizike predsjednici uprava ističu kao najveće izazove u poslovanju, zašto smatraju da će zelena tranzicija dugoročno utjecati na profitabilnost, što menadžeri misle o nedostatku vještina radnika i hoće li nam umjetna inteligencija preoteti poslove.




Od srpnja 2022. zaduženi ste za usluge revizije i računovodstvenog osiguranja u JI Europi. Koriste li hrvatske tvrtke i one iz JI Europe usluge konzultacija i revizija u dovoljnoj mjeri, odnosno kao kompanije sa zapada?


– Hrvatske tvrtke i one iz JI Europe koriste usluge konzultacija i revizija u dovoljnoj mjeri, ali rekao bih ne u istoj mjeri kao kompanije sa zapada. Poslovne prakse mogu značajno varirati ovisno o sektoru, veličini tvrtke, industriji i mnogim drugim faktorima. Općenito, tvrtke diljem svijeta, uključujući one sa zapada, često koriste usluge konzultanata kako bi poboljšale svoje poslovanje, osigurale pridržavanje propisa i postigle operativnu učinkovitost. Također, u razvijenijim zemljama postoji puno veća interakcija s javnim sektorom, no u Hrvatskoj to baš i nije slučaj. U razvijenijim zemljama fokus je na kvaliteti usluge i sveobuhvatnoj ponudi, gdje razina naknada nije jedini ili najvažniji čimbenik.


Inflacija velika briga


Predsjednici uprava svjesni su makroekonomske i geopolitičke situacije u svijetu, no koje su rizike istaknuli kao najveće izazove u sadašnjem i budućem poslovanju?


– Prema istraživanjima PwC-a, u usporedbi s posljednjih pet godina, primjerice, predsjednici uprava očekuju da će promjene povezane s tehnologijom, preferencijama kupaca i klimatskim promjenama, između ostalog, imati daleko veći utjecaj na način na koji stvaraju i isporučuju vrijednost. Samo se utjecaj nestabilnosti opskrbnog lanca smanjuje u relativnom smislu.


Razlikuju li se rizici između stranih, multinacionalnih kompanija i hrvatskih tvrtki? Što su hrvatski direktori istaknuli kao najveće rizike?


– Prema upravo objavljenom PwC-ovom globalnom istraživanju mišljenja predsjednika uprava, geografski, predsjednici uprava još uvijek vide područja koja izazivaju zabrinutost. Inflacija je i dalje glavna briga predsjednicima uprava u SAD-u, na primjer, unatoč padu u smislu očekivane izloženosti. Slično tome, geopolitičke prijetnje i dalje su među glavnim brigama u srednjoj i istočnoj Europi, kao i na Bliskom istoku. U zapadnoj Europi, glavni predsjednici uprava najviše su zabrinuti zbog kibernetičkog rizika u sljedećih 12 mjeseci – to je posebno točno u Francuskoj i Njemačkoj, gdje se to smatra najvećom prijetnjom. Američki predsjednici uprava također visoko rangiraju izloženost kibernetičkom riziku na svom popisu zabrinutosti. Predsjednici uprava u sljedeće tri godine očekuju da će tehnologija, klimatske promjene i gotovo svi drugi megatrendovi više utjecati na globalno poslovanje nego što je to bilo slučaj u prethodnih pet godina.


Iz osobnog iskustva, složio bih se s kibernetičkim rizicima i rizicima koje donose klimatske promjene, ali bih dodao da su demografske promjene i nedostatak ljudskih resursa (uključujući nedostatak vještina) nešto s čime se suočavamo u Hrvatskoj i regiji srednje i istočne Europe. Zemlje s jeftinijom radnom snagom, ali i velikim stanovništvom prijetnja su određenim sektorima u pogledu proizvodnje i usluga vezanih uz multinacionalne organizacije.


Raste udio predsjednika uprava koji sumnjaju da će njihovo poslovanje biti održivo nakon 10 godina. Što je razlog njihovu pesimizmu?


