Aukcija

Prodala čokoladno jaje koje je njena mama čuvala od 1939. “Nije si dopustila ni najmanji gric”

Portal Novi list

Foto Hansons Auctioneers

Foto Hansons Auctioneers

Kao počast Sybil Cook, njezina se obitelj odlučila odvojiti od uskršnjeg jajeta kako bi proslavila njezin život i posebnu obiteljsku uspomenu



Uskrsno jaje staro 85 godina koje je preživjelo Drugi svjetski rat konačno je prodano na aukciji. Dobila ga je devetogodišnja Sybil Cook iz Neatha u Velikoj Britaniji za Uskrs 1939. godine.


Pred sam početak sukoba koji se pretvorio u Drugi svjetski rat, ujak joj je savjetovao da, imajući u vidu moguće nestašice, pokuša iskoristiti jaje “Mary Mary Quite Contrary” najbolje što može i okusi svaki zalogaj.


Ali umjesto da uzme jedan jedini zalogaj, ona ga je cijenila, čuvajući ga nepolomljenog i nepojedenog do kraja života, sve dok nije umrla u 91. godini 2021. godine.




Jaje je ostalo netaknuto, još zamotano u svoj plavo-bijeli papir.


Na kutiji, koja je upotpunjena ukrasnom vrtnom scenom djevojčice s kantom za zalijevanje, još uvijek je olovkom napisano njezino ime i godina 1939.


U utorak je Hansons Auctioneers objavio da je jaje prodano online kupcu, javlja BBC.


Međutim, nije uspio srušiti svoju metu, s početnom cijenom postavljenom između 300 i 500 funti, te je prodan za 200 funti.


Voljela život i čokoladu


“Mama je voljela život i čokoladu”, rekla je Sybilina kći Gill Bolter (62) iz Cardiffa.


“S obzirom na to da je prijetio rat, njezin ujak je rekao: ‘Budi oprezna s tim, djevojko moja, možda uskoro više neće biti čokolade’.


Rekao joj je da ga rasporedi. Nevjerojatno, bila je toliko disciplinirana i poštovala je svoje starije da nikad nije pojela niti jedan komad.


Kad smo pitali mamu kako je uspjela toliko dugo čuvati jaje, rekla nam je da, budući da ga je čuvala cijeli rat, nije bilo u redu jesti ga”, ispričala je njena kći Gill Bolter.


Kao počast Sybil, njezina se obitelj odlučila odvojiti od uskršnjeg jajeta kako bi proslavila njezin život i posebnu obiteljsku uspomenu.


“Jaje joj je bilo vrlo dragocjeno”, rekao je Gill. “Čuvajući ga na sigurnom kroz djetinjstvo, ponijela ga je sa sobom kada je otišla od kuće kako bi se udala 1955. i 60 godina ga je držala na polici u svojoj spavaćoj sobi.


Njezino uskršnje jaje svima nama budi sretna sjećanja, uključujući moju kćer, njezinu jedinu unuku.


Mama je voljela antikvitete na TV-u i bila bi oduševljena da sudjeluje u ovome. Bilo bi lijepo da jaje ode u muzej zajedno s maminim uspomenama iz rata.”


Priča koja topi srce


Charles Hanson, vlasnik Hansons Auctioneersa, rekao je: “Priča oko ovog uskršnjeg jajeta otopila mi je srce. To je prekrasan podsjetnik na ratnu štednju, poslušnost punu poštovanja i djevojčicu koja je bila toliko stroga prema sebi da si nije dopustila ni najmanji gric njezina omiljena poslastica.


„Čuvanje čokoladnog jajeta nekonzumiranjem više od 80 godina učinilo ga je vrijednim, iako mu je rok trajanja već odavno prošao, njegova komercijalna vrijednost, njegova sjećanja i nostalgija i dalje žive.


Racioniranje hrane trajalo je 14 godina u Britaniji, od 1940. do 1954. – gotovo 10 godina nakon završetka rata. Godine 1946., kada je hrane jednako nedostajalo kao i prethodnih godina, obroku je dodan kruh, a obrok slatkog je prepolovljen .


“Sybilino jaje podsjetnik je na te teške dane. Ona je iz generacije koja je razumjela teškoće. Naučila je njegovati i cijeniti najmanje stvari. To je vrlo dobra karakterna osobina”, rekao je Charles Hanson za BBC.