Točka na P

Četiri desetljeća kultne blues braće u “Božjoj misiji”

Kim Cuculić

Foto press

Foto press

Privlačnost Aykroydova scenarija i Landisove režije razvidna je u neobuzdanosti dogodovština protagonista te čini dobar preduvjet za film bez ikakvih narativnih kočnica. Složenica »epska komedija«, kojom kritičari često označuju »Braću Blues«, iako hiperbolična, primjenjiva je na film



U povodu 40 godina od početka prikazivanja, legendarni film »Braća Blues« u nedjelju će biti prikazan u sklopu programa Kultno kino riječkog Art-kina. Film je 1980. godine režirao John Landis, autor glazbe je Elmer Bernstein, a glavne uloge tumače John Belushi kao Jake Blues, Dan Aykroyd kao Elwood Blues, James Brown kao svećenik…


S originalnim naslovom »The Blues Brothers« je američka akcijska glazbena komedija, koja govori o braći koja u svojoj »Božjoj misiji« moraju spasiti staro sirotište od dugova. Landisova se svojevrsna posveta najpopularnijim američkim žanrovima (komedija/akcijski film/mjuzikl) temelji na likovima koje su D. Aykroyd i J. Belushi, kao dva poklonika bluesa, soula i jazza, razvili u popularnom televizijskom humorističnom serijalu »Saturday Night Live«.


Ovo filmsko ostvarenje ostalo je zapamćeno i po tome što njegova dva protagonista gotovo nikada ne skidaju sunčane naočale i crna odijela, čime su izvršili utjecaj na razne kasnije filmove, kao što su »Ljudi u crnom« i »Reservoir Dogs«.




Podsjetimo ukratko na radnju filma. Jake Blues je pušten iz zatvora, a njegov brat Elwood ga pokupi u svojem novom, policijskom autu. Kada posjete svoj stari dom, sirotište u kojem su ih odgojile časne sestre, saznaju da je crkva toj ustanovi ukinula financijsku potporu i da će ubrzo biti zatvorena ako u roku od 11 dana ne plati 5.000 dolara. Braća žele pomoći, a kada Jakea u crkvi obasja čudno svjetlo on shvati da su dobili »Božju misiju«.


Odluče okupiti svoj stari blues sastav kako bi na koncertu skupili potreban novac. Na svojem putu privuku puno neprijatelja; Jakeovu bivšu ljubavnicu, neonaciste, policiju jer su demolirali šoping centar i jedan country sastav jer su nastupili umjesto njih u nekom seoskom klubu. Ipak, braća održe koncert i nabave novac za sirotište, ali ih policija uhićuje i odvodi u zatvor.


Ima nekoliko zanimljivosti vezanih za film. U njemu je u manjim ulogama nastupilo nekoliko slavnih ličnosti: Frank Oz, Steven Spielberg, Ray Charles, James Brown, Aretha Franklin, Twiggy, Carrie Fisher, John Lee Hooker, Chaka Khan, Steve Lawrence… »Blues Brothers« je 18 godina nosio i jedan Guinnessov rekord, onaj o broju uništenih automobila u jednom filmu.


Uništili su ih ravno 60, najviše policijskih, a taj rekord na neki način film nosi i danas. Jer kad su 1998. snimali »Blues Brothers 2000«, namjerno su uništili 61 automobil. U originalnom izdanju priče o braći Blues jedan od automobila vozio je kao kaskader Ethan Wayne, sin slavnog Johna Waynea.


Kako u tekstu koji je objavio Express piše Sergej Županić, za scenu jurnjave kroz šoping centar poslužio im je napušteni Dixie Square prodajni centar u gradu Harveyju u Illinoisu. Tada je za volanom prvog policijskog automobila koji je stradao bio sam redatelj John Landis, a, opet iz štosa, među ploče prodavaonice ploča istaknuli su LP kojem je na naslovnici glumac Robin Williams kao pop zvijezda. Johna Belushija su tijekom snimanja zvali »Crna rupa«, i to zato što je, glumeći lik Jakea Bluesa, uništio stotine pari tamnih naočala.


