RECENZIJA

NARKOŠEFICA Netflixova serija “Griselda” o kolumbijskoj zločinki Griseldi Blanco

Marinko Krmpotić

Foto: Netflix

Foto: Netflix

Da su se autori ugledali na serijal »Narcos«, mogli smo uživati u poludokumentarističkom prikazu života i smrti vrlo opasne žene, no scenaristi i redatelj usmjerili su se na pretjeranu glorifikaciju Blancove



Ipak je novac u svemu najbitniji, logičan je zaključak nakon pojave TV serije »Griselda« koju Netflix definitivno nije radio zbog umjetničkih, već isključivo komercijalnih razloga učiniviši pri tom – što više nikoga ne čudi – malo nasilje nad činjenicama.


Drugim riječima autori serije Doug Miro i Ingrid Escajeda pristupili su opisu lika i djela Griselde Blanco s očitom namjerom glorificiranja, odnosno pretvaranja njezine ličnosti u svojevrstan simbol otpora siromašnih latino doseljenika u SAD, čak i u ikonu feminizma, ženu koja je dominirala u itekako muškom svijetu droge Miamija sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća.



Nasilna i opasna




Pa iako je njezin doprinos na oba spomenuta područja uočljiv, isto je tako jasno da su autori prenaglasili te dijelove njezina života, a bitno zanemarili one neugodne zbog kojih signora Blanco, koju su zvali Black Widow ili Cocaine Godmother, ide u red najopasnijih zločinki dvadesetog stoljeća.


Naime, Griselda Blanco Restrepo, rođena 15, veljače 1943. godine u kolumbijskom gradu Cartageni, od ranog je djetinjstva izložena pogubnom utjecaju narkosvijeta što od nje stvara nasilnu i opasnu osobu pa već u jedanaestoj godini, navodno, sudjeluje u otmici i upravo ona ubija dječaka otetog iz bogate obitelji!


Prostitucija i droga sastavni su dio njezinog života od puberteta pri čemu je uz supruga (Carlos Trujillo) u tom poslu vrlo uspješna sve dok se njih dvoje žestoko ne sukobe, nakon čega ona s trojicom sinova (Dixonom, Uberom i Osvaldom) 1964. godine bježi u SAD gdje u New Yorku uspijeva stvoriti prvu jaču mrežu opskrbe drogom.


Godine 1975. policija otkriva njezine aktivnosti pa bježi iz New Yorka u Kolumbiju iz koje se brzo vraća, ovog puta u Miami gdje će, uz pomoć brojnih kubanskih iseljenika koji su u njoj vidjeli sveticu i majku, silom i bezobzirnošću uspostaviti veliko carstvo droge koje će trajati do kraja prošlog stoljeća.



Inteligentna i nemilosrdna


Uz stvaranje tog carstva ona će uz nemilosrdnost iskazati i inteligenciju pa dugo vremena policija u Miamiju neće ni slutiti kako je na čelu moćne organizacije – žena. No, kao što će biti surova prema konkurenciji, Griselda će bez imalo milosti postupati i prema sebi bliskim osobama – svog drugog supruga (Alberto Bravo) sama je ubila pucajući mu u glavu, a ubojstvo prvog (Carlos Trujillo) i trećeg (Dario Sepulveda) izvršeno je po njezinoj naredbi!


Uhićena je tek u veljači 1985. godine te osuđena najprije na petnaest, a potom zbog novih dokaza vezanih uz ubojstva i prodaju droge, na ukupno dvadeset godina. Zbog lošeg zdravstvenog stanja puštena je godinu dana ranije (2004.) i deportirana u Medelin.


Njezino puštanje iz zatvora konkurencija prati tako što na njezinu raniju surovost odgovara ubijajući joj trojicu sinova i na životu ostavi samo najmlađeg, Michaela Corelonea Blanca (ime je dobio po liku iz epske Coppoline trilogije »Kum«). Naravno, to je za nju iznimno bolno, a istu sudbinu doživljava i sama. Točnije, 3. rujna 2012. u Medelinu je, pri izlasku iz mesnice, izrešetaju rafalima s motocikla plaćene ubojice. I tim odabirom načina egzekucije poslana je poruka jer su baš na taj način brojne konkurente ubijali u Miamiju njezini ljudi.



Pretjerana glorifikacija


Uopće nije sporno da ovakav život itekako zaslužuje umjetničku obradu, odnosno pažnju filmaša i autora TV serija. No, iznimno je bitno kako pristupiti takvoj temi i takvom životu. Da su se autori ove serije ugledali na fantastičan serijal »Narcos« koji obrađuje uspon i pad čuvenog kolumbijskog narkobossa Pabla Escobara, onda bismo mogli uživati u poludokumentarističkom prikazu života i smrti vrlo opasne žene za čije zločine je itekako bilo odgovorno i društvo.


Nažalost, Miro i Escejada odabrali su drukčiji pristup pa je njihov scenarij, po kojem je režiju radio Andrés Baiz, usmjeren na pretjeranu glorifikaciju Blancove. Istina, sve temeljne biografske odrednice njezinog života u seriji dugoj svega šest epizoda su ispoštovane i od istine se zaista nije bježalo, ali dojam o tome kako se od opasne zločinke nastojalo stvoriti heroinu prejak je. Očigledno, Griselda Blanco za mnoge ima kultni status.


U njih svakako treba ubrojiti i Sofiju Vergara koja ne samo da tumači glavnu ulogu, već je i jedna od glavnih producentica što pokazuje kako je ovaj nerealni i idolopoklonički pristup bio i njezina želja. No, Vergara je kreaciji lika Griselde Blanco pristupila odgovorno i uspjela je pred očima gledatelja oživjeti lik te žene, mada ima onih koji joj zamjeraju što je lik fizički neugledne žene svojom glumom i svojim izgledom pretvorila u svojevrsnu femme fatale.


Neuspješna zabrana prikazivanja

U tri prva dana dostupnosti seriju je, po službenim podacima Netflixa, pogledalo 20, 6 milijuna gledatelja! Možda je tako veliko zanimanje bilo i stoga što su tjedan dana prije emitiranja prve epizode obitelj Griselde Blanco te njezin jedini preživjeli sin Michael Corleone Blanco, podigli tužbe protiv Netflixa te neuspješno zatražili zabranu prikazivanja TV serije.


 

Majstorska gluma


No, tu je »problem« u tome što Vergara jednostavno izgleda atraktivno u svakom trenutku, čak i kad pokušava hodati i govoriti neženstveno, to joj ne uspijeva! No, zato je izuzetno dobra u završnim epizodama kad majstorski glumom oživljava lik paranoične i konstantnim korištenjem droge psihološki uništene žene.


Zahvaljujući samoj priči, ali i kvalitetnoj glumi Sofije Vergara, svi ostali glumci u ovoj seriji ipak su u drugom planu, ali su i u takvim odnosima neki ostvarili pažnje vrijedne uloge, posebno Alberto Guerra kao Dario Sepúlveda, Martin Rodriguez kao Jorge »Rivi« Ayala-Rivera, glavni Griseldin ubojica te José Zúñiga kao Amilcar, jedan od najbitnijih narkošefova u Miamiju.


Sve u svemu, »Griselda« je ostvarila ono što su šefovi željeli. U prvom tjednu prikazivanja, krajem siječnja ove 2024. godine, osvojila je prvo mjesto po gledanosti Netflixovih serija u čak 89 zemalja te osvojila Netflixsov Global Weekly Top 10.


S druge strane ostaje žal, tim više što su u kreaciji ove prosječne TV serije sudjelovali Doug Miro kao scenarist i Andrés Baiz kao režiser, dvojac koji je bio dio tima već spomenutog epskog serijala »Narcos«. Nažalost, »Griselda« je daleko od te serije što, naravno, ne znači da je ne treba pogledati i upoznati se s još jednim zanimljivim dijelom povijesti dvadesetog stoljeća.


Nevjerojatna zarada

Financijski podaci o narko biznisu sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća i danas su frapantni. Uspješno organiziranim lancima prodaje droge u Miamiju, New Yorku i Kaliforniji Griselda Blanco je punih desetak godina zarađivala 80 milijuna dolara mjesečno!


Godišnje, dakle, malo manje od milijarde dolara! Da bi je zaustavili, Amerikanci su osnovali CENTAC 26 (Central Tactical Unit), posebnu policijsku postrojbu koja je u suradnji sa saveznom Drug Enforcement Administration (DEA) nakon nekoliko godina uspjela Griseldu Blanco smjestiti u zatvor.