– Da, njihov udio raste. Najveći dio njih (45 posto) smatra da razlozi leže u tehnološkim i klimatskim pritiscima. Svjesni su da ako nastave s dosadašnjim načinom poslovanja i ne preoblikuju se, njihove prilike za preživljavanje se smanjuju, a njihovo poslovanje neće biti održivo više od 10 godina. Također, iako već poduzimaju korake kojima mijenjaju način poslovanja, kreiranja i isporučivanja vrijednosti, svjesni su i prepreka: regulatorno okruženje donekle ograničava njihove mogućnosti transformacije, 55 posto ukazuje na različite operativne probleme, a 52 posto ukazuje na nedostatak vještina zaposlenika u njihovim tvrtkama. Također, predsjednici uprava uočili su značajnu razinu neučinkovitosti u nizu rutinskih aktivnosti u svojim tvrtkama – sastanci, elektronska pošta, od kojih 40 posto smatraju neučinkovitima Međutim, ove je godine porastao broj predsjednika uprava koji optimistično gledaju na izglede globalnog gospodarskog rasta u sljedećih 12 mjeseci (na 38 posto s 18 posto u 2023.).


Poticanje učinkovitosti


Je li rješenje održivosti poslovanja tvrtki u umjetnoj inteligenciji? Kome bi više pomogla UI – malim poduzetnicima ili velikim kompanijama?


– Većina predsjednika uprava smatra generativnu umjetnu inteligenciju katalizatorom transformacije koja će poticati učinkovitost, inovacije i transformacijske promjene koja ima kapacitet u sljedeće 3 godine značajno promijeniti način kreiranja vrijednosti. Prema nedavnom PwC-ovom istraživanju, čini se da predsjednici uprava vjeruju i u brz tempo usvajanja generativne umjetne inteligencije i u njen preuveličan potencijal za poremećaj. Na primjer, tijekom sljedeće godine polovina izvršnih direktora očekuje da će generativna umjetna inteligencija poboljšati njihovu sposobnost izgradnje povjerenja među dionicima, a oko 60 posto očekuje da će poboljšati kvalitetu proizvoda ili usluge. U sljedeće tri godine, gotovo sedam od deset ispitanika također predviđa da će generativna umjetna inteligencija povećati konkurenciju, potaknuti promjene u njihovim poslovnim modelima i zahtijevati nove vještine od svoje radne snage. Ali sve to ovisi o pojedinostima, činjenicama i okolnostima malih, ali i velikih kompanija. I jedni i drugi od toga mogu imati koristi međutim, koliko, što je jedan od ključnih čimbenika, ovisit će o sposobnosti brze promjene i prilagodbe ovom novom normalnom koje je stvorio GenAI.


EU ulaže znatne napore i sredstva u zelenu tranziciju. Smatraju li tvrtke prelazak na obnovljive izvore energije troškom i financijskim opterećenjem ili ulaganjem u poslovanje?


– Štete od klimatskih opasnosti su globalne i neprestano rastu: osigurani gubici od prirodnih katastrofa porasli su na 111 milijardi dolara u 2021. (s 90 milijardi dolara u 2020.), nastavljajući trend godišnjeg porasta gubitaka od 5-7 posto zabilježen u posljednjim desetljećima. A prema nekim procjenama, tri četvrtine svjetskih potencijalnih gubitaka od prirodnih katastrofa nedovoljno je osigurano. Svaka će globalna tvrtka vjerojatno biti izložena ovim rizicima negdje u svom lancu vrijednosti. Tvrtke diljem svijeta suočavaju se s posljedicama klimatskih promjena i sve više ih prepoznaje kao rizik za svoje poslovanje. Ali mnogi korporativni čelnici koji su se okupili u Dubaiju na COP28 na klimatske promjene gledaju s manje hitnosti od ulagača.