Naprosto nije bio u stanju zadržati nijedne, nakon svake scene bi ih gubio, pa su mu morali donositi nove. U cijelom filmu, inače, on naočale skida samo jednom, kad njega i brata napokon uhvati Jakeova zaručnica, koju je bezočno ostavio.


Na premijeri je film polarizirao kritičare, no danas ga većina hvali. Zadovoljni Frederic Brussat je hvalio film: »Braća Blues su puna živahne glazbe, fantastičnim jurnjavama automobilima i neprestane slapstick komedije«. Scott Weinberg je napisao: »Dugo vremena su »Braća Blues« bila na najvišem mjestu moje liste najdražih komedija…


Prvi (i još uvijek najbolji) film koji je inspiriran likovima iz »Saturday Night Live«, »Braća Blues« pravi su užitak za gledanje. Film je naivan i inteligentan; kaotičan i discipliniran; pun briljantnih glazbenih sekvenca i nevjerojatnih potjera automobilima.


Jednostavno, to je jedan od najzabavnijih filmova koje sam ikada vidio. A vidio sam ga 25 puta… Sve u filmu »Braća Blues« veće je od života. Glavni likovi, koji su u »Božjoj misiji«, su naizgled nezaustavljivi«.


Dan Lybarger je ustvrdio: »Priča je mršava, no prevladava neprestan mentalitet preuveličanosti«, a Roger Ebert ovako komentira: »Film je koštao milijune dolara i prijetio je izmaći kontroli. No redatelj John Landis ga je nekako uspješno spojio u cjelinu, uz veliku pomoć snažno definiranih osobnosti junaka iz naslova«.


Kako se navodi u natuknici u Filmskom leksikonu, privlačnost Aykroydova scenarija i Landisove režije razvidna je u neobuzdanosti dogodovština protagonista te čini dobar preduvjet za film bez ikakvih narativnih kočnica, u tradiciji američke nijeme komedije i komičarskih skupina, poput braće Marx ili Three Stooges. Složenica »epska komedija«, kojom kritičari često označuju »Braću Blues«, iako hiperbolična, primjenjiva je na film.


Kako je napisao Županić, glazbena komedija »Blues Brothers« je svojim megauspjehom otvorila kinematografiju 1980-ih. »Uspomene na film žive i danas, ali je malo poznato da je tim filmom začet i Ghostbusters, još jedan hit iz 1984. U jednoj sceni Elwood Blues na benzinskoj crpki u stopu prati svog brata Jakea u telefonsku govornicu. I kada mu ovaj coolerski objašnjava da mu nije rekao da će oni obaviti razgovor, nego on, Elwood ga pita: »Koga ćeš nazvati?«


»Who ya gonna call?« je četiri godine poslije postao u to vrijeme najpoznatiji stih u svijetu, jer ga je Dan Aykroyd, koji je glumio i Elwooda Bluesa i Raya Stanca u Istjerivačima duhova, ubacio u pjesmu Raya Parkera. Pjesma je bila nominirana čak i za Oscara kao najbolja originalna glazbena tema, ali je bolja od nje bila Steve Wonderova ‘I Just Called to Say I Love You’«, osvrnuo se Županić.


Spomenimo i to da su posebne dozvole morali ishoditi i za scenu nacističkog karavana koji pada s mosta. Nacistička skupina u filmu zvala se »American Socialist White Peoples Party« (Američka socijalistička bjelačka narodna stranka, očita asocijacija na Hitlerov NSDAP), što je skraćeno bilo ASWPP.


Odnosno, kad se pročita kao dvije riječi »Ass Wipe« (brisanje dupeta). I dok je film polučio planetarni uspjeh, na američkom jugu uopće ga nisu prikazivali u kinima – navodno zbog previše crnaca u filmu.