NAKON ODLASKA JOHNSONA

Bizarna borba za britanskog premijera: Svi kandidati su bogataši, svi su iz privatnih škola i to nije sve

P. N.

Reuters

Reuters

„Za mjesto budućeg premijera kandidiraju užasni kandidati. Tko god postane sljedeći vođa torijevaca, Džingis Khan će pored njega izgledati kao umjereni političar“, zaključio je Blackford.



Tko će ponuditi više? Smanjiti poreze, izbaciti ilegalne migrante, nastaviti tvrdu politiku naspram Europske unije. U borbi za nasljednika britanskog premijera Borisa Johnsona kandidati s konzervativnim pozicijama su u prednosti. Nakon dva kruga internih izbora očito je da će liberalniji kandidati morati odbaciti svoje pozicije ako žele ostati u igri, piše Deutsche Welle.


Desno od desnijeg


“To je pravi  marš udesno”, kritizira Ian Blackford, predsjednik zastupničkog kluba Škotske nacionalne stranke u britanskom parlamentu. Pod Johnsonom je Konzervativna stranka je dodatno skrenula udesno. Utjecaj ultra desnog konzervativnog krila, koji sebe vidi kao čuvara Brexita, enormno je porastao. “To je potpuno drugačija Konzervativna stranka nego što je to bila prije deset godina”, kaže Blackford u intervjuu za dpa. “U biti, torijevci su postali stranka Brexita.”


Blackfordov zaključak: konzervativci su sada desne populiste, koji su im još prije par godina ekstremnim stavovima otimali glasače, prestigli što se tiče desnih ideja.




„Čak i nakon izlaska Johnsona iz stranke, smjer bi trebao ostati isti”, uvjeren je autor Peter Oborne i dodaje: „Oni će nastaviti politiku konfrontacije s EU-om i rat protiv ljudskih prava. Zloupotrebljavat će i dalje tražitelje azila i općenito će se boriti protiv prava i slobode britanskog naroda.”


Johnsonova vlada je uvela nekoliko kontroverznih zakona. Tako policija može zabraniti prosvjede ako postoji strah da bi mogli izazvati buku. Članovi vlade otvoreno prijete povlačenjem iz Europske konvencije o ljudskim pravima jer suci ovog tijela navodno potkopavaju prava Britanaca na samostalnost. Konzervativni političari već odavno upozoravaju na radikalizaciju. “Imam dojam da više nismo konzervativna stranka nego da imamo englesko-nacionalističku vladu”, rekao je bivši vođa torijevaca Chris Patten nedugo prije Johnsonova odlaska.


Tvrdokorni stavovi


Ultra-konzervativni stav vlade tim više zaprepašćuje ako se baci pogled na listu kandidata za Johnsonovog nasljednika. Tu su bivši ministar financija Rishi Sunak indijskih korijena i bivši državni tajnik Kemi Badenoch nigerijskog porijekla. U igri za Johnsonovog nasljednika su tu još i glavna državna tajnica Suella Braverman, kći indijskih roditelja, kancelar državne blagajne Nadhim Zahawi, irački izbjeglica i bivši ministar zdravstva Sajid Javid, sin jednog Pakistanca. Više od polovice od osam političara koji su ušli u posljednji krug utrke je migrantskog podrijetla. Torijevci ponosno govore o tome kako utrke za predsjednika stranke pokazuje raznolikost i otvorenost stranke, mnogo veću nego kod konkurentskih laburista.


No promatrači ukazuju na žestoke stavove torijevaca. Tako ministrica unutarnjih poslova Priti Patel, čiji roditelji su nekada kao izbjeglice došli iz Ugande, slovi kao najtvrdokornija protivnica useljavanja. Po njezinoj ideji bi sve koji u Veliku Britaniju uđu ilegalno trebalo poslati u Ruandu, bez obzira na porijeklo ili izglede na stjecanje azila.


Ovu ideju stručnjaci za azil žestoko kritiziraju no ona je prihvaćena od svih kandidata za predsjednika konzervativaca pa i od onih stranog porijekla. “To je možda najrazličitija vlada u povijesti, ali također provodi i po rasizmu najizraženiju politiku svih vlada”, kaže Kehinde Andrews, profesor na Sveučilištu u Birminghamu za BBC. Crni i azijski političari su samo “smokvini listovi za bijelo ugnjetavanje”, kaže ovaj stručnjak.


Kandidati iz bogatih krugova


Osim toga, kandidati možda i jesu različitog podrijetla. Međutim, gotovo svi dolaze iz istog društvenog okruženja: imućni polaznici privatnih škola. Supruzi bivšeg ministra financija Sunaka, koji je u drugom krugu dobio najviše glasova, pripadaju stotine milijuna funti udjela u indijskom IT divu Infosys, koji je, između ostalih, utemeljio njen otac N.R. Narayana Murty.


U utrci za vrh konzervativne stranke nedostaju ljudi “koji se smatraju običnim građanima”, kaže politolog Tim Bale sa Sveučilišta Queen Mary u Londonu. Čelnik SNP-a Blackford puno je oštriji. „Za mjesto budućeg premijera kandidiraju užasni kandidati. Tko god postane sljedeći vođa torijevaca, Džingis Khan će pored njega izgledati kao umjereni političar“, zaključio je Blackford nedavno tijekom rasprave u parlamentu.