Prema PwC-ovim istraživanjima, mali postotak predsjednika uprava i investitora rekao je da klimatske promjene vide kao prijetnju poslovanju u sljedećih nekoliko godina, ali više je onih koji shvaćaju da bi energetska tranzicija mogla dugoročno utjecati na profitabilnost. Više od jedne trećine predsjednika uprava koje smo anketirali (37 posto) reklo je da će prijelaz na nove izvore energije utjecati na profitabilnost u njihovoj industriji u velikoj ili vrlo velikoj mjeri tijekom sljedećih deset godina, u usporedbi s 14 posto koji vide klimatske promjene kao rizik tijekom godine koja je pred nama, a investitori se s time slažu: 50 posto ispitanih reklo je da će energetska tranzicija imati velik ili vrlo velik utjecaj na profitabilnost poduzeća tijekom desetljeća koje slijedi. Četiri od deset izvršnih direktora prihvatilo je znatno niže stope povrata ulaganja u zaštitu klime. A treba imati na umu – dva glavna prioriteta investitorima su profitabilnost i inovacije u poduzećima.



Poremećaj vještina


Čak 52 posto anketiranih predsjednika uprava navodi nedostatak vještina zaposlenika kao jedan od brojnih izazova u unapređenju poslovanja. Znači li to da nas u budućnosti očekuje val otpuštanja?


– Prema Svjetskom ekonomskom forumu, poslodavci procjenjuju da će 44 posto vještina radnika biti poremećeno u sljedećih pet godina. Najnovija PwC-ova anketa o nadama i strahovima među radnom snagom otkriva značajne dijelove globalne radne snage željne učenja novih vještina, prihvaćanja umjetne inteligencije (UI) i suočavanja s novim izazovima. Ipak, čini se da zaposlenici u istoj anketi stvari vide drugačije. Samo 36 posto ispitanika snažno se ili umjereno slaže da će se vještine potrebne za uspjeh u njihovom poslu značajno promijeniti u sljedećih pet godina, a samo 43 posto kaže da ima jasan osjećaj kako će se promijeniti vještine potrebne za njihov posao uopće tijekom istih 5 godina. Zabrinjavajuće je što se čini da većini radnika nije jasno kako se njihovi zahtjevi na poslu mogu promijeniti. Ako zaposlenici to ne predviđaju ili ne razumiju, možda neće biti dovoljno pripremljeni za stjecanje novih vještina potrebnih da ostanu relevantni i učinkoviti u svojim ulogama. Čini se da radnici čiji poslovi ne zahtijevaju specijaliziranu obuku najmanje su svjesni promjena koje dolaze. Za razliku od njih, oni sa specijalističkim obrazovanjem, 53 posto svih radnika iz istraživanja, čini se bolje pripremljenima.


Što se tiče potencijalnog vala otpuštanja, na to nije lako odgovoriti jer je to složeno pitanje. Temeljno uvjerenje ili teorija jest da će biti zapravo više radnih mjesta, ali i da će doći do preoblikovanja radne snage. No, jasno je da to zahtijeva ne samo prekvalificiranje, već i usavršavanje postojeće radne snage uz organsko osposobljavanje mlađih ljudi za te nove poslove kroz revidirane obrazovne sustave koji evoluiraju. Međutim, samo će vrijeme pokazati.


Uključiti zaposlenike


Nastavno na nedostatak vještina radnika, predsjednici uprava kao jedan od najvećih nedostatka suvremenog poslovanja naveli su »značajnu razinu neučinkovitosti u nizu rutinskih aktivnosti«, a prema konzervativnoj procjeni PwC-a, neučinkovitost bi bila jednaka samonametnutom porezu na produktivnost u iznosu od 10 milijardi dolara. Znači li to da bi umjetna inteligencija uskoro mogla preoteti radna mjesta ljudima?


– Kombinirajući podatke iz ovogodišnje ankete o mišljenjima predsjednika uprava s odabranim podacima iz drugih izvora, izračunali smo ukupnu cijenu neučinkovitosti koja se kretala od 10 do 20 milijardi američkih dolara. To znači 7 posto do 13 posto globalnog BDP-a na temelju pariteta kupovne moći. Prema istraživanju PwC-a, izvršni direktori kažu da je prosječno 40 posto vremena potrošenog na sastanke, administrativne procese i elektronsku poštu neučinkovito. Predsjednici uprava vide ogromnu neučinkovitost u nizu rutinskih aktivnosti svojih tvrtki. Štoviše, ispitanici su rekli da je 35 posto vremena provedenog na sastancima na kojima se donose odluke, što je aktivnost nad kojom predsjednici uprava često imaju izravnu osobnu kontrolu, neučinkovito. Generativna umjetna inteligencija, od koje oko 60 posto predsjednika uprava očekuje povećanje učinkovitosti, mogla bi pomoći u oslobađanju nekih rutinskih opterećenja.


