Među prvima na svijetu

150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj: Znate li da planinarske udruge imaju više od 40.000 članova

Marinko Krmpotić

Taj je pak Savez jedna od najvećih sportskih udruga u Hrvatskoj i najveća nevladina organizacija koja se bavi zaštitom prirode!



Puno će toga ove 2024. godine u hrvatskom planinarstvu biti vezano uz obilježavanje velike i svake pažnje vrijedne 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj. Koliko je to značajan događaj, potvrđuju neke od brojki vezane uz planinarsvo u Hrvatskoj.


Primjerice, planinarsku zajednicu u Hrvatskoj danas čini 340 planinarskih udruga s više od 40.000 članova, udruženih u Hrvatski planinarski savez. Taj je pak Savez jedna od najvećih sportskih udruga u Hrvatskoj i najveća nevladina organizacija koja se bavi zaštitom prirode!


Hrvatski planinarski savez provodi zahtjevne projekte, aktivno surađuje s državnim i javnim tijelima iz područja sporta, turizma, kulture i zaštite prirode te zastupa Hrvatsku u svjetskim i europskim planinarskim asocijacijama.




Naravno, HPS se itekako pobrinuo i za što dostojnije obilježavanje velike obljetnice pa će tako nizom aktivnosti, priredaba i akcija predstaviti široj javnosti bogatu tradiciju i postignuća hrvatskog planinarstva.


150 izleta za 150 godina


Konkretno, u siječnju i veljači sedmeročlana alpinistička ekspedicija HPS-a izvest će niz penjačkih uspona u Patagoniji. U subotu 13. travnja 2024. održat će se uspon na Klek kod Ogulina u spomen na susret prije 150 godina kada je na tom mjestu inicirano osnivanje HPS-a.


U svibnju 2024. HPS će u Nacionalnom parku Paklenica na Velebitu ugostiti nacionalne planinarske saveze iz svih europskih zemalja kao domaćin glavne skupštine Europske unije planinarskih saveza (EUMA).


Priprema se i otvorenje planinarske obilaznice po našoj najvišoj planini Dinari, Dani hrvatskih planinara na Bilogori, izdavanje prigodne poštanske marke, a 15. listopada 2024. obilježit će se točno 150 godina od osnivačkog sastanka HPD-a u Zagrebu.


Planinarske udruge članice HPS-a uključit će se u obilježavanje organiziranjem i sudjelovanjem u 150 atraktivnih izleta u hrvatske planine u ciklusu »150 izleta za 150 godina organiziranog planinarstva u Hrvatskoj«.


Komisije HPS-a također će brojne svoje akcije posvetiti 150. obljetnici hrvatskog planinarstva, a planirano je i izdavanje prigodne monografije i videofilma.


Tijekom godine održat će se također i niz javnih predavanja, izložbi, dani otvorenih vrata planinarskih udruga te raznovrsne druge aktivnosti.


Proslava 150. obljetnice završit će tradicionalnim pohodom Tragom prvog izleta HPD-a po Samoborskom gorju 17. svibnja 2025.



Aktivnosti će, dakle, biti brojne što je i logično s obzirom na bogatu povijest o kojoj na službenim stranicama HPS-a, između ostalog, piše i ovo:


– Organizirano planinarstvo u Hrvatskoj započelo je 1874. kada je u Zagrebu osnovano Hrvatsko planinsko družtvo (HPD) s ciljem istraživanja dotad nepoznatih planinskih krajeva Hrvatske.


Osnivanjem HPD-a Hrvatska se uvrstila među prve zemlje svijeta koje su imale svoju nacionalnu planinarsku udrugu.


U početku su u planinarskoj udruzi uglavnom djelovali prirodoslovci i drugi istraživači, od kojih su mnogi ujedno bili osnivači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Sveučilišta u Zagrebu i pokretači mnogih znanstvenih, kulturnih i društvenih zbivanja, a svakako valja istaknuti činjenicu da je 1898. godine počeo izlaziti časopis Hrvatski planinar koji izlazi i danas kao jedan od najstarijih časopisa u Hrvatskoj i ujedno jedan od najstarijih planinarskih časopisa u svijetu.


