u 69. godini

Umro basist Robbie Shakespeare, član najvažnije ritam sekcije reggaea Sly and Robbie

T.I.

Foto: Wikimedia Commons

Foto: Wikimedia Commons

Njegov bas može se čuti na klasicima žanra, ključnim albumima reggae velikana, od Petera Tosha do Black Uhuru , ali i djelima rock i pop izvođača, od Boba Dylana i Sergea Gainsbourga, preko Joea Cockera do Cindy Lauper i Grace Jones



Utjecajni reggae basist Robbie Shakespeare više nije među živima. Kako to često zna biti s glazbenicima s Jamajke, i ovu tužnu vijest – ne navodeći razloge smrti – objavila je javnosti jamajčanska ministrica kulture Olivia Grange na svom Twitter profilu. Shakespeare je imao 68 godina.


Kad se riječi bas i reggae stave jedna pored druge, onda bi se moglo reći da je u toj jednadžbi rješenje Robbie Shakespeare, koliko je bio sve prisutan i cijenjen, ne samo u reggae krugovima nego i izvan njih. Njegov bas može se čuti na klasicima žanra, ključnim albumima reggae velikana, od Petera Tosha do Black Uhuru , ali i djelima rock i pop izvođača, od Boba Dylana i Sergea Gainsbourga, preko Joea Cockera do Cindy Lauper i Grace Jones.



Možda manje znan punim imenom i prezimenom, najpoznatiji je postao kao dio ritam sekcije Sly and Robbie u kombinaciji s bubnjarem Slyom Dunbarom. Više desetljeća su bili prisutni pod tim imenom na sceni, i kao duo koji snima vlastiti materijal, kao i rado viđeni studijski glazbenici za druge. Možda je njihov najimpresivniji rad bio onaj za Grace Jones, odnosno za njeno remek-djelo iz 1981. „Nightclubbing“. Ovaj album, u vrijeme izlaska proglašen albumom godine u NME-u,  i danas stoji kao jedan od najuspjelijih primjera crossovera između pop glazbe i reggaea za što velike zasluge snose upravo Sly i Robbie.


Rođen 27. rujna 1953., Shakespeare je odrastao u istočnom Kingstonu na Jamajci. Nakon što je naučio svirati gitaru, postao je rani štićenik bas legende Astona “Family Man” Barretta. Godine 1973. Shakespeareov se život promijenio kada je bio pozvan da čuje Dunbara kako svira u reggae klubu, Tit for Tat. Bio je oduševljen načinom kako Dunbar udara bubnjeve i tu je započela trajna suradnja.


Ubrzo su postali članovi Revolutionaries, kućnog benda za studio Channel One na Jamajci. Na neki način, oni su patentirali vrstu snažno sinkopiranog reggae ritma koji je dobio naziv „rockers“. Angažirali su ih mnogi, najpoznatiji od njih tada je bio Peter Tosh,  a također su snimali s gotovo svim važnijim reggae izvođačima, uključujući Gregoryja Isaacsa, Dennisa Browna i Barringtona Levyja.


Sly and Robbie stepenicu više otišli su kad su se krajem sedamdesetih pridružili jednom od najvećih reggae bendova, Black Uhuru. Black Uhuru su imali ugovor s Island Records Chrisa Blackwella, koji ih je ubrzo povezao s još glazbenika, prije svih Grace Jones koja je također bila štićenica Islanda.


Posljednja „velika“ suradnja Robbiea Shakespeara desila se 2018. godine na „44/876“, zajedničkom albumu Stinga i Shaggyja koji je 2019. nagrađen Grammyjem za najbolji reggae album.