Što napraviti? Sljedeći potez bi bio angažirati, osnažiti i osposobiti svoje ljude. Predsjednici uprava i drugi članovi uprava mogu učiniti mnogo više u rješavanju neučinkovitosti i savladavanju prepreka, ali ne mogu učiniti sve. Stoga je ključno uskladiti prioritete promjena između rukovoditelja i zaposlenika i izgraditi kulturu povjerenja kako bi se zaposlenici osjećali sigurnima u predlaganju boljih načina obavljanja stvari. Započnite identificiranjem razilaženja između stajališta rukovoditelja i zaposlenika. Na primjer, među predsjednicima uprava čije su tvrtke uvelike usvojile generativnu umjetnu inteligenciju, 84 posto vjeruje da će u 2024. povećati učinkovitost vremena njihovih zaposlenika na poslu, dok samo 31 posto zaposlenika vjeruje da će generativna umjetna inteligencija povećati njihovu produktivnost i učinkovitost na poslu u sljedećih pet godina. Kako bi se izgradilo povjerenje, budite transparentni i pozovite zaposlenike da ostvare aktivnu ulogu u preoblikovanju poslovanja. Razmotrite pristup inovacijama koji pomaže zaposlenicima izgraditi vještine i odmah ih primijeniti. Također, redizajnirajte karijerne puteve oko vještina, a ne poslova, tako da se zaposlenici osjećaju više uključeni i dobiju više mogućnosti kako se poslovi mijenjaju. A razlika u očekivanjima također će utjecati na brzinu kojom dolazi do prilagodbe, ako se ona uopće dogodi.


PwC je među vodećim mrežama za intelektualne usluge u svijetu


Tko su najveći klijenti PwC-a i iz kojih zemalja dolaze?


– PwC ima urede u 151 zemlji, s više od 364.000 zaposlenih i među vodećim smo mrežama za intelektualne usluge u svijetu. Pomažemo organizacijama i pojedincima stvoriti vrijednost koju traže pružajući kvalitetne usluge revizije i računovodstvenog savjetovanja, poreza i poslovnog savjetovanja. U 2023. fiskalnoj godini koja je završila 30. lipnja 2023. društva iz PwC-ove mreže pružala su usluge za 87 posto društava s popisa Global Fortune 500. Dobili smo 129.829 novih kolega u društvima PwC-a diljem svijeta. Diljem naše mreže imali smo više od 178.000 klijenata, a bruto prihodi PwC-a iznosili su 53,1 milijardu dolara. Najveći broj naših najvećih, prvenstveno revizijskih, klijenata u Hrvatskoj su kompanije, najviše iz jugoistočne Europe, poput Fortenove, Adris Grupe, United Grupe, Adria Midco, Orbico Grupe, Plive, ali i druge multinacionalne kompanije. U radu s našim klijentima i našim kolegama na izgradnji povjerenja u društvu i rješavanju važnih problema mi postupamo s integritetom, ključ smo promjena, stalo nam je, surađujemo i preoblikujemo ono što je moguće. To su naše vrijednosti i time se vodimo.


Vidimo da se učinak naše strategije očitovao u nizu nagrada i priznanja. Uz ostalo na 30. smo mjestu među najboljim tvrtkama za rad na popisu Fortune 100, a 90 posto zaposlenika na našem najvećem teritoriju reklo je da je PwC odlično mjesto za rad, osvojili smo ili se plasirali kao finalisti na 14 kategorija za Microsoftovog Partnera godine za 2023., a dodijeljena nam je i nagrada za digitalnu inovaciju 2023. godine za naš globalni paket usluga umjetne inteligencije u reviziji.