Alpinističke ekspedicije


U dugoj povijesti hrvatskog planinarstva osobito su značajne brojne alpinističke ekspedicije u sva svjetska velegorja, uključujući i uspješne ekspedicije na najviše vrhove svijeta, kao i postignuća speleologa koji istražuju bogat podzemni svijet Dinarskoga gorja.


Hrvatski alpinisti izveli su 19 ekspedicijskih uspona na vrhove više od 8.000 metara, među kojima i uspješne uspone na najviši vrh svijeta Mount Everest (8.848 m), a također su ispenjali sve najviše vrhove i najzahtjevnije stijene na svim kontinentima.


Speleološka djelatnost ima dugu tradiciju i brojna svjetski zapažena postignuća koja predstavljaju temelj za brojna značajna znanstvena i primijenjena istraživanja.



Godine 1950. je upravo unutar Hrvatskog planinarskog saveza osnovana Hrvatska gorska služba spašavanja, koja se snažno razvila i postala prepoznatljiva javna služba za spašavanje na svim neurbanim terenima gdje se mogu primijeniti spašavateljska znanja, vještine i oprema.


Tijekom Domovinskog rata hrvatski planinari aktivno su se uključili u obranu domovine, a u Hrvatskom planinarskom savezu je od najspremnijih alpinista, speleologa i gorskih spašavatelja formirana specijalna postrojba Glavnog stožera HV-a (Planinska satnija Velebit).



Hrvatski planinari aktivno se skrbe o više od 6.500 kilometara planinarskih putova i 160 planinarskih domova, kuća i skloništa. Dodatni sadržaj za planinarenje pružaju planinarske obilaznice, među kojima je najpopularnija Hrvatska planinarska obilaznica sa 158 kontrolnih točaka i šest stupnjeva priznanja.


Po programima HPS-a svake se godine provede više od stotinu raznovrsnih planinarskih škola. Planinarske izlete, ture i pohode u planinarskim udrugama vode planinarski vodiči školovani u HPS-u po standardima krovne svjetske planinarske i penjačke asocijacije (UIAA).


Hrvatski planinarski savez njeguje i bogatu nakladničku djelatnost, s obiljem raznovrsnih udžbenika, priručnika, vodiča, dnevnika i drugih izdanja.


Među obiljem sadržaja na mrežnoj stranici HPS-a nalaze se Interaktivna planinarska karta Hrvatske, bibliografija časopisa Hrvatski planinar s digitaliziranim časopisima, registar planinarskih putova, podaci o svim hrvatskim vrhovima, planinarskim kućama, nositeljima stručnih naziva i dobitnicima priznanja HPS-a te obavijesti iz rada planinarskih udruga i komisija HPS-a – piše na stranicama HPS-a koji poziva sve planinare i ljubitelje planina da se izvedbom aktivnosti i sudjelovanjem u akcijama HPS-a i planinarskih udruga aktivno uključe u obilježavanje 150. obljetnice hrvatskog planinarstva.



Protekla godina opet rekordna


Premda cilj organiziranog planinarstva nije masovnost članstva, nego stvaranje što boljih uvjeta za sigurno i ugodno kretanje i boravak članova u planinama, po broju udruga članica i pojedinačnih članova protekla je godina opet bila rekordna.


U Savez su na kraju godine udružene ukupno 342 udruge, od toga 293 planinarska društva i kluba, 10 županijskih i gradskih saveza, 12 stanica planinarskih vodiča, HGSS i 25 stanica HGSS-a te jedna pridružena članica.


Za 2023. ukupno je društvima i klubovima izdano 47.917 članskih markica, od toga 27.512 seniorskih, 9.727 za mladež i 10.378 umirovljeničkih.


Po brojnosti članstva, koja statistički premašuje 1 posto stanovništva Hrvatske, HPS je jedan od najvećih nacionalnih sportskih saveza u Hrvatskoj.


OBRANA DOMOVINE


Tijekom Domovinskog rata hrvatski planinari aktivno su se uključili u obranu domovine, a u Hrvatskom planinarskom savezu je od najspremnijih alpinista, speleologa i gorskih spašavatelja formirana specijalna postrojba Glavnog stožera HV-a (Planinska satnija Velebit)