PROSVJED U OMIŠLJU

FOTO Ekološki aktivisti upali u LNG terminal: ‘Od ulaganja u fosilnu industriju profitira samo šačica kriminalaca’

Mladen Trinajstić

Foto M. TRINAJSTIĆ

Foto M. TRINAJSTIĆ

Poruke koje su okupljeni okolišni aktivisti uputili sa svog skupa ukazuju da su sve nove investicije u plin koje nas dugoročno zarobljuju u ovisnosti o njegovom korištenju klimatski zločin



Nakon što su dan ranije pred omišaljskim LNG terminalom izveli protest na kajacima, doveslavši do tog energetskog postrojenja, hrvatski ali i gostujući aktivisti inicijative Extinction Rebellion okupljeni ovih dana na Krku iz brojnih europskih zemelja danas su pred istim tim postrojenjem, s njegove kopnene strane, organizirali novi protestni skup.


Okupljanje nešto više od stotinu ekoloških aktivista udruženih u klimatskom kampu kojeg je ta organizacija ovih dana organizirala na tom kvarnerskom otoku, svojim su protestnim skupom pred ulazom u krug terminala poslužilo da sudionici ukažu na, kako su mnogi među njima isticali – povezanost plinske industrije i korištenja plina kao fosilnog goriva s klimatskim promjenama.





Posljedice klimatskih promjena sve se više osjećaju u europskim zemljama, snažne oluje i poplave koje su posljedica klimatske nestabilnosti i zagrijavanja atmosfere pogodile su prošli mjesec Hrvatsku i Sloveniju, ostavivši za sobom nezapamćene posljedice.


Negiranje ovog problema vidi nas u još nezamislivo fatalnije scenarije, a jedino je rješenje kako bi se posljedice umanjile hitan prestanak spaljivanja fosilnih goriva, istakla je jedne od govornica na skupu kojeg je, osim onih za ekološke odnosno okolišne prosvjede uobičajenih performansa i poruku, obilježio i potencijalno nimalo bezazleni sigurnosni incident kad se skupina od dvadesetak prosvjednika, dok su oči ondje okupljenih interventnih policajaca i predstavnika osiguranja samog terminala bile usmjerene na skup pred ulazom u terminal, na udaljenijem dijelu ograđenoga terminala uspjela probiti u njegovu unutrašnjost.



Prije no što su prosvjednici stigli do plutajućeg terminala i LNG broda privezanog uz njega, zvuci alarma i paljenje vodenih topova osiguranju i policiji ukazalo je da se skupina prosvjednika uvukla u krug inače strogo čuvanoga postrojenja pa su nakon tog ovi, okruženi zaštitarima i vodenim mlazovima koji su im priječili put do plutajućeg terminala, u njegovoj blizini nastavili izvediti svoj “prosvjedni program”, ne dajući se se van kruga i pridružujući se u uzvikivanjima okolišnih i antikapitalističkih parola svojim istomišljenicima, mahom mladim prosvjednicama i prosvjednicima izvan žice.



Među govornicima koji su svojim istupima ukazali na motive ovog prosvjeda bio je i Zoran Skala, čelnik otočne organizacije TIKO koja je, zajedno s predstavnicima organizacije Extinction Rebellion Zagreb ujedno bila i suorganizator klimatskog kampa dio čijega se programa prethodnih dana odvijao u krčkom kampu Bor.

Poruke koje su okupljeni okolišni aktivisti uputili sa svog skupa ukazuju da su sve nove investicije u plin koje nas dugoročno zarobljuju u ovisnosti o njegovom korištenju klimatski zločin te da plinsku industriju time čine odgovornom za sve žrtve klimatskih promjena i materijalne štete koje nastaju.


– Nedopustivo je da unatoč znanstvenim i političkim raspravama o rješavanju klimatske krize još uvijek rezultati izostaju i da se korupciji i kriminalu fosilne industrije i vlada ne staje na kraj.


Očito je da od suludog ulaganja novca građana u fosilnu industriju u ovim trenucima profitira samo šačica kriminalaca na pozicijama moći, dok građani upadaju u još veću ekonomsku i energetsku krizu.



Vrhunac ovakvih uzoraka vidljiv je kroz brojne afere s preprodajom plina, kao što je i ona u kojoj je HEP kupovao novcem građana skupi plin, a zatim ga preprodavao gotovo besplatno, dok su građanima računi za plin rasli toliko da se velik broj nije mogao grijati prošle zime, istakla je jedna od predstavnica organizatora ovog prosvjeda koji za te i takve afere, direktno ili indirektno, odgovornima drže osobe “na visokim pozicijama u HDZ-u i Vladi”.


Prosvjed na kajacima


Dan prije no što su prosvjedovali pred ali i unutar ograđenog kruga LNG terminala, aktivisti su doveslali kajacima pred LNG brod po njegovu ulasku u LNG terminal u Omišlju. Pristajanje tankera na terminal popratilo je desetak aktivistkinja i aktivista na kajacima s kojih su razvili transparent s porukom “stop fuelling (climate) crimes” odnosno “stop plinskom klimatskom zločinu”.


Ubrzo zatim, prolazak su im blokirali brodovi policije i osiguranja. Nakon neuspješnog pokušaja zaustavljanja, upotrebljeni su vodeni topovi te su u policijskoj pratnji prosvjednici prepraćeni do obale.