Jastrebarsko

Plešivičko turističko čudo. Oscarovci oduševljeni “hrvatskim Champagnem”

Edi Prodan

Vinarija obitelji Jagunić na Plešivici ugostila je neka od najznačajnijih imena filmske industrije



Jedan od rekordera ovogodišnje turističke godine, grad koji je u prvih deset mjeseci ove godine u odnosu na isto lanjsko razdoblje ostvario povećanje broja noćenja od nevjerojatnih 38 posto nije neka od razvikanih jadranskih destinacija, uopće se i ne nalazi ni u jednoj jadranskoj županiji, već “duboko” u kontinentu je – Jastrebarsko.


I ne, nije se u njemu otvorio neki veliki hotel što bi bio zalog naglom povećanju: rast prometa se dogodio prvenstveno i isključivo zahvaljujući predanom radu, velikoj povezanosti turističkih kretanja s posebitostima kraja, naročito poljoprivrednih, kao i zahvaljujući permanentnom korištenju alata koje omogućavaju znanost i upute koje su sadržane u Strategiji razvoja održivog turizma Hrvatske.


– Za porast brojki i pozitivne trendove u turizmu itekako su zaslužni lokalni iznajmljivači kojih je sada ukupno 46, a samo u ovoj godini otvoreno je 10 novih smještajnih objekata što je također rast od skoro 30 posto. Ukupno su na području Jastrebarskog dostupna 693 kreveta, a ono što nas je vinulo tako visoko je naša vinska priča – gotovo sedam tisuća posjetitelja uživalo je na nedavno održanim Danima vina, a za svibanj je planiran Festival pjenušaca i jagoda za koji vjerujemo da će također izazvati golemo zanimanje, istaknula nam je Petra Masnec, direktorica TZ Jastrebarsko.




Upravo tako. Plešivica koja je nekad bila gotovo ismijavana zbog svojih vina, postupno je napravila totalni zaokret. Nije to došlo preko noći već postupno, zahvaljujući primjeni agrotehničkih mjera i moderne tehnologije stiglo se do kvalitete cjelokupne regije koju danas, s razlogom, nazivaju “hrvatskim Champagnem”. Velik je broj vinara s vinima iznimne kvalitete, a posebno e ističu proizvođači pjenušaca koji idu u red najboljih u Hrvatskoj.


Ne treba zaboraviti ni gastro scenu, kao i činjenicu da na Plešivici radi jedan od najboljih hrvatskih restorana, Korak koji je nedavno dobio i Michelinovu zvjezdicu. Sve je to iniciralo i – turizam. Nije se tu djelatnost silovalo bez da se znalo što će ju zapravo oblikovati, suprotno, a tako bi uvijek i moralo biti, razvoj vinogradarstva i vinarstva kao i poljoprivrede, u svakom smislu, doveli su do jako dobre gastro scene s jednim vrhunskim restoranom da bi na kraju, zahvaljujući dakao i radu institucija zaduženih za turizam, došlo do otvaranja smještajnih jedinica i porasta broja noćenja. Da, u malom Jastrebarskom, na razmeđi Zagrebačke i Karlovačke županije.


– Jastrebarsko je prvi grad u Zagrebačkoj županiji koji se odlučio na sveobuhvatan projekt mjerenja kvalitete turističke ponude kako bi se, sukladno rezultatima, ciljano ulagalo u daljnji razvoj turizma. Riječ je o jedinstvenom programu Integralnog upravljanja kvalitetom s ciljem povezivanja svih koji svojim radom doprinose razvoju i kvaliteti turizma i stvaranja jedinstvenog doživljaja destinacije. Rezultati istraživanja još su jednom potvrdili kako je turizam u Jastrebarskom u uzlaznoj putanji, o čemu svjedoče i pokazatelji o broju dolazaka i noćenja, dodala je Masnec.


Dakako da se i u ovom slučaju dobar glas daleko čuje, pa su tako u posjet Plešivici stigli i – Oscarovci.


Vinarija obitelji Jagunić na Plešivici ugostila je neka od najznačajnijih imena filmske industrije – producente i autore glazbe za filmove, među kojima je i Marc Ulano, Oscarom nagrađen za zvuk Titanica.


Uz njega, Plešivicom su se oduševili i Steven Price, britanski filmski skladatelj, najpoznatiji po glazbi za film Alfonsa Cuarona – Gravity, koja mu je donijela Oscara za najbolju originalnu glazbu, potom Christopher Benstead koji je dobio nagrade Oscar i BAFTA za svoj rad na filmu Gravity redatelja Alfonsa Cuarona, Stephen Rennicks, jedan od najboljih i najpriznatijih skladatelja filmske glazbe u Irskoj, čiji rad krasi i Oscarom nagrađena drama redatelja Lennyja Abrahamsona Room, švedski pjevač i tekstopisac Daniel Norgren, Patrushkha Mierzwa, producentica dokumentarnih filmova i jedna od prvih filmskih tehničarki u Hollywoodu te Robert Townson, najplodniji producent filmske glazbe na svijetu. Svi su oni gosti festivala filmske glazbe “International Sound & Film Music Festival (ISFMF)” koji se održava u Samoboru, a koji je jedan od tri najveća i najvažnija takva festivala na svijetu, ujedno i jedini posvećen i filmskom zvuku.