19. prosinca u 18:20 h

Dokumentarna serija “Lijepa naša Europo” o hrvatskoj manjini u europskim zemljama premijerno na HTV-u

P. N.

U prvoj epizodi riječ je o ljudima i događajima koji vežu Hrvate i Čehe. Tijekom 16. stoljeća Hrvati su se doselili u Južnu Moravsku. Enklava Moravskih Hrvata predstavljala je do svog raseljavanja najsjeverniju hrvatsku enklavu u Europi



 


Hrvatska radiotelevizija (HRT) u ponedjeljak, 19. prosinca na Drugom programu (HRT-HTV2) u terminu od 18:20 premijerno prikazuje dokumentarnu seriju “Lijepa naša Europo: Hrvati u Češkoj”. 


 




Dokumentarna serija Lijepa naša Europo ima 12 epizoda i posvećena je hrvatskoj manjini u europskim zemljama. Ovaj jedinstveni projekt HRT je realizirao u suradnji s Vladinim Savjetom za Hrvate izvan Republike Hrvatske. 


 


U prvoj epizodi riječ je o ljudima i događajima koji vežu Hrvate i Čehe. Tijekom 16. stoljeća Hrvati su se doselili u Južnu Moravsku. Enklava Moravskih Hrvata predstavljala je do svog raseljavanja najsjeverniju hrvatsku enklavu u Europi.


 


Do sredine 20. stoljeća moravski Hrvati su sačuvali svoj nacionalni identitet samo u nekim selima. Zlatni Prag sintagma je koju je često koristio Stjepan Radić. A grad je bio meka za mnoge hrvatske studente. U Pragu je studiralo čak 440 studenata Hrvata, pratimo neke od njih koji su svoje živote vezali uz glavni grad Češke. I nekad i danas.



Josip Juraj Strossmayer bio je izabran počasnim građaninom te je u Pragu dobio i svoj trg sa spomen-pločom. Svoje ulice imaju i Nikola Tesla i Stjepan Radić, a postoje i Hrvatska, Zagrebačka i Dubrovačka ulica. Uz Vlaha Bukovca koji je u Pragu djelovao kao profesor na Akademiji likovnih umjetnosti, svoja spomen-obilježja u Pragu imaju i praški studenti Nikola Tesla, Vladimir Prelog, Stjepan Radić, Andrija Mohorovičić i August Šenoa. Pričamo i priču svetoga Ivana Pustinjaka za kojega svi vjeruju da je bio hrvatski kraljević.


 


Serija u produkciji Programa za Hrvate izvan RH snimljena je u Češkoj, Italiji, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, Kosovu, Crnoj Gori, Rumunjskoj, Slovačkoj, Austriji, Sloveniji, Bugarskoj i Mađarskoj, a autori su: Miro Branković, Silvija Trnčević, Zdravko Fuček, Božo Vodopija, Milka Barišić i Marijana Podgorelec.


 


Scenarij I režiju potpisuje Miro Branković, montažu Mladen Radaković.  Glazba, Dalibor Grubačević. Direktor fotografije je Damjan Petrović, a urednica projekta je  Doris Vučković.