Novi konzervativizam

Količina seksualnog sadržaja u holivudskim filmovima manja za 40 posto danas nego prije četvrt stoljeća

T.I.

Foto: You Tube screenshot/Searchlight Pictures

Foto: You Tube screenshot/Searchlight Pictures

I dok gola tijela i seks polako postaju tabu u komercijalnom filmskom svijetu, a iskakanja iz tog kanona izazivaju kontroverze, u psovanju, kao i nasilju kontroverzi očito nema. Količina takvog sadržaja ostala je ista



Prošle je godine Scholars and Storytellers centar pri Sveučilištu Kalifornija (UCLA) objavio istraživanje po kojem generacija Z (dakle mladi rođeni negdje između 1995. i 2012. godine), želi na TV programu manje sexa. Kao loši primjeri u tom smislu su uzeti HBO serija „Euphoria“ i reality show “The Idol”, koji se po većinskom mišljenju previše oslanjaju na fizičke veze, a premalo na platonske i svakodnevne odnose koji reflektiraju uobičajeni život mladih.


Ne znamo čitaju li u Hollywoodu stručne studije ovakve vrste, pa onda studiji ciljano forsiraju određenu vrstu sadržaja koji je poželjan ili privlačniji novim generacijama, ali činjenica jest da „tvornicu snova“ kao da drži duh nekog novog konzervativizma.


I dok su razne „pucačine“, nasilje i droge redovan sadržaj filmskih modernih djela, prikazi seksualnih odnosa, pa i obične golotinje postaju na filmskom platnu nešto kao ugrožena vrsta u životinjskom svijetu. Idu prema izumiranju i to prilično rapidnim tempom. Prema istraživanju engleskog analitičara filmske industrije Stephena Followsa, seksualni sadržaj u holivudskim filmovima 40 posto je manje zastupljen danas negoli je to bio slučaj na početku milenija.




Follows je analizirao 250 filmova s najvećom zaradom svake godine, i tako od 2000. do danas i došao do podatka o 40-postotnom padu seksualnog sadržaja. Nije puno pomoglo ni to da je prošla filmska godina bilježila neobičan broj zapaženih filmova koji su izazivali kontroverze ponudom nešto eksplicitnijeg sadržaja. Tako je razvikani ekscentrični film „Uboga stvorenja“ Yorgosa Lanthimosa (naslovna slika ovog teksta je scena iz filma), za mnoge bio šokantan već i zbog činjenice što smo u konkurenciji za Oscara nakon dugo vremena vidjeli – zamislite čuda – gole grudi glavne glumice Emme Stone, između ostalog.


Pad seksualnog sadržaja je najstrmiji u akcijskom žanru, čak 70 posto (ne treba ići dalje od Jamesa Bonda, u toj se franšizi više nitko ne skida, a kamoli valja među plahtama), dok romantični filmovi bilježe bitno manji pad od 20 posto, što je i nekako logično, teško je dočarati romansu bez ljubakanja i pokojeg dubljeg dekoltea. Trend dodatno potvrđuje podatak da je postotak filmova koji uopće ne sadrže neku vrstu seksualnog sadržaja poskočio s 18 posto 2000. godine na čak 46 posto.


I dok gola tijela i seks polako postaju tabu u komercijalnom filmskom svijetu, a iskakanja iz tog kanona izazivaju kontroverze, u agresivnom jeziku, odnosno psovanju, kao i nasilju kontroverzi očito nema. Naime, primjenom iste metode Stephen Follows utvrdio je da je količina psovki i nasilnih scena otprilike na istoj razini danas kao i na početku